De ouderwetse Wim Kok Arbeidsmarkt heeft handen en robots nodig Zwaargewonde bij botsing paragliders Jongens 16 ZE PZC PUBLIEKSPRIJS ZEEUWS BOEK Vanafvandaag kan het publiek via de website van de PZC weer stemmen op het beste Zeeuwse boek van het afgelopen jaar. „Voor een schrijver is dat een periode waarin je boek weer begint te leven." Commentaar Wat hebben we erom gelachen. Minister-president Wim Kok die in 1998 niet doorhad hoe de muis van een computer werkte. Hij richtte het apparaatje als een soort afstandsbediening op het beeldscherm. Hij was ouder wets. De laatste premier van voor het digitale tijdperk. Zijn op volger Jan Peter Balkenende was een van de eersten die cam pagne voerde op Hyves en Mark Rutte heeft gewoon, net als tegenwoordig de meeste politici, een Twitteraccount. Internet heeft de politiek veranderd. Onder de paarse kabi netten van Kok groeide de welvaart in Nederland, maar ook de onvrede over wachtlijsten in de zorg en problemen met de inte gratie. Pim Fortuyn pikte die signalen op, Kok niet. Hij onder schatte de polarisatie, kon zich niet voorstellen dat die zou lei den tot een politieke moord. Als reactie op de onderschatting van Kok volgde een over waardering van sociale media die tot vandaag de dag voort duurt. Het populisme bloeit dankzij internet, de polarisatie bloeit dankzij internet, nepnieuws gedijt op internet. Je zou wil len dat politici hun oren minder naar sociale media zouden laten hangen, dat ze zouden acteren als een hedendaagse Wim Kok. Hij wilde een premier zijn voor alle Nederlanders. Er zijn maar weinigen die dat nog durven. Uit angst voor de pu blieke opinie gaat vrijwel elke politicus tegenwoordig mee in de maalstroom van de polarisatie. Hadden we nog maar zulke ouderwetse politici als Wim Kok. Over zijn dood mogen we best een traantje laten. De laatste premier van voor het digitale tijdperk MIDDELBURG Zeeland barst van het werk, maar hoe kom je aan de mensen om het uit te voeren? Zijn robots een oplossing? Dat is het on derwerp van een discussiebijeen komst in Middelburg, waarbij eco noom en journalist Mathijs Bou- man te gast is. De bijeenkomst vindt 30 oktober plaats in het gebouw van ZB Plan bureau en Bibliotheek van Zeeland. Die organiseert geregeld Tegenlicht Meet Ups naar aanleiding van pro gramma's van de VPRO. Dit is ook een Meet Up, maar daarvoor wordt samengewerkt met de provincie. Het is de eerste van drie bijeen komsten in het kader van een pro ject over de bevolkingsontwikke ling in Zeeland. Zeeland telt weinig werklozen en veel vacatures. Vol gens de Staat van Zeeland, het trendrapport dat ZB Planbureau begin dit jaar uitbracht, komt Zee- ALMANAK Floor (12) heeft de basisschool verruild voor het voortgezet on derwijs. Op de basisschool was ze nooit zo lovend over de jon gens in haar klas. Ze vond ze maar stom. Dat Floor er zo over dacht, was thuis ook bekend na tuurlijk. Na de eerste school week op de middelbare school, land in 2022 ruim 6000 arbeids krachten tekort. Dat zou nog wel eens een voorzichtige schatting kunnen zijn. Het afgelopen jaar werd de alarmklok geluid bij tech nische bedrijven, in de horeca en in de zorg. Tijdens de Meet-Uparbeidsmarkt wordt gesproken over de match tussen onderwijs en bedrijfsleven, robotisering en het aantrekken van hogeropgeleiden. Bouman zal van uit zijn ervaring reflecteren op de Zeeuwse arbeidsmarkt en speciaal ingaan op de kansen en bedreigin gen van robots die het werk overne men. In november volgt een Meet Up over wonen in Zeeland en in ja