iMüÊfft Publieksprijs: Voor het eerst een shortlist Bomen nog zo groen als gras Dit is de zeldzame vlinder oleanderpijlstaart 17 weer toegestaan. In de Zeeuwse boekhandels liggen zelfs stemfor- mulieren. Er is wel iets veranderd. De vijf bestverkochte boeken van het afge lopen jaar staan in een etalage, net als bij de NS Publieksprijs. De ove rige 65 titels zitten één klik verder weg, onder de knop 'Ik kies iets an ders'. „Ik vind dat geen verbete ring", reageert Meijaard. „Maar ik denk toch dat de campagne die de auteur voert de doorslag geeft." De lol van de publieksprijs zit 'm in dat lobbyen, aldus de recordwin naar. „Ik sla de juryprijs hoger aan, maar ook de publieksprijs is waar devol. Als een boek verschijnt, staat het eventjes in de belangstelling. Dan verkoop je het meest. Zo'n ver kiezing is eigenlijk een tweede pro motiecampagne. Maanden later praten mensen weer over je boek, wordt het weer genoemd in de krant, bestellen boekhandels weer exemplaren. Zo breng je boeken opnieuw onder de aandacht." De bladeren aan de abelen langs het Kanaal door Walcheren tussen Vlissingen en Middelburg zijn nog gifgroen. En dat is opmerkelijk voor deze tijd van het jaar. Ook in de Zeeuwse bossen zitten nog volop groene bladeren aan de bomen. „Het lijkt alsof de sapstroom die de bomen van voedsel voorziet nog niet in winterrust is gekomen", zegt boswachter Karei Leeftink van Staatsbosbeheer. „En dat is toch wel bijzonder." Droogte De natuur is van slag door de lange periode van droogte. Bomenkenner Johan Antheunisse zag dat de bo men het afgelopen zomer moeilijk hadden. „Ze hebben toen een pas op de plaats moeten maken en blad laten vallen uit een soort zelfverdediging. Daarna is het gaan regenen en daar door wordt het seizoen wat ge rekt. Het groen blijven van de po pulierensoorten is een gevolg van het aanhoudende mooie weer zon der sterk afkoelende nachten. Ko mende weken zal dat anders wor den." Winterrust Antheunisse denkt dat het nu vrij snel gebeurd zal zijn met de groene bladeren die nu nog het landschap kleuren. „Met de afnemende hoe veelheid licht en temperatuur gaat de boom zo zachtjes aan aan de winterrust denken. Ze geven vanaf nu slechter weer af. Over een dag of tien denk ik dat de abelen langs het kanaal wel gaan verkleu ren. Een boom leeft, heel simpel ge zegd, van de zon en maakt hierdoor een groene kleurstof aan in het blad met ook nog wat suikers en zuur stof. De groene kleurstof is geen duurzame stof en moet steeds op nieuw aangemaakt worden. Vanaf de herfst schijnt de zon minder en wordt er dus minder groene kleur stof aangemaakt. Op een gegeven moment worden alle bladeren van alle bomen bruin." Wie dus nog even van de groene bomen wil genieten, moet dus za terdag en zondag de natuur in. Het is de laatste kans, met herfstachtig weer op komst. De eerste twee vlinders van de oleanderpijl staart (foto), een zeer zeldzame vlinder soort, zijn deze week uit de pop ge kropen bij Berken hof Tropical Zoo in Kwadendamme. Het is niet uitgesloten dat dit soort exotische vlinders vaker zul len opduiken in Zeeland met zo mers als die van dit jaar. De oleanderpijlstaart is een zeldzame trekvlinder die volgens de Vlinderstichting zelden in Nederland wordt gezien: slechts drie keer in de afgelopen veertien jaar. De plant waar de rupsen inzaten, is binnenge bracht door een Mid delburgse familie, die de beestjes op hun ole ander aantrof. De vlin der strijkt normaliter neer in Zuid-Europa, maar vanwege de extreem warme zomer is-ie nu veel noordelijker terechtgekomen. Ook een andere - weliswaar niet-tropische - vlinder liet zich onlangs na 65 jaar weer zien in Zeeland: het kaasjeskruiddik- kopje. maandag 22 oktober 2018 campagne voert, wint M Frans Meij- aard met zijn drie prijswin nende boeken. FOTO CAMILE SCHEL- STRAETE Middelburg, gezicht van een stad, van Jeanine Dekker e.a. De meid, van Marlies Alle- wijn. Broeder, schrijf toch eens! van Rinus Spruit. Wie een andere favoriet heeft, kan die zoeken in de longlist. Stemmen kan tot en met 2 no vember, via www.pzc.nl/pu- blieksprijs Schriftelijk stemmen kan door een briefkaart te sturen naar PZC-Publieksprijs, Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen, of door een formulier in te vullen in de boekhandel. Op 3 november wordt de win naar bekendgemaakt tijdens de avond van de Zeeuwse Boe kenprijs in de ZB in Middelburg. De PZC Publieksprijs heeft dit jaar voor het eerst een shortlist. Die bestaat uit de vijf best ver kochte boeken van het afgelo pen jaar, volgens opgave van de Zeeuwse boekhandels. Het gaat om: Hoor nu mijn stem, van Franca Treur ANNA VAN SUCHTELEN Versailles aan de Schelde Versailles aan de Schelde, van Anna van Such- telen Dan maakt ook de jury bekend welke van de volgende vijf boe ken wordt bekroond: Marlies Allewijn: De meid Jeanine Dekker: Middelburg, ge zicht van de stad Sander Kooistra: Til mij op met 1000 vogels Peter L. Meininger: Flora Zeelan- dica Franca Treur: Hoor nu mijn stem Maurice Steketee Vlissingen Maurice Steketee Kwadendamme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17