Feyenoord Ajax hoopt op Mazraoui en Tagliafico 2 HUGO BORST r EREDIVISIE HEERENVEEN - AJAX Van 'speeltuin eredivisie' naar Champions League. Ajax en PSV moeten deze week bewijzen dat het karige verzet binnen Nederland niet nadelig werkt in Europa Column In Nederland hebben we een top 2. De komende jaren hou den we een top 2, of je de ere divisie nou gaat hervormen of niet. Tegen PSV en Ajax is geen kruid gewassen. Ze hebben meer geld dan de rest, een betere jeugdopleiding, een betere scou ting. Dat is lullig voor andere clubs en vooral pijnlijk voor Feyen- oord. Die volksclub kon zich in de jaren dertig, zestig en zeventig van de vorige eeuw meten met Ajax, soms waren ze beter. In de decennia erna beleefde Feyenoord altijd wel een jaartje dat het zich op basis van rancune, opportunisme en/of wilskracht brutaal boven Ajax en PSV uit toornde. In 2017 gebeurde het nog. Het landskampioenschap, er was achttien jaar op gewacht. Deze competitie is op een kwart en PSV heeft zeven pun ten meer, Ajax twee punten meer, en volgende week om deze tijd vijf punten meer dan Feyenoord. Vermenigvuldig maar: Feyenoord zal eindigen op 28 punten achterstand van PSV en 20 punten achter Ajax. Feyenoord speelde nog niet te gen de top 2. Zondag is het zo ver. In Rotterdam heeft echt nie mand zin in die wedstrijd in de Arena. De vraag is niet of Feyenoord de Klassieker verliest, maar met hoeveel. Willem van Hanegem, lees ik, houdt zijn hart vast, Peter Houtman ook. Er zal best een op timist te vinden zijn die Feyenoord kansen toedicht in de Arena, iemand met het gemoed van Nathan Rutjes. Of iemand die heel de dag zit te blowen, die zou stellig kunnen zeggen: Feyenoord wint. Ajax is op tien posities beter. Robin van Persie verslaat Donny van de Beek, maar als de grijsaard de bal heeft staat er niemand vrij. Geen Feyenoorder wil zondag de bal hebben, let maar op. Zo gaat het meestal. Feyenoorders vallen in Amsterdam collectief ten prooi aan faalangst. Ze zouden kunnen afspreken om wild om zich heen te gaan schoppen, maar dan sta je tegen woordig (VAR) na 34 minuten spelen met zeven man. Niet komen opdagen, de wed strijd schriftelijk afdoen. Kan dat zonder puntenaftrek? Gewoon zeggen dat heel de selectie aan de schijterij is. En als je dan toch afreist, met elkaar afspreken dat het onder de 10 blijft. Dat moet op zich luk ken. Niet komen opdagen, kan dat zonder puntenaftrek? BENFICA isschien zoekt Frenkie de Jong morgenavond vlak voor negen uur in I de Johan Cruijff Arena wel weer even oogcontact met zijn maatje en ploeggenoot Carel Eiting. Zo ging dat bij De Jongs debuut in de Champions League eerder tegen AEK Athene ook toen de bekende hymne van het toernooi klonk. Koeltjes: „Dan denk je even: toch leuk dat ik hier sta." Toen verscheen er een ontspan nen lach op het gezicht van De Jong op het moment dat de came raman hem passeerde. Een ge zichtsuitdrukking die zo past bij de vrije en vrolijke manier waarop de middenvelder voetbalt. Ontspannen en moeiteloos. Pre cies zoals dat zaterdagavond ging voor Ajax in Heerenveen dat kin derlijk eenvoudig werd verslagen. De conclusie die eerder dit prille seizoen al werd getrokken, werd afgelopen weekend nog maar eens kracht bij gezet: waar is de tegen stand van Ajax en PSV in de eredi visie? En vooral ook: welk effect heeft dit op de belangrijke aanko mende wedstrijden in de Champi ons League tegen Benfica en Spurs die wél tot de tanden toe gewa pend zullen zijn. De Jong erkent namelijk dat er tegen Heerenveen bij Ajax wat ge makzucht sloop in de ploeg. Het liefst was hij op zoek gegaan naar meer goals. „Maar iedereen weet wel wat voor week er aan komt hoor." Eerst Benfica, dan Feyen oord. „De twee wedstrijden tegen Benfica zijn beslissend. Doorgaan in de Champions League of niet. Dat staat er op het spel. We heb ben eerder laten zien dat we goed „Zo. Dat was 'm weer, mensen. Hartelijk dank allemaal voor jullie komst naar de Kuip allemaal," zegt Houtman, op stemmige toon. En even later, in de catacomben van de Kuip, met een diepe zucht: „Ik houd mijn hart vast, jongens." Nu zit dat soort fatalisme nu een maal in de aard van de gemiddelde Feyenoord-supporter, maar zondag was er ook weer alle reden toe, on danks een uitstekende eerste helft tegen PEC Zwolle. Het verschil met Ajax mag dan twee punten zijn, ge voelsmatig is het gat met de gezwo ren rivaal veel groter. Moeizaam „Ik snap helemaal dat jullie dat zo zien", zegt Jordy Clasie na afloop, één van de meest ervaren Feyen oorders als het om Klassiekers gaat. „Ajax zit in een goede flow, wij spe len de laatste weken vaak moei zaam. Daarom is het ook zo jammer dat we vandaag geen gevolg konden Het algehele gemoed van Feyen oord is altijd het best af te lezen aan de stem van Peter Houtman. En dus klinkt er zondagmiddag be zorgdheid door in het timbre van de stadionspeaker, ondanks de 3-0 zege op PEC Zwolle, een week voor de Klassieker tegen Ajax. maandag 22 oktober 2018 GO Klassieke Ajax kan zich pas Ajax hoopt morgen tegen Benfica weer te kunnen be schikken over Nicolas Taglia fico en Noussair Mazraoui. Tegen Heerenveen moest Ajax het doen zonder de twee vaste backs. Linksachter Ta gliafico zat door een heup blessure (opgelopen tijdens de interlandperiode met Ar gentinië) niet bij de selectie. Rechtsback Mazraoui bleef uit voorzorg negentig minuten op de bank nadat hij met lies klachten terugkeerde van het Marokkaanse elftal. Zeker Mazraoui lijkt het duel met de koploper van Portugal te halen. Trainer Erik ten Hag koos ervoor geen risico met hem te nemen en stelde de Deen Rasmus Kristensen op als vervanger. Door de riante voorsprong kon Ten Hag Frenkie de Jong, Kasper Dol- berg en Hakim Ziyech voortij dig wisselen met het oog op de wedstrijd tegen Benfica. Daniël Dwarswaard Heerenveen Het gat tussen Feyenoord en Ajax is slechts twee punten, maar gevoelsmatig is het veel verschil groter, een week voor de Klassieker in Amsterdam. De 3-0 winst op PEC Zwolle veran derde weinig aan dat beeld. „Één goede helft is tegen Ajax niet genoeg." Sjoerd Mossou Rotterdam Nicolai Jörgensen feliciteert Steven Berghuis met zijn treffer. Voor Berghuis was het zijn vijf tigste eredivisietreffer, foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30