II 2495 De Toos en Henk Scheurkalender 2019 EN 19 Devogeltelpost bij Margaretha- polder bestaat tien jaar. Bert van Broekhoven is er al die jaren al actief. De zon is net opgekomen. Hier en daar hangen wat mistflarden. Het is prak tisch windstil. Bert staat met zijn verrekijker langs de Valweg, bij de Terneuzense buurtschap Val. Hij is deze zaterdagochtend al om half acht van huis vertrokken op de fiets. „Als vogelteller moet je er vroeg bij zijn, voor zonsopgang." Tegen tien uur heeft hij nog weinig vogels geteld. Hij heeft en kel wat goudhaantjes, koperwie ken, kramsvogels, puttertjes en twee grotere groepen spreeuwen gesignaleerd. Het heeft met de wind te maken. Vogels weten wanneer ze moeten trekken: „Hoog in de lucht hebben ze nog wat rugwind. Alles wat nu over komt, vliegt daarom daar." Van begin af aan is Bert bij de vogeltrektellingen in de Margare- thapolder betrokken. In de tien jaar dat de telpost bestaat, zijn er 984.000 vogels geregistreerd, ver spreid over 221 verschillende soor ten. De meest voorkomende zijn de spreeuw, vink en kolgans. Heel bijzondere exemplaren komen soms ook voorbij, zoals een zee arend en papegaaiduiker. De laat ste had bij Breskens de verkeerde afslag genomen. Op de website trektellen.nl hou den trekvogeltellers exact bij hoe veel vogels zij hebben zien passe ren. Bert laat een plaatje van afge lopen donderdag zien. Een groep van zo'n 2500 aalscholvers vertrok die dag van het IJsselmeer naar het zuiden om te overwinteren. Bolle tjes op een kaart geven aan dat ze VOGELTELPOST TIEN JAAR zijn geteld in Amsterdam, in Ber gen op Zoom en tot slot bij Ter- neuzen. Het oogt indrukwekkend. „Elke vogel heeft zijn eigen trek- tijd", vertelt hij. „Gierzwaluwen zijn eind juli al weg, gele kwiks taarten gaan half augustus, boe renzwaluwen in september, vin ken half oktober en spreeuwen eind oktober." Dat het dit jaar zo lang warm was, heeft volgens Bert geen in vloed op de trekbewegingen. „Vo gels kijken naar de lengte van de dagen, hoe lang het overdag licht is." De hogere temperaturen van de laatste jaren en het uitblijven van strenge winters zorgen wel voor verschuivingen. Kleine rietgan- Vogels kijken naar de lengte van de dagen, hoe lang het overdag licht is zen, die veel in de buurt van Brugge overwinterden, blijven va ker noordelijker zitten, weet hij. „Maar je ziet ook dat zuidelijker soorten hierheen komen, zoals de graszanger en bijeneter. In Mid den-Zeeland zijn van de laatste soort de eerste broedparen ge zien." Kennis Trekvogels tellen is een vak apart. Je moet er goede oren en ogen voor hebben én heel veel kennis van vogelsoorten. Bert is van jongs af aan met 'het virus' behept. „Mijn vader hield vogeltjes thuis, ik ging eropuit om vogels in de natuur te spotten." Hij komt uit Tilburg en streek dertig jaar geleden in Ter- neuzen neer. „Ik solliciteerde bij ZorgSaam als ict-specialist en kon direct komen." Hij sloot zich aan bij natuurbeschermingsvereni ging De Steltkluut en pakte het vogels tellen weer op. „Veel men sen snappen er niks van. Ik heb een drukke baan. Als ik middenin de polder sta, kom ik helemaal tot rust." 1 kalender 14,95* 2 kalenders Bestel er 2: eentje voor uzelf en één als cadeau! Ga naar pzc.nl/toosenhenk maandag 22 oktober 2018 'In de polder kom ik helemaal tot rust' Harmen van der Werf Bert van Broekhoven: „Als vogelteller moet je er vroeg bij zijn." fotocamileschelstraete -Bert van Broekhoven Exclusief €1,95 verzendkosten bij bestelling van 1 kalender. .cartoons ledereen kent Toos en Henk: uit de krant en van internet. Als u zichzelf niet herkent in de dagelijkse beslommeringen van dit populaire cartoon duo, dan toch zeker uw buren of beste vrienden. De scheurkalender 2019 staat boordevol nieuwe cartoons, waardoor u dagelijks met een gLimlach aan de dag begint. boo"ievöiiS!e

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 56