GEZOND Vijf ongebruikelijke fobieën Vraag het onze specialisten 20 Extreem bang zijn werkt vaak verlammend. En ook al weet je dat je lichaam voor niets in een staat van paraatheid wordt gebracht, je kunt er toch niet onderuit. Vijf volwassenen over hun - soms - onlogische angst. Wat als ik de vacaturetekst niet begrijp? Hoe weet ik of ik een longontsteking dreig te krijgen? Mijn puber eet ontzettend veel, is dat wel goed? PLASDRANGANGST „Voor mij betekent het dat ik in paniek p raak als er geen mogelijkheid is om naar het toilet te gaan. Ik word onrustig, kwaad of verdrietig en ook al hoefik waarschijnlijk niet echt te plassen, ik heb het idee dat ik het elk moment in mijn broek kan doen." Het is ontstaan toen ik 9 was. Toen mocht ik van mijn juf niet naar het toi let. Ik plaste in mijn broek. Sindsdien heb ik deze angst. Als een kind aangeeft te moeten plassen, zou dat altijd moeten kunnen." „Als ik weet dat ik lang in de auto zit, neem ik plaszakken mee. Ik weet vaak om de hoe veel kilometer ik kan plassen; ik ken elke Hema, McDonald's en elk tankstation. Vaak drink ik de dag ervoor nauwelijks. Ik zit elke dag wel 25 keer op het toi let, terwijl ik waarschijnlijk aan zes keer genoeg heb." „Ik ga binnenkort naar Ame rika. Sinds ik heb geboekt maak ik me al zorgen. Dan denk ik: wat heb ik mezelf aangedaan? Ik ga daarom weer naar een psycholoog, want ik wil wel gaan." TRYPOFOBIE foon door de kamer. Mijn hart slag gaat er heel erg van om hoog. Ik weet ook nog dat ik vroe- „Het is een angst voor ge clusterde gaatjes. Ik kan er niet veel over opzoeken op internet, want dan zie ik al snel plaatjes die ik walgelijk vind. Ik heb die angst al zo lang ik me kan herinneren, maar pas een paar jaar gele den kwam ik erachter dat meer mensen dit hebben." „Ik schrik er vooral enorm van. Ik scrolde een keer op mijn telefoon langs een plaatje met gaatjes op Facebook. Ik raakte het per ongeluk aan op mijn scherm. Toen werd ik hys terisch en gooide ik mijn tele- ger doodsbang was voor gedroogde lotusbloemen die we tegenkwamen in het tuincentrum." „Nee. Je komt vooral dingen tegen die symmetrisch zijn, zoals een rooster, en daar voel ik geen angst bij. Juist wat asymmetrisch is en er natuurlijk uitziet. Soms is het wel echt vervelend." „Ik schaam me er niet voor. Ik vind het zelfs wel grappig. Maar soms zeggen vrienden dat ik me niet moet aanstellen en sturen ze mij voor de grap plaatjes, ook omdat ik zelf zeg dat ik het een irrationele angst vind." dinsdag 23 oktober 2018 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. Bedrijfspsycholoog Huisarts Voedingsdeskundige Ellen Huijsmans Rutger Verhoeff Monica Mars Ik ben aan het solliciteren. In vacatureteksten staan vaak onbegrijpelijke woorden. Hoe belangrijk is het dat ik die be heers voor mijn sollicitatie? Veel vakgebieden gebruiken jargon. Dat kan functioneel zijn, zodat bijvoorbeeld artsen en advocaten elkaar begrijpen en hetzelfde bedoelen. Maar er is ook een trend ontstaan van hippe termen als lean, bila, scrum en termen die weinig in houd hebben, zoals 'verander- proces', 'invloed' en 'toege voegde waarde'. Woorden die chiquer klinken dan 'vergade ren' en 'georganiseerd'. Het kan handig zijn om het lijstje met woorden even langs te lopen, zodat je het nog begrijpt als in een zin vier van dit soort woorden worden gebruikt. Op sites als carrieretijger.nl staan de meeste termen uitgelegd. Als u jeuk krijgt van deze woor den, lijkt het zinvoller uw eigen taal te blijven gebruiken. Dan blijven deze termen wellicht minder lang een rage. - Ellen Huijsmans Als je altijd leeft in angst NOOR LAGENDIJK Ik hoor steeds vaker over mensen met een longontste king. Kan ik dat ook zomaar krijgen en hoe gebeurt dat? Er zijn groepen die meer risico lopen, zoals jonge kinderen, volwassenen en kinderen met astma, mensen met COPD of suikerziekte, ouderen, rokers, mensen met hartfalen en men sen met een lage weerstand. Klachten kunnen acuut ont staan of enkele dagen na een verkoudheid. In dat laatste geval knapt u niet op, maar wordt u alleen maar zieker. U krijgt last van hoesten, benauwdheid, koorts, een snelle ademhaling en een snelle pols. Meestal voelt u zich slap en moe en soms heeft u ook pijn bij diep adem halen. Een longontsteking kan zowel door een virus als door een bacterie worden veroor zaakt. Bij een virusinfectie gaat de ontsteking meestal vanzelf over. Bij een bacteriële infectie heeft u antibiotica van uw huis arts nodig. - Ruiger Verhoeff Hij houdt maar niet op met eten, die puber van mij. Wanneer is het te veel? Pubers hebben veel energie nodig; ze moeten hun lijf on derhouden en hebben energie nodig om te bewegen - spor ten, schoolgym, fietsen naar school, een krantenwijk lopen of een ander bijbaantje. Daar naast zijn ze volop bezig met groeien. Ze hebben dus een grote energiebehoefte en als je niet oppast gaan ze vooral op zoek naar energierijk eten (zoet, hartig en vet). Voor een keer is dat niet erg, maar het is wel belangrijk dat ze gezond blijven eten. Het groeien stopt een keer en dan schiet de weegschaal al snel de ver keerde kant op. Het is dan nog moeilijk om er iets aan te doen, dus je wilt voorkomen dat dit gebeurt. Zorg dat er voedings middelen in huis zijn die een tijdje verzadigen en gezond zijn. Geen frisdrank, smoothies, energierepen en andere snelle calorieën, maar fruit, snoep- groente en andere gezonde tussendoortjes waarover je wat langer doet en waarvan je langer vol zit. Een paar extra volkoren boterhammen na school of in de avond helpen tegen de lekkere trek. En begin de dag met een ont bijt; essentieel om honger later op de dag te voorkomen. -Monica Mars Als Lisan Visser (22) een dagje uit wil, zoekt ze van tevoren uit om de hoeveel kilometer ze een toilet zal tegenkomen. Wat houdt plasdrangangst in? Waar komt je angst vandaan? Stel, je wilt een dagje uit en komt in de file te staan. Doe je wel alles of blijf je ervoor thuis? Lotusbloemen of bijenkorven: oppervlakten met kleine gaatjes zijn een nachtmerrie voor mensen met trypofobie. Zoals Robin Alper (23). Wat is trypofobie? Wat gebeurt er dan? Hindert jouw trypofobie je elke dag? Verberg je het voor anderen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20