Oproep tot boycot Ryanair na rel met racist 130.000 EUWS 11 Orang-oetan Silvia (52) dood Koning Willem- Alexander en koningin Maxima bezoeken vandaag en morgen de bakermat van de monarchieën: het Verenigd Koninkrijk. In welgeteld 27 uur tijd is het allemaal gepiept. In het filmpje wil een blanke passagier niet naast een zwarte vrouw zitten en beledigt hij haar met racistische uitlatingen. Ryanair liet weten de zaak te hebben doorgespeeld aan de En gelse politie, maar onthoudt zich verder van commentaar. 'Omdat de zaak nu in handen van de po litie is, kunnen we er verder niet op reageren.' De Britse trans portminister Chris Grayling noemde het incident gisteren 'buitengewoon onaanvaardbaar'. De beledigingen waren volgens hem misdadig. Mevrouw Gayle (77) wilde in het vliegtuig van Barcelona naar Londen op haar stoel gaan zitten, toen een man haar plotseling uitschold. Op een video is te zien en te horen dat ze wordt uitge maakt voor ugly black bastard en dat de man agressief eist dat ze ergens anders gaat zitten, 'an ders zal ik je naar een andere plek duwen'. Als mevrouw Gayle, al veertig jaar woonachtig in Engeland, iets terugzegt, gaat de man helemaal door het lint. „Praat niet tegen mij in een fuc- king buitenlandse taal. Jij dom me, lelijke koe." Uiteindelijk moet niet de man, maar mevrouw Gayle ergens an ders gaan zitten en valt op dat bemanningsleden sowieso wei nig doen om de bejaarde vrouw te helpen. Tot woede van velen op sociale media, die oproepen tot een boycot van Ryanair. APELDOORN De oudste bewoonster van Apenheul in Apeldoorn is gisteren overleden. De 52-jarige Sil via behoorde in 1999 met zes andere orang-oetans tot de eerste bewoners van het speciale orang-oetan- verblijf in Apeldoorn. Het ging al een poosje niet zo goed met de mensaap. Dat was de reden om haar te laten inslapen. Silvia was hoogbejaard, want in het wild worden orang-oe- tans maximaal vijftig jaar. Borneo-orang-oetans zijn een bedreigde diersoort. Apenheul doet mee aan een fokprogramma, maar Silvia kreeg in Apeldoorn nooit nakomelingen. Zijn zeventiende staatsbezoek als vorst wordt voor koning Willem- Alexander misschien wel het meest historische uit zijn hele re geerperiode. Rond het middaguur (Engelse tijd) wordt hij bij de resi dentie van zijn ambassadeur te Londen opgepikt door de man die al gedurende Willem-Alexanders hele leven kroonprins van het Verenigd Koninkrijk is: prins Charles. Samen met hun echtge notes koningin Maxima en herto gin Camilla trekken ze vervolgens op naar de Horse Guards Parade, waar Charles' moeder koningin Elizabeth Willem-Alexander en Maxima ontvangt voor het - uit Nederlands oogpunt - staatsbe zoek van de eeuw. It's all about timing, nu de brexit almaar dichterbij komt. Daar heb ben we het straks nog wel over, maar los daarvan: voor Willem- Alexander en Maxima is het be zoek aan Elizabeth (92 jaar, sinds 1952 koningin en het langst rege rende staatshoofd op aarde) een bezoek aan de bakermat der mo narchieën. Ze doen het leuk en aardig in eigen land, maar dit is natuurlijk de absolute top. Alsof Ajax-voetballer Frenkie de Jong met Lionel Messi pingelt, Arjen Lubach met Stephen Colbert een avondshow maakt, Anouk een mopje meezingt met Beyoncé. Frits Wester voor CNN de politiek in Washington duidt, Kensington mag optreden met de Rolling Sto- nes, de hoofdredactie van deze krant The New York Times maakt en zo kunnen we nog wel even doorgaan. Hun gastvrouw koningin Eliza beth had nog wel een kamertje over op Buckingham Palace, dat 775 vertrekken telt (waarvan 78 badkamers). Het koningspaar trekt