nuari wordt de serie afgesloten met een discussie over vitaliteit. De toe gang is gratis. Aanmelden kan via secretariaat@dezb.nl. Aanvang: 19.30 uur. vroeg haar vader tijdens het avondeten, of er nu wel leuke jongens in haar klas zitten. „Nou, nee, niet echt," ant woordde Floor. Papa stelde ver volgens een tweede vraag. „Ken je eigenlijk wel leuke jongens?" Na kort nadenken, zei ze: „Ja hoor: één, opa Bas!" Vlissinger opgepaktvoor mishandeling Fietsster gewond bij ongeluk, auto rijdt door ZIERIKZEE Lichtgewonden bij aanrijding, auto's total loss Bressiaander Frans Meijaard heeft de PZC Publieksprijs voor het beste Zeeuwse boek al drie keer gewon nen, met drie verschillende titels. Behalve lezers die van het boek hebben genoten, zijn het vooral kennissen die hun stem uitbren gen, erkent hij. „Als ik in zo'n stem- periode door het dorp fietste of bij de voetbal ging kijken, hoorde ik steeds: 'Ik heb op je gestemd, hoor'. Het is ons kent ons. Mensen stem men op je omdat ze je die prijs gun nen. Wie het best campagne voert, wint." De eerste keer dat Meijaard won, was in 2012, voor het boek Omer Gielliet, uit het goede hout gesneden, dat hij schreef met Reggie Corijn en Wilma Valk. Twee jaar later was het raak met Breskens en de visserij, ge schreven door hetzelfde trio. Vorig jaar won Meijaard de prijs in zijn eentje, met zijn boek Aaahn Dek, dat verhaalt van tien jaar vrouwen voetbal bij de W IJzendijke. Kapper „Bij het in ontvangst nemen van de prijs, mocht ik iedere keer iets ver tellen. Dan zeg ik dat het in feite een spel is van wie het beste kan lob byen. In het eerste jaar heeft Wilma er een paar schoenen aan versleten. We maakten stembiljetjes die we neerlegden bij de supermarkt en bij de kapper. Zo verzamel je nog meer stemmen dan via het internet." Doordat hij een dag voor de prijs uitreiking een doos vol schriftelijke stemmen inleverde, sleepte Meij aard in 2012 op het laatste moment de trofee binnen. Vorig jaar dreigde dat mis te gaan, omdat papieren stemmen niet meetelden. „Ik had er 1500 verzameld, maar ik rook on raad toen ik nergens in de krant een postadres kon vinden. Ik belde op en hoorde: 'Dat is dit jaar niet meer'. Dat kun je toch niet maken, dacht ik. Mijn vader heeft niet eens een computer. Hoe moet die anders stemmen? Ik denk dat het veel meer leeft als je wel op papier kunt stem men." Schriftelijke stemmen Via internet kreeg Meijaard vol doende stemmen om alsnog bo venaan te eindigen. En de organisa tie is overstag voor zijn pleidooi. Schriftelijke stemmen zijn dit jaar ZOUTELANDE Twee paragliders zijn gistermiddag op elkaar gebotst boven de duinen bij Zoutelande. Eén van de paragliders is zwaar ge wond met de ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis, het andere slachtoffer raakte licht gewond. Tussen Valkenisse en Zoutelande is een officiële start- en landings plaats voor paragliders. Hoe het on geluk heeft kunnen gebeuren, was gisteren nog niet bekend. Nadat de paragliders met elkaar in botsing waren gekomen, werden twee am bulances, een jeep van de strand- wacht en een kusthulpverlenings- voertuig van de KNRM Westka- pelle opgeroepen. Veel mensen za gen het ongeluk gebeuren. Van wege het fraaie nazomerweer was het druk op het strand bij Valke nisse. De politie gaat het incident ver der onderzoeken. Het is niet voor het eerst dat er paragliders crashen in de duinen tussen Valkenisse en Zoutelande. In 2016 raakten ook twee paragli ders gewond op dezelfde plek. Ook zij moesten per ambulance worden afgevoerd naar