Tholen loopt uit voor lampionnentocht Nieuwbouw familiebedrijf in Olzendepolder 18 Crowdfunding voor behoud GAK-kunstwerk van start Omdat we toekomst zien in de oesters en de ex port daarvan hebben we besloten tot de nieuwbouw", zegt directeur Jean Dhooge. „En ook wel een beetje uit noodzaak. We zien veel con currentie op de lokale markt, zeg maar Nederland, België en Duits land. We denken dat het goed is om onze kansen te spreiden en het verder weg te zoeken." Het familiebedrijf exporteert inmiddels al oesters naar Azië, al dus Dhooge. „We zitten bijvoor beeld al in Maleisië en Hong Kong. Maar we zien ook zeker kansen in Amerika. Die markt gaat waarschijnlijk volgend jaar open." De huidige locatie bij de oesterputten is te klein voor die groei. Dus wordt er sinds kort ge bouwd aan de Krab. Daar wordt een hal met kantoor neergezet. „In totaal meer dan duizend vier kante meter. Dat moet voorlopig genoeg zijn", aldus Dhooge. Het is voor de oesterkweker best een spannende investering. „In de Zeeuwse oesters is het vrij lastig qua kweek. We zijn nu bijvoor beeld bezig met kweken op tafels. Daarvoor zoeken we markten waar klanten wat meer willen be talen voor een goede kwaliteit oester. Je ziet gelukkig dat in de opkomende markten de oester- barren wel een mooie oester wil len hebben. We hopen dat daar straks onze mooie Zeeuwse oes ters tevoorschijn komen." Eind We denken dat het goed is om onze kansen te spreiden maart, begin april moet de nieuwbouw klaar zijn. „In ieder geval voor de zomer. Wan in de zomer loopt de watertempera tuur toch wel op. Dat is niet goed voor de oesters. Binnen kunnen we watertemperatuur wat lager houden waardoor we in kouder water kunnen verwateren. Daar door kunnen we de oesters iets langer bewaren. Dat komt de kwaliteit ten goede." De oesterputten blijven overi gens wel gewoon in gebruik, zegt Dhooge. „We hebben overwogen om de oesterputten te overdek ken. Maar dat vinden we eigenlijk zonde. Zo zouden ze het open, authentieke karakter juist kwijt raken. De nieuwbouw is eigenlijk om de groei aan te kunnen. Maar er blijven, zeker in de winter, ge woon oesters in de putten staan." Veel extra banen levert de nieuwbouw niet direct op. „Er gaan wat mensen mee over van de bestaande locatie. In beginsel komen er misschien twee of drie banen bij. Misschien dat dat op termijn nog wat kan aangroeien." IN DE REGIO Lezing over Da Vinei Religie op Tholen Digitaal Café THOLEN HalfTholen-stad en omgeving was zaterdagavond uitgelopen voor de jaarlijkse lampionnenoptocht. Voor het derde jaar op rij trok er een lange stoet met gekleurde lampjes door de stad. In tegenstelling tot voorgaande jaren werd er zaterdagavond ech ter niet meer met fakkels gelo pen, maar met lampjes. „Bij de eerste optocht liepen we in de re gen en bij de tweede stond er een harde wind", zei organisator William van Leeu wen. „Dan is dit veel veiliger." Alle leerlingen van de basis scholen in Tholen konden gratis een lampje krijgen bij inschrij ving. Van Leeuwen: „En voor één euro kregen ze een ledstick. In totaal hebben we zo'n 530 lamp jes moeten aanschaffen." Kinderen, ouders, grootouders, andere familieleden en enkele honden liepen mee in de op tocht, onder begeleiding van de drie lokale muziekkorpsen. MIJN DORP, MIJN STAD maandag 22 oktober 2018 BB Oesterkweker Dhooge breidt uit voor export Oester- en mosselbedrijf Dhooge uit Yerseke breidt flink uit. Het familiebedrijf bouwt in de Olzendepolder een nieuwe loods. Die is vooral bedoeld voor oesters voor de export. Willen Adriaansens Yerseke -Jean Dhooge GOES Wegens enorme belangstelling is er morgen een extra tentoonstellingsle zing over Leonardo da Vinei in Goes. Drs. Birgitte Mom- mers van Art Lei sure in Amsterdam geeft de extra le zing van 19.30 tot 21.30 uur in het au ditorium