zich vanavond, na het staats banket in de balzaal van het paleis, hoogstwaarschijnlijk terug in de Belgische suite - zoals de meeste buitenlandse staatshoofden die blijven logeren. Die kamer liet koningin Victoria bouwen voor haar oom, de Belgische koning Leopold I. Poeh, eigenlijk is elk onderdeel mooi. Bij Westminster Abbey be zoeken ze de graven van Willem- Alexanders voorvader stadhouder Willem III van Oranje en diens Britse eega Mary. Zij werden in 1689 koning en koningin van En geland, Ierland en Schotland. Morgen ontbijt het koningspaar met de Londense ceremoniële burgemeester Charles Bowman, bekijken ze op de Theems een demonstratie van Nederlandse en Britse mariniers en bezoeken ze de voormalige achterstandswijk Brixton. Maar er is ook de nodige aandacht voor politiek en dus de brexit. Ze ontmoeten morgen pre mier Theresa May op Downing Street 10, drinken vanmiddag thee met Labour-leider Jeremy Corbyn (opvallend genoeg op Bucking ham Palace omdat Corbyn, over tuigd republikein, formeel leider van Her Majesty 's Most Loyal Oppo- sition is) en Willem-Alexander spreekt vanmiddag het Britse par lement toe. Natuurlijk is iedereen benieuwd naar zijn woorden over de brexit, al zullen die niet afwij ken van het standpunt van zijn regering: plaats de termen 'betreu ren', 'betrouwbare partners', 'sterke, historische banden' en vooral 'it takes more than brexit to break it' op een bingokaart voor de speech en je hebt altijd prijs. Maar er staat echt wel wat op het spel; we exporteren jaarlijks voor 60 miljard euro naar het Verenigd Koninkrijk, de vijfde economie ter wereld. En er wonen, werken en studeren zo'n 130.000 Nederlan ders in Engeland, Wales, Schot land en Noord-lerland. Daarom is de Nederlandse regering ook zo verguld met de uitnodiging van de Britten. Sinds het referendum over de brexit in 2016 kwamen alleen de Colombiaanse president en de Spaanse koning voor een staatsbe zoek naar Londen - respectievelijk het node en 111de staatsbezoek dat Elizabeth ontving als vorstin. Eh, ja. Staatsbezoeken van een week zijn wereldwijd eigenlijk wel verleden tijd, klinkt het rond het koningspaar. Dat dit bezoek zo'n 27 uur duurt, moet puur als agen dakwestie worden gezien. Opmer kelijk genoeg zijn de openbare agenda's van Willem-Alexander en Maxima wel leeg tot volgende week woensdag, als ze in Den Haag het afscheid van Piet Hein Donner als vice-president van de Raad van State bijwonen. 1972: dinsdag 23 oktober 2018 GO De Ierse budgetmaatschappij Ryanair zit enorm in haar maag met een racistische video die inmiddels viral is gegaan op sociale media. Bob van Huët Dublin Zo zo, toe maar. Wat is er zo historisch aan dit bezoek? We begrijpen je punt... Ongetwijfeld, maar het is echt helder zo. Waar overnachten Willem-Alexander en Maxima ei genlijk? Een leuk boetiekhotel bij Hyde Park? Nice! Wat zijn naast de ontmoe- m Er wonen, werken en studeren zo'n 130.000 Nederlanders in Engeland, Wales, Schotland en Noord-lerland. De banden tus sen de landen zijn warm. tingen met de Britse royals en het banket de hoogtepunten? Morgenmiddag is staatsbezoek 112 alweer klaar. Wel wat kort, nietwaar? Kijk op de site bij /video Oranjeverslaggever Jeroen Schmale legt uit waarom het staatsbezoek belangrijk is en wat het voor bezoek is Jeroen Schmale Londen Koningin Juliana (r) en prins Bernhard (I) op staats bezoek bij de Queen. FOTO AFP 1982: Ko ningin Bea trix en prins Claus zijn te gast. foto CAPITAL PHOTOS 2013: Koning Wil lem-Alexan der en ko ningin Maxima bij de Britten. FOTOEPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11