3 Oud-premier Wim Kok was al maanden ernstig ziek, maar bleef tot op zijn sterfbed vlijmscherp en helder van geest. Praten deed hij de laatste dagen met zijn ogen. Kok zei niet: Wat hebben jullie het verpest. Hij stelde direct de vraag: Wat moeten we doen om er weer bovenop te komen? Handen af van de aterdag, rond het mid daguur, staat Marnix Krop aan het sterfbed van Wim Kok. Krop is oud-ambassadeur in Berlijn en werkt sinds twee jaar aan de bio grafie van de voormalige premier. „We kennen hem allemaal als een fy sieke reus. Hij lag daar heel ziek, aan allerlei machines. Hij herkende mij. Ik kon met hem spreken, hij kon niets terug zeggen. Met zijn ogen gaf hij tekens, ook kon hij zijn hoofd een beetje bewegen." Zijn vrouw Rita zit naast hem. „Die was inmiddels gewend aan hoe ze met de situatie moest omgaan", zegt Krop. „Ze eindigde elke zin met een vraag, zodat hij ja kon knikken of nee schudden. Zo kon hij toch een gesprek voeren." Het is de laatste keer dat Krop hem ziet. De oud-premier en voormalig PvdA-leider neemt afscheid van zijn naasten. Aan het einde van de mid dag - in het bijzijn van Rita, kinderen en kleinkinderen - overlijdt Wim Kok in een ziekenhuis in Amsterdam, precies drie weken na zijn tachtigste verjaardag. De 'premier van alle Nederlanders' leidde tussen 1994 en 2002 twee paarse kabinetten van PvdA, WD en D66. Daarvoor was hij vakbonds voorzitter, oppositieleider en minis ter van Financiën. Hij was al maan den ernstig ziek, maar dat werd voor de buitenwereld verborgen gehou den. In de zomer lag hij lange tijd in het ziekenhuis. Eén koekje „Ik zag hem vorige maand voor het laatst, bij hem thuis in Amsterdam", vertelt PvdA-leider Lodewijk As- scher. „Hij stond aan de vooravond van een operatie. Het was een zon nige middag. We zaten in de tuin, zijn kleinzoon schonk thee." Zoals altijd krijgt Asscher thee en één koekje van Kok. „Die dag vroeg RESPECT hij wat ik van plan was bij de Alge mene Politieke Beschouwingen. Het was heel spannend, als Wim Kok je zo'n vraag stelde. Dat voelde altijd als een examen. Hij bleef altijd heel inhoudelijk, wist precies wat er speelde. Hij was vlijmscherp." De enorme verkiezingsnederlaag van de PvdA vorig jaar nam Kok zijn opvolger niet kwalijk. „Van de machtsbasis die hij had opgebouwd, was niets meer over", zegt Asscher nu. „Maar Kok zei niet: 'Wat hebben jullie het verpest.' Hij stelde direct de vraag: 'Wat moeten we doen om er weer bovenop te komen?' Dat te kende hem." Kok was al langere tijd ziek, maar zijn geest was niet aangetast. Tot het einde bleef hij scherp, volgens vrienden en bekenden. Waaraan hij leed, wil de familie niet zeggen. Wel is bekend dat een hartkwaal hem zaterdag fataal werd. Geen ijdelheid Biograaf Marnix Krop - die Kok de af gelopen twee jaar bijna maandelijks sprak - denkt dat de oud-premier niet als held wil worden herdacht. „Wim Kok stond niet onverschillig tegenover hoe hij de geschiedenis zou ingaan, maar aan die herinnering heeft hij nooit bewust gewerkt", zegt Krop. „Dat vond hij maar ijdel heid. Hij deed gewoon zijn best. Voor 'zijn' mensen in eigen land, maar ook over de grens. Voor ons land en voor Europa, voor vrede en rechtvaardigheid." maandag 22 oktober 2018 GO Als minister van Finan ciën onder Ruus Lub- bers besluit Kok tot een drastische herziening van de WAO. Het protest is enorm. Tijdens een partijcon gres (boven) vraagt hij de steun van zijn ontevreden achterban. Die krijgt hij, maar de weerstand blijft. FOTO'S ANP, HH Kok neemt de voorzittershamer, symbool voor het fractievoorzitter schap van de PvdA, over van Joop den Uyl (rechts). Die vervulde de functie twintig jaar lang. fotohh Kok is een de cennium lang, van 1976 tot 1985, voorzitter van de FNV. Hier spreekt hij tijdens een grote demon stratie op de Dam tegen het loonbeleid van de regering. FOTO ANP De reus die vlijmscherp bleef tot de laatste dag Peter Winterman - Lodewijk Asscher, PvdA-fractievoorzitter Koning Willem-Alexander, koningin Maxima en prinses Beatrix laten in een verklaring weten dat zij Wim Kok 'met het grootste respect herdenken'. „Als vakbondsvoorzitter be hoorde hij tot degenen die de basis legden voor ons polder model. Als minister van Finan ciën en minister-president boe zemde hij vertrouwen in door zijn integriteit en zijn talent om com plexe problemen hanteerbaar te maken." Volgens de koninklijke familie was 'sociale bewogen heid de grondtoon in zijn leven'. „Nederland is hem veel dank baarheid verschuldigd." Premier Mark Rutte noemt Kok 'een man om naar op te kij ken'. „Volkomen betrouwbaar, volkomen integer en altijd ge richt op een oplossing." Rutte staat stil bij Koks lange staat van dienst: hoe hij in 1976 de eerste voorzitter van vakbond FNV werd en in 2002 afzwaaide als premier. „In de tussenliggende jaren was hij architect en aanne mer van het poldermodel, waar voor hij ook internationaal res pect en waardering afdwong", stelt Rutte. Daar kreeg hij geen kapsones van. „Met zijn sobere nuchterheid stond hij in de beste traditie van Willem Drees."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3