Zó moet elk platdak eruitzien I Lijk in een koffer gepropt Maffiapraktijken in Nederland»! Brussel pakt grootste boosdoeners bij vervuiling oceanen aan Madonna Thunder Hawk is weer in Nederland F\ Moeder aller indianenactivisten bewijst laatste eer aan overleden Maria Kints»pa Directeur Giljo Bosman van Bosman Transport uit Nisse staat op het dak van zijn bedrijf dat deze zomer is belegd met 650 zonnepanelen. Zeeuwind zorgde hiervoor. De coöperatie wil snel zoveel mogelijk ondernemers in Zeeland aan de zonne-energie krijgen en heeft daarvoor een plan bedacht. Doelwit van de maatregelen is vooral de plastic soep in onze oce anen. Het voorstel dat nu op tafel ligt, moet de tien grootste vervui lers aanpakken. De lijst is samen gesteld aan de hand van wat er is gevonden op de Europese stran den. Het gaat alleen om plastic voorwerpen die slechts één keer worden gebruikt. Flesjes Op plek r en 2 staan de flesjes en de sigarettenfilters. Juist voor deze zit een totaalverbod er nog niet in, omdat daar nog niet onmiddellijk een vervangend product voor is. De flesjes moeten voortaan wel voor zeker 25 procent bestaan uit hergebruikt materiaal én de dop moet eraan vast blijven zitten. De filters (de peuken, dus) bestaan uit Wie niet innoveert, gaat merken dat zijn producten duurder worden celluloseacetaat, een soort plastic dat meer dan tien jaar nodig heeft om volledig af te breken. Deze moeten in 2025 voor de helft zijn vervangen door milieuvriendelij ker materiaal, in 2030 voor 80 pro cent en uiteindelijk helemaal ver dwijnen. Netten Wat wel op de lijst staat voor een verbod zijn plastic messen, vorken, lepels, borden, eetstokjes, watten staafjes, rietjes, roerstokjes en stokken om ballonnen aan vast te maken. Bas Eickhout, Europarle mentariër van GroenLinks: „Het gebruik van wegwerpplastic waar voor we allang goede alternatieven hebben, is niet meer van deze tijd." Ook moet de vervuiling door de visserij worden aangepakt. Een fors deel van wat er in zee drijft en op stranden aanspoelt, zijn plastic visnetten. Het idee is vissers te dwingen hun kapotte netten te re cyclen in plaats van overboord te gooien. Dit gaat Eickhout nog niet snel genoeg. Hij pleit, los van dit voor stel, voor een plasticbelasting voor producenten: „Wie niet innoveert, gaat merken dat zijn producten duurder worden." Als het voorstel wordt aangenomen, wordt het ver bod op z'n snelst in 2021 van kracht. P4 15°C Nieuwsmedia FOTOZEEUWIND *8 Wegwerpplastic in de ban Het Europees Parlement stemt morgen over een verbod op een groot aantal plastic wegwerpar tikelen. Het is bijna afgelopen met de rietjes, wattenstaafjes, bordjes en bestek. Mark van Assen Brussel —Bas Eickhout, GroenLinks dinsdag 23 oktober 2018 Veel pzc.nl bewolking Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1