Volleybalsters zoeken naar verklaring voor bittere vierde plaats op WK 8 Ze presteerden beter dan ooit, maar de Nederlandse volleybalsters sloten het WK in Japan at op de vierde plaats. Een bittere teleurstelling. „Dit is de rotste plek die er is." Weer vierde, wel gegroeid Celeste Plak gaat hardop een rijtje af. „Professionaliteit?", zegt ze. „Nee, daar zit geen rek in. Het hele team is professioneel." Een dag eerder liep ze direct na de verloren halve finale tegen Ser vië naar de kleedkamer, met strakke blik. Nu staat ze somber stil. Weer verloren. Het doel van het team, een WK-medaille, is niet be reikt. Voor het derde jaar op rij sluit Nederland een groot toernooi met verlies af. Plak klinkt berustend. China was zaterdag in de strijd om het brons simpelweg beter. In de dertiende wedstrijd van beide teams op dit WK walsten de olympische kampi oenen met 3-0 over Oranje heen. Sinds 2015 behoort Nederland tot de volleybaltop, met twee keer EK- zilver en de vierde plaats op de Spe len in Rio als opvallendste resulta ten. Maar als het gaat om de prijzen op het allerhoogste niveau, zijn lan den als China en de nieuwe wereld kampioen Servië (dat in de finale Italië met 3-2 versloeg) nog een maatje te groot. Over twee jaar, op de Spelen in Tokio, wil Nederland zich revancheren voor de vierde plaats van 2016. Om dat te bereiken zal het niveau omhoog moeten. Plak gaat verder met haar rijtje. „Trainingsuren? Zit geen rek in. We maken veel uren, trainen al maan den samen." Twee meter Nederland kwam op dit WK verder dan ooit, maar moest het afleggen tegen fysiek sterkere teams. Lon- neke Sloetjes: „De wedstrijd laat zien dat we op dit moment het ni veau niet hebben om derde van de wereld te worden. Het ligt niet aan onze intentie, maar er zijn teams die minder zwakke punten hebben. Wij hebben geen mensen van twee meter in ons team, die de ballen erin duwen. Die lengte kun je niet veranderen, maar misschien kun nen we wel onze zwakke plekken beter verhullen." De oplossing: „Trainen. Veel blijven trainen." Bondscoach Jamie Morrison vraagt vooral tijd en geduld. Soms zitten er periodes in een set waarin we de focus niet langere tijd kun nen vasthouden. Dan verliezen we meerdere punten op rij. Dat mag niet. Het zijn de details waaraan we hard moeten blijven werken." Plak is beland bij het punt 'vecht lust'. Tijdens het hele toernooi liet het team zien over veerkracht te be schikken, met de winst op de VS (na een 2-0 achterstand) als beste voorbeeld. Plak: „Op dat gebied zit ook geen rek. Dat gaat al goed." Morrison verlangt naar een peri ode zonder blessures in zijn selec tie. „Sinds ik twee jaar geleden bij het team kwam, hebben we maar vier wedstrijden gespeeld waarin iedereen fit was", zegt de Ameri kaan. In lapan moest hij het stellen zonder de ervaren Robin de Kruijf Soms zitten er periodes in een set waarin we de focus niet langere tijd kunnen vasthouden en het grote talent Nika Daalderop. Diplomatiek: „Ik weet niet of we met hen erbij een beter team had den staan. Maar als iedereen fit is, gaat sowieso de hele ontwikkeling van het team omhoog." Allrounder Sloetjes en Plak geven een soortge lijk antwoord. Sloetjes: „Bij ons moet alles samenvallen. Ik denk dat het helpt als we Robin en Nika te rug hebben. Zij zijn fysiek heel sterke speelsters en dat maakt ons misschien iets allrounder." Plak: „Robin is de generaal, zeg maar. Een speelster met veel ervaring, die ons in het heetst van de strijd vaak aan het handje meeneemt. Of het met haar anders was gegaan, weet je alleen nooit." Het vizier kan nu gericht worden op het olympische hoofddoel van 2020. Maar die toekomst is na het teleurstellende WK-slot nog ver weg. Plak: „Ik weet nu even niet waar we nog groeimogelijkheden hebben. Maar het moet wel. Nu staan we op de rotste plek die er is. Als vierde ben je gewoon het lulle tje van het toernooi." maandag 22 oktober 2018 GO toernooi Lisette van der Geest Yokohama -Jamie Morrison, bondscoach YOKOHAMA „Het klassement wijst het niet uit, want we zijn weer vierde. In Rio ook al, maar we zijn wel ge groeid", zei Celeste Plak nadat Nederland het WK had afgesloten met twee neder lagen. Een jaar geleden kon Oranje in de EK-finale Servië (sinds zaterdag ook wereld kampioen) geen partij bieden. In Japan waren beide ploegen aan elkaar gewaagd. Aanvoer ster Maret Balkestein-Grot- hues: „We hebben een plan voor de Spelen van Tokio en zitten op de route, maar we wilden zo graag bewijzen dat het goed gaat door hier op het podium te eindigen. In eerste instantie gingen we vanaf 2015 steil omhoog met onze prestaties. Maar hoe dichter bij de top, des te klei ner de stapjes die je maakt." Bondscoach Jamie Morrison, Kirsten Knip en Myrthe Schoot na het verlies tegen China. Boven: Celeste Plak troost Yvon Beliën. FOTO'S RONALD HOOGENDOORN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36