'Geen omkijken naar en het levert direct voordeel op' Krokodillentranen over ontruiming Marina Beach 3 Analyse Een uitnodiging van de ge meente Borsele voor een voorlichtingsavond van het project Zon Offensief Zee land bracht bij Bosman Trans port in Nisse het balletje aan het rollen. Directeur Giljo Bos man liep al een tijdje met de ge dachte rond om energiemaatre gelen te nemen. „Maar ja, je bent druk met je bedrijf. Dan schuifje het op de lange baan." Op het dak van de transporton derneming liggen sinds deze zomer 650 zonnepanelen als bewijs dat de aanpak van Zeeuwind Bosman heeft aan gesproken. „Je wordt helemaal begeleid. Eigenlijk hoefje al leen maar het contract te teke nen. Verder heb ik er geen om kijken naar." Bakkerij Jan Schrieks, met ver schillende vestigingen op Wal cheren, wekt sinds juli met 210 zonnepanelen op dak van het bedrijfspand in Vlissingen een derde tot de helft van de beno digde hoeveelheid elektriciteit op. Schrieks: „Wij willen zo mi lieubewust en groen mogelijk bezig zijn. Ik was zelf al een jaar of twee bezig met me te verdie pen in zonnepanelen. Ik had zelfs al subsidie aangevraagd, toen dit project van Zeeuwind voorbijkwam. Voor ons was het aantrekkelijk dat we niet zelf hoefden te investeren in de pa nelen. We hebben er vanaf de eerste dag financieel voordeel bij en niet pas na tien jaar." Dat laatste kun je wel zeggen. Schrieks en Bosman hadden op geen beter moment kunnen beginnen. Volgens Energieop- wek.nl werd bijna twee keer zo veel zonne-energie opgewekt in de afgelopen 3 maanden, dan in juli tot en met september 2017. 80 ampère. Over dit laatste beschik ken niet alle bedrijven. „Boerde rijen bijvoorbeeld hebben vaak wel grote, geschikte daken, maar niet die zware aansluiting op het net", zegt Marjan Brandes, manager co öperatie van Zeeuwind. „Dat is jammer, want veel asbestdaken moeten de komende jaren gesa neerd worden. Het vervangen van het dak is het moment om zonne panelen te installeren." DNWG, die in Zeeland zorgt voor de aanleg en onderhoud van de elektriciteitsleidingen, zei vorige week voor een flinke opdracht te staan om het netwerk aan te passen voor de energietransitie. Verzwa ring van aansluitingen is daar een onderdeel van. Zeeuwind is gestopt met deel name aan nieuwe zonneparken op weilanden en akkers. Met het pro ject Zon Offensief Zeeland heeft de coöperatie gekozen voor 'meervou dig ruimtegebruik', ofwel, alleen daar zonnepanelen neerleggen waar het geen extra beslag legt op de schaarse ruimte. Een bedrijfsdak is daarvan bij uitstek een voorbeeld. De gemeente Terneuzen heeft het bedrijf de kans gegeven de huisvesting van tijdelijke werknemers te regelen, maar de Oos tappen Groep heeft die niet gegre pen. Het college van B en W van Ter- neuzen was bereid de huisvesting van zo'n 150 a 200 arbeidsmigranten op Marina Beach te legaliseren. Dat bewoning door arbeidsmigranten niet was toegestaan volgens het be stemmingsplan, heeft Terneuzen daarom lange tijd door de vingers ge zien. De Vereniging van Bungaloweige naren op het park vroeg de gemeente al in september 2017 tot handhaving van het bestemmingsplan over te gaan. De gemeente heeft vervolgens met de Oostappen Groep gesprekken gevoerd over het legaliseren van be woning door arbeidsmigranten, door bijvoorbeeld een deel van het park voor hen te reserveren. Tot een voor de gemeente acceptabel plan is het nooit gekomen. Terneuzen kon uiteindelijk niet anders dan de Oostappen Groep met een dwangsom te dreigen. Voor deze zomer gebeurde dat al. De Oostappen Groep dacht er evenwel mee weg te komen, want de nood aan woon ruimte voor tijdelijke werknemers in Terneuzen is groot en zal, als de voortekenen niet bedriegen, alleen nog maar groter worden. Het is een misrekening geweest van de vakantieparkbeheerder. Een laatste poging ontruiming te voorko men bleek afgelopen vrijdag mislukt. De rechtbank van Breda stelde de ge meente Terneuzen in het gelijk. Tij dens de rechtszaak die eraan vooraf ging, liet de advocaat van de Oostap pen Groep zich op een opmerkelijke manier in de kaart lezen. Bungalow eigenaren op Marina Beach pachten de grond van Oostappen. Als de ar beidsmigranten niet zouden mogen blijven, zou hun erfpachtcontract wel eens niet verlengd kunnen wor den, stelde de advocaat. Of dat juri disch kan, is de vraag, maar het drei gement was wel duidelijk. De Oostappen Groep heeft in het verleden tal van vakantieparken in Nederland gekocht die tegen het einde van hun levensduur aan zitten of slecht zijn onderhouden. Zo is ook Marina Beach, voorheen De Braak man, in handen gekomen. Op de plaatsing van tal van kunststof staca ravans na heeft Oostappen vervol gens weinig in Marina Beach geïn vesteerd. Tijdens de grote vluchtelingen stroom in 2015 stelde het bedrijf par ken open voor asielzoekers. Nu legt het zich via dochteronderneming Habitoflex toe op de huisvesting van arbeidsmigranten. Het levert Oos tappen een vaste inkomstenbron op. Daar draait het om. dinsdag 23 oktober 2018 van eigen bedrijf sdak Jan Schrieks (I) van bakkerij Jan Schrieks en Giljo Bosman (r) van Bosman Transport, foto's zeeuwind De Oostappen Groep huilt kroko dillentranen over het gedwongen vertrek van ar beidsmigranten van vakantiepark Marina Beach bij Hoek. Harmen van der Werf Hoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35