van Histo risch Museum de Bevelanden. De le zing is naar aanlei ding van de ten toonstelling met te keningen van Leo nardo da Vinei in het Teylers Mu seum in Haarlem. Aanmelden kan via secretariaat@hmdb .nl. SCHERPENISSE Kees Slager vertelt woensdag in de Kunstkamer Hol land Huis in Scher- penisse over het ei land Tholen. Hij gaat met name in op religie en de in vloed daarvan op het onderwijs en de cultuur op het ei land. De lezing be gint om 19.30 uur. Toegang kost 7,50 euro voor leden van Vrijzinnigen Neder land. Niet-leden be talen tien euro. GOES Bibliotheek Goes organiseert op woensdag 24 en 31 oktober en woens dag 7 en 14 novem ber een gratis Digi- taalCafé. Het Digi- taalCafé is bedoeld voor mensen die vragen hebben op digitaal gebied. Men kan hier te recht met vragen als: hoe stel ik mijn email in, hoe download ik apps enzovoorts. Het Di- gitaalCafé vindt plaats op de hier boven genoemde woensdagen van 10.00 uur tot 11.00 uur. MARANATHAKERK VERBOUWD GOES Het was zaterdagmiddag druk in de verbouwde Ma- ranathakerk in Goes. Vanaf 14.30 uur konden belangstellen den een kijkje nemen in het opgeknapte gebouw aan de Bergweg. Er is maanden aan de kerk gewerkt door zowel professionals als vrijwilligers. Die hebben het gebouw onder meer voorzien van een nieuwe keuken, nieuwe toiletten en nieuwe kleuren. Daarnaast is de capaciteit van de kerk ver groot. Het aantal beschikbare stoelen in de kerkzaal is uitge breid naar ruim vijfhonderd, foto johan van der heijden GOES Met een druk op de knop heeft kunstenares Elsa Westland gistermiddag de crowdfundingsactie gestart om haar GAK-kunstwerk te redden van de sloop. In de hal van het voormalig GAK-ge- bouw zette zij de inzamelings actie online. „Als we 10.000 euro bij elkaar krijgen is het gered", aldus Westland. „Dat is genoeg om alle kosten te dekken van het verwijderen van de tegels uit de hal. De specialist die het wil doen hebben we al." Het pand dat veertig jaar ge leden is gebouwd voor het GAK wordt in januari ge sloopt. „Daarom willen we het werk er in december uit halen", laat dochter Magde- leen van Eersel weten. „Een bestemming hebben we nog niet. Suggesties en aanbiedin gen zijn welkom. Maar we wil len wel dat zoveel mogelijk mensen het kunnen zien." Op voordekunst.nl is de actie te vinden. En daar kan ook gedoneerd worden. Voor de eerste donatie zorgde zon dagmiddag kleindochter Rosa. 'S-HEER ARENDSKERKE Poelwijck, 10.00-12.00 uur: Di gitaal café KRABBENDIJKE Restaurant Ter Weel, 14.00 uur: Wandelgroep 'Elke stap telt' KRUININGEN Hof Cruninghe, Langeviele 41,13.30-15.30 uur: Creatieve middag waarbij ge handwerkt kan worden, o.a. breien en haken RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00-16.30 uur: Kaarten voor senioren WAARDE Dorpshuis Meerwaarde, 09.30-10.30 uur: Allevo Lessen 'Yoga-gym voor 55+' YERSEKE Moerzicht, 13.30-15.00 uur: Open middag Grand Café met wekelijks een leuke activiteit; Haven, 14.30-16.00 uur: Sleepvis-tour met demonstratie vistechniek. De stoet trekt door Tholen. foto johan van der heijden GOES Inloophuis Oase, Roosevelt- laan 87, ochtend: Inloop voor koffie en thee; Erasmuspark, 09.30-11.30 uur: Digitaal Café; vanaf 13.00 uur: Activiteiten voor senioren, waaronder handwerken, bridge, tafeltennis en schilde ren 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 13.45- 14.45 uur: Gratis sporten in de beweegtuin, de training be staat uit kracht, souplesse, coördinatie en uithoudingsver mogen HANSWEERT Dorpshuis Kaj Munk, School straat 5,13.00-17.00 uur: Kaar ten en Biljarten voor senioren HEINKENSZAND Bibliotheek, 10.00 uur: Senio renraad Borsele organiseert cursus digitale fotografie; Hoefbladstraat 1,13.30-14.30 uur: Gratis sporten onder professi onele begeleiding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51