Tweakers Gaming Live Natuurkundige en wetenschaps journalist Diederik Jekel (34) kwam op de bluf binnen bij De Wereld Draait Dooren is gek van televisie. Met Patty Brard maakt hij een serie over overgewicht. 29 ls je met Diede rik Jekel praat, krijg je in feite een serie mini- colleges. Vraag hem naar wat zijn afstudeer richting vastestoffysica nou precies behelst, en Jekel steekt op aansteke lijke manier van wal. Zonder inge wikkelde terminologie of droge feiten, mét gebruik van de ruimte en zijn glimmende pretogen. „Deze tafel, jij en ik, wij zijn alle maal gemaakt van dezelfde soort steentjes. Net zoals je thuis vroeger met lego een autootje en een huisje kon maken, zo werkt de natuur ook. Ze heten atomen, maar het is precies hetzelfde concept. Met de 92 atomen die de natuur heeft, kun je alles in el kaar zetten. En waar wij vastestoffy- sici naar kijken is: waarom kan ik niet door deze houten tafel heen kijken? Waarom wel door dit glas? Waarom geleidt het glas van deze telefoon wel elektriciteit, maar jouw pen niet?" Jekel is op de eerste plaats een bèta- nerd, zoals hij het zelf noemt. Van kleins af aan probeert hij de wereld te ontrafelen. Wat hij niet begrijpt of zich niet kan voorstellen, is per defi nitie interessant en het onderzoeken waard. „Ik vind het heel plezierig om me over te geven aan het grotere per spectief. Dat ik me verdrietig voel, Jupiter zie en denk: o ja, ik heb lief desverdriet, er is iemand overleden of iets naars gebeurd, maar Jupiter is 1300 keer zo groot als de aarde en draait al 4,5 miljard jaar rond. Of ik nou leef of sterf, verdrietig ben of niet: het maakt Jupiter geen reet uit." Jekel houdt van wetenschap, maar is ook een enorme liefhebber van televisie. Presentator was het eerste beroep dat hem trok. „Ik zag dat mensen als Jos Brink, Ron Brandste- der en later Carlo en Irene voor miljoenen mensen een wereld konden scheppen die ze onder con trole hadden, die gezellig was, met een showballet... dat heeft me altijd mateloos gefascineerd." „Nog tijdens mijn afstuderen liep ik stage bij het wetenschappelijke consumentenprogramma Weet watje koopt. Zo leerde ik een redacteur van DWDD kennen. Jaren na die stage heb ik die redacteur geappt dat ik wel iets zou kunnen vertellen over de Nobelprijs, die die dag werd uitge reikt. Ik dacht er verder niet meer over en ben weer vacuümpompen gaan repareren. Een halfuur later werd ik gebeld door een 020-num- mer, de redactie van DWDD. Ik had alleen geen verhaal klaar. Ik heb een beetje gebluft en tegen de redactrice gezegd dat ik later moest terugbellen omdat ik te emotioneel was van het nieuws." Jekel lacht hard. „Voor een tv-ma- ker is dat fascinerend, dacht ik - dat er kennelijk een dude in Enschede emotioneel wordt van de Nobelprijs. Dat is hoe dan ook toptelevisie! Nadat ik haar had teruggebeld, ben ik alvast in de trein naar Amsterdam gaan zitten. Tussen Apeldoorn en Amersfoort hoorde ik dat ik naar de uitzending mocht komen. Daarna ben ik al snel fulltime als weten schapsjournalist gaan werken." „Ik mis het onderzoek aan de univer siteit nog elke dag, maar kwam er snel achter dat ik een gemiddelde, degelijke onderzoeker zou zijn. Een 7, misschien een 8. Ik ben geen Ein- stein. Het overbrengen van weten schap naar een breed publiek, het simpel uitleggen, dat gaat mij mak kelijker af dan de gemiddelde natuurkundige. „Ook sta ik graag op een podium; ik heb altijd aan toneel en comedy gedaan. Ik twijfelde nog even tussen een wetenschappelijke studie en de toneelschool." „Het probleem met wetenschap is dat je met een 2-0 achterstand begint. Mensen hebben vaak negatieve asso ciaties. 