4 Wim Kok trad in 1986 aan als politiek leider van de PvdA. Politiek verslaggever Jan Hoedeman volgde zijn 'favoriete knorrepot'. Een terugblik, op tal van wrijvingen en op zijn tragische vertrek in 2002. Waar ik afstand van genomen heb, is het idee dat zij het voor mij weieens even zullen gaan doen. Ik geef zelf leiding In het Torentje Wim Kok wil als minister-president zijn werk gewoon goed doen en niet worden afgeleid door de waan van de dag. De krant loopt daarbij soms flink in de weg. Om zelf actief te spinnen, dat is zijn stijl niet. Bij wijze van hoge uitzondering nodigt de baas van de Rijksvoorlichtingsdienst me uit: verstandig als de verslaggever en de premier op 4 juli 2000 eens een gewoon gesprek voeren. Een van de redenen is dat Kok au thentiek boos werd over een publica tie waarin Kamerleden lekten over hun bezoek aan koningin Beatrix. Tijdens zijn wekelijkse persconferen tie noemt Kok me 'boodschapper van onfatsoen'. Op het Torentje vraagt hij hoe het werkt, als je als journalist mooi nieuws hoort, hoe pak je dat dan aan? Hij verheft zijn stem: „Heb je dan niet de neiging de kaarten zo strak op de borst te houden, dat niets je van publiceren weerhoudt?" Potentieel prachtige primeurs wor den wel degelijk stuk gecheckt, vertel ik hem. Een krant gaat er alleen voor als iets helemaal zeker is. „Maar hoe check je dat dan?" houdt Kok aan. Als journalist weet je wie er bij bepaalde discussies waren. Vaak maken die po litici of medewerkers deel uit van mijn netwerk. „Je schiet eens iemand aan. Als het niet anders kan, bel je met een minister of staatssecretaris." Kok lijkt ervan op te horen, hij oogt verbaasd. Dat zijn ministers met journalisten bellen... Het is zijn stijl niet. Kok manipuleert de werkelijk heid niet. Dat maakt hem saai en be trouwbaar. Premiers voor hem en na hem staan daar anders in. De coup Kok moet van de oppositionele PvdA een stabiele regeringspartij maken die er klaar voor is als in 1989 met het CDA wordt geregeerd. Hoe ver Kok daarmee is, blijkt als het derde kabi- net-Lubbers moet ingrijpen in de Wet op de Arbeidsongeschiktheid (WAO). In de zomer van 1991 lijdt Kok zicht baar onder de politieke toestand. Zijn partij is van de rails gelopen, honder den leden stappen op en kritiek op het leiderschap houdt niet op. De donderwolk boven zijn hoofd is zichtbaar als hij van de Tweede Ka mer naar zijn ministerie loopt. Licht gebogen, groeven in zijn gelaat. Ach ter de schermen huilt hij tijdens het bewindsliedenoverleg, hij wil ermee stoppen. Ministers vertrekken met strak gezicht van de bijeenkomst, het wordt pas veel later duidelijk hoe erg het is met Kok. Maar hij besluit om zijn achterban om een nieuw man daat te vragen op een speciaal con gres in Nijmegen. Dan worden we getipt - op dat moment werk ik bij Elsevier - dat een aantal PvdA'ers bezig is met een coup tegen Wim Kok. André van der Louw wil een crisiscomité vormen dat de partijdemocratie een halfjaar uit schakelt. We brengen het nieuws dat er een coup tegen Kok in de maak is. Het NOS Journaal opent ermee en rept van een 'onmiskenbare poging om Kok af te zetten'. Vervolgens zijn Van der Louw en zijn plannenmakers woedend over het woord 'coup'. Ze willen dat Kok en fractievoorzitter Thijs Wöltgens zich van dat woord distantiëren. Dat doen ze niet. Kok krijgt het mandaat van zijn PvdA-leden: 80 procent steunt hem. Kok reageert pas een halfjaar later voor het eerst inhoudelijk op de mis lukte machtsgreep. In een interview dat we met hem hebben laat hij Kok- kiaans zien wie er de baas is. „Ik zou dat woord 'coup' met een grote schop hier uit het raam willen trappen. Waar ik afstand van heb genomen, is het idee dat hoe zo'n gezelschap ook wordt genoemd, zij het voor mij wei eens even zullen gaan doen. Ik geef zelfleiding." De regeerstijl Als minister van Financiën in het derde kabinet-Lubbers heeft Kok de zwaarste jaren van zijn politieke loopbaan. Het is niet gek dat hij bij zonder humeurig kan zijn: de PvdA is in die jaren een lastige partij, hij moet vele miljarden bezuinigen in economisch zwaar weer met een achterban die hoopt dat alles beter wordt. Na de kabinetsformatie van 1994 komt het CDA aan de kant te staan en wordt hij minister-president, ze ventien jaar na Joop den Uyl. In zijn regeerstijl is hij echt anders dan zijn voorganger Ruud Lubbers. Die zat overal bovenop en belde: „Zal ik even met je meedenken?" Op het laatst had de Haagse politiek daar genoeg van. Kok heeft een andere stijl, zegt hij, die van het 'gedelegeerd vertrou wen'. Zijn ministers moeten het zelf opknappen. Kok: „Dat is iets anders dan blind vertrouwen dat het alle maal wel goed komt." Het is een ne derlaag als ze bij hem verschijnen. Dan kan Kok korzelig zijn, omdat ze het zelf niet hebben opgeknapt. Hij zit drie jaar als ik te kennen maandag 22 oktober 2018 GO Amper vier maanden na zijn vrijlating is Nelson Mandela in Amsterdam. Met Kok spreekt hij de PvdA-achterban toe. FOTO HOLLANDSE HOOGTE ERVEN STEYE RAVIEZ De eerste werkdag als premier in het To rentje. FOTO HOLLANDSE HOOGTE/BERT VERHOEFF nniillii'»111'"1 Bij tijden korzelig, maar Den Haag —Wim Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4