i x fix rUTUPE Britten vragen weer brexit-referendum Vaccinatiewetenschappers beginnen online-systeem tegen nepnieuws 7 Massaal protest vult de straten van Londen 9. Uniek onderzoek naar zeegeluid De demonstranten wilden met het massale protest de regering van premier Theresa May ertoe bewe gen een tweede referendum over de brexit uit schrijven, om een deal met Brussel te laten toetsen bij het volk, met de optie om in de Euro pese Unie te blijven. Aan de oproep van de organisatie om naar de hoofdstad te komen, werd massaal gehoor gegeven. Uit alle windstreken van het Verenigd Koninkrijk kwamen verontruste Britten op de protestmars van Park Lane naar Parliament Square af. Van het Schotse Edinburgh tot Cornwall, een county in het zuidwesten van Engeland. Per trein, vliegtuig, auto of gehuurde mini)bus. De toestroom was zo groot, dat lang niet iedereen kon deelnemen. Volgens Britse traditie trokken de bezoekers voor de gelegenheid bonte outfits aan. Aan de spandoe ken was, zoals te doen gebruikelijk, veel zorg besteed. De demonstran ten probeerden elkaar de loef af te steken met humoristische teksten. Van 'Ifl'm here, things must be bad', gemaakt door iemand met een meer dan grondige hekel aan Lon den, tot 'Dit is als toen Geri Halli- well haar levensvatbaarheid als so loartiest verkeerd inschatte en de Spice Girls verliet'. Tussen de grappen en grollen door was het de demonstranten wel degelijk menens. Jong en oud verenigden zich om hun onvrede te uiten. Onder hen bevond zich bur gemeester Sadiq Khan van Londen. „Niets is democratischer, niets Brit- ser, dan het volk het laatste woord te geven over de invulling van onze toekomst", zei hij door een micro foon. Dat Theresa May al gezegd heeft hieraan niet mee te zullen werken, remde de voorstanders van een re ferendum niet af. Voor het te laat is, willen ze brexit een halt toeroepen. De gigantische toeloop, als de cij fers kloppen de grootste sinds de demonstratie tegen de oorlog in Irak in 2003, gaf hen het gevoel de wind in de zeilen te hebben. Dat wordt gevoed door recente peilin gen, die aangeven dat een nipte meerderheid van de Britten tegen de brexit zou zijn. Het Conservatieve parlementslid Anna Soubry: „Wij zijn in de meer derheid." Nicola Sturgeon, pre mier van Schotland, beloofde voor een tweede referendum te stem men 'met de optie om in de EU te blijven'. Daarom ontwikkelen ze een sys teem waarmee internetgebruikers straks in één oogopslag kunnen zien wie wat beweert over vacci naties, welke bronnen zij gebrui ken en hoe ze zich tot elkaar ver houden. Het is de bedoeling ook te meten wat voor effect zo'n 'perspectief- kaart' heeft op de vaccinatiegraad, door bij te houden of het aantal niet-vaccineerders daalt na intro ductie van het systeem. Veel van de kennis van ouders over vaccina ties wordt via internet verzameld, waarna steeds meer van hen be slissen hun kinderen niet te laten inenten. Maar een deel van de 'kennis' die op internet circuleert, wordt niet of nauwelijks door we tenschappelijk onderzoek onder steund. Zo zijn er mensen die denken dat je van een prik autistisch kunt worden, merkt hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam Piek Vossen. Hij is initiatiefnemer van het systeem, dat hij samen met andere wetenschappers ont wikkelt. Hij hoopt binnen vijfjaar de software te hebben 'waarmee je in een handomdraai' ziet wie wat beweert, want de onzuiverheid van veel informatie is groot. „Veel berichten tegen vaccineren zijn te rug te brengen op een enkele bron. Bovendien worden redenaties om gekeerd, zodat het de bronnen uit komt." Vandaag houdt de Koninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen (KNAW) een sym posium dat is bedoeld om uit te vinden hoe wetenschap en maat schappij concreet kunnen inhaken op een recent stuk van de Euro pese Commissie. Dit stuk pleit voor betere samenwerking tegen ziektes die met vaccinatie te voor komen zijn. Nederland gaat samen met andere landen rond de Noordzee onderzoek doen naar de effecten van onder watergeluid op het leven in de zee. Sommige zeedieren zijn voor hun voedselvoorziening en voor communicatie afhan kelijk van geluid. Het geluid dat de mens veroorzaakt, kan zeedieren nadelig beïnvloe den. Elke dag varen op de Noordzee honderden sche pen, die allemaal geluid met zich meebrengen. Maar bepa len of dat aan banden gelegd moet worden, kan alleen als is onderbouwd hoe het onder waterleven daarop reageert. Rijkswaterstaat heeft afgelo pen week ten westen van Texel het eerste Nederlandse meetstation te water gelaten. Het meetstation bestaat uit een meetboei met daaraan een onderwatermicrofoon en opname-apparatuur. De me tingen zijn volgens Rijkswa terstaat een eerste stap om de omvang van de effecten op zeedieren en de rol van on derwatergeluid in het geheel van alle milieueffecten op de Noordzee te bepalen. Kinderen moeten film niet alleen als entertainment zien, maar ook als kunstvorm Dode na bestorming Spaanse enclave 'VS moeten in kernakkoord' 'Na brexit 2 paspoorten' Vijftien doden door aanslag PAARDENRACE maandag 22 oktober 2018 GO Bijna 700.000 mensen waren op de been tijdens de People's Vote March. fotoafp Als een reusachtige slang zigzagde zaterdag een menigte van rond de 670 duizend mensen door het centrum van Londen tijdens de People's Vote March. Geert Langendorff Londen AMSTERDAM Wetenschappers hebben er genoeg van dat slecht onderbouwde bewerin gen als feiten worden overgeno men en zorgen dat de vaccina tiegraad steeds verder daalt. DEN HAAG Floor van Spaendonck, di recteur van kindermediafesti- val Cinekid presenteert de Cinekid Top 100, een lijst met bijzondere jeugdfilms en pleit voor vaste medialessen in het basisonderwijs. MELILLA Meer dan driehonderd mi granten hebben zondagoch tend de Spaanse exclave Melilla in Noord-Afrika be stormd. Bij de bestorming is een dode gevallen, vermoe delijk door een hartstilstand. Ook vielen er negentien ge wonden. Volgens de Spaanse autoriteiten lukte het tweehonderd migranten om over het zes meter hoge hek te komen en EU-gebied te bereiken. De bestormers waren vooral jonge mannen. Tweemaal per jaar wordt in Siena de Palio di Siena gehou den. Een traditionele paardenrace. Daar kwam gisteren een derde editie bij, ter nagedachtenis aan het honderjarig jubi leum van het einde van de Eerste Wereldoorlog, fotoepa MOSKOU Het plan van de Amerikaanse pre sident Donald Trump om zich terug te trekken uit het INF-wapenver- drag oogst kritiek. Voormalig Sovjet leider Mikhail Gor- batsjov, medeon dertekenaar van het verdrag, vindt het plan 'een ver gissing'. „Onder geen enkele om standigheid mogen we oude ontwape ningsovereenkom sten opzeggen." DEN HAAG D66 vindt dat er een noodwet moet komen zodat Nederlan ders na de brexit, tenminste tijdelijk, niet hoeven te kiezen tussen het Nederlandse en het Britse pas poort. KABUL Een zelfmoordter rorist heeft zichzelf zaterdag bij een stembureau in het noorden van de Af ghaanse hoofdstad Kabul opgeblazen. Daarbij werden ten minste vijftien mensen gedood. Ook vielen meer dan 25 gewonden. Onder de doden zijn tien burgers en vijf politieagenten. Tijdens de aanslag werd gestemd voor de parle mentsverkiezingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7