'Dit ga ik niet snappen, dit doet me denken aan vroeger, aan die nare docent, aan examenstress, ik ben altijd zo dom...' Daarnaast is het vrij uniek dat je over bètawetenschap op een trotse manier kunt zeggen dat je er niets van weet. Matthijs van Nieuwkerk doet dat af en toe. Hij Ik heb de neiging te zwaar te worden. Ook ik heb regelmatig met fatshaming te maken maakt opmerkingen als 'ik ben ook maar een eenvoudige schoenlapper' of'we hebben niet allemaal jouw hersenen'. „Het is goedbedoeld, maar voor mij fucking irritant. Ik wil juist dat men sen pas na mijn gesprek concluderen of ze iets begrijpen of niet, en niet vooraf. Ik probeer dus eerst op het zelfde niveau te komen als mijn pu bliek, en niet over te komen als die onbegrijpelijke natuurkundige. Ik stel me voor, kijk iedereen echt even aan, en zeg dan meestal dat weten schappers gewoon achter rare dingen willen komen. Wat helpt is dat ik enthousiast ben, dat werkt aansteke lijk." „Ik heb vroeger best veel naar de tv-zender TLC gekeken, om te ont spannen. Daar hebben ze het altijd over de little black dress, een zwart jurkje. De absolute must have die elke vrouw in haar kast moet hebben. Ik zit gewoon op m'n laptopje met die programma's op de achtergrond, en zo komt dat soort informatie bin nen. Veel later ben ik kandidaat bij De slimste mens en wordt gevraagd: wat is een LBD? De twee mannen naast me wisten het niet. Dus ik zei tegen Phi lip Freriks: Dat is natuurlijk de little black dress, de hoeksteen van elke kle renkast!" Jekel schatert. „Toen dacht ik wel: dit is het mooiste voorbeeld dat alle kennis potentieel intrinsieke waarde kan krijgen." „Er is helaas te weinig tijd om het al lemaal af te branden, maar ik had het met alle vormen van genoegen gedaan. Met dieetprogramma's wordt heel veel geld verdiend, over de rug van mensen met een hulpvraag. Ter wijl diëten an sich niet werkt. Je moet een nieuw eetpatroon vinden, anders ben je zo weer op je oude gewicht als je na het dieet weer normaal gaat doen." „Absoluut. Ik heb mijn hele leven al de neiging te zwaar te worden. Op mijn t4de probeerde ik voor het eerst te diëten. Daarom denk ik dat Patty en ik op een integere manier naar het onderwerp kunnen kijken - ook ik heb regelmatig met iets nis fatsha ming te maken." „Ik hoop wat over die onzindingen te kunnen vertellen. Van dogma's word ik bijvoorbeeld recalcitrant. Koolhydraten zijn de duivel, brood is dodelijk, alle E-nummers zijn slecht... terwijl E948 gewoon voor zuurstof staat. Nou, zuurstof is echt top hoor, dat zou ik elke dag aan je dieet toevoegen! Die militante hou dingen vind ik heel irritant. Het is gewoon niet waar." e, Ga naar pzc.nl/tweakers dinsdag 23 oktober 2018 PC Hannah Stöve Patty Brard en Die derik Jekel presente ren Vetgelukkig?! FOTO LILIAN VAN ROOIJ M Diederik Jekel: „Met dieetprogramma's wordt veel geld ver diend, over de rug van mensen met een hulpvraag." FOTO ROGIER VAN 'T SLOT In 2010 maakte je jouw tv-debuut, als expert in De Wereld Draait Door. Hoe kwam je daar terecht als jonge, onbekende wetenschapper uit Enschede? Je hebt jezelf actief op televisie gelanceerd. Waarom ben je niet gaan promoveren? Wat is de methode-Jekel? Hoe maak je ingewikkelde wetenschap behapbaar voor de leek? —Diederik Jekel Vind jij alles interessant? Jouw nieuwe programma met Patty Brard, Vetgelukkig?!, gaat over overgewicht. Ga je pseudoweten- schappelijk diëten afbranden? Weet je dat uit eigen ervaring? Brard Jekel: Vetgelukkig Vanavond, 20.25 uur, NPO 3 Tweakers en Duh-Events introduceren: Tweakers Gaming Live, het gaming event van het jaar! De Brabanthallen in Den Bosch worden van 9 t/m 11 november getransformeerd tot een walhalla voor iedereen wiens hart sneller gaat kloppen bij het zien, horen of -beter nog- het spelen van videogames. Tweakers Gaming Live is de ultieme combinatie van e-sports toernooien rondom de populairste games, een driedaagse Lanparty, en een expo met de nieuwste gaming gear en hardware om je ervaring compleet te maken. Bestel nu tickets van 19,50 voor 14,50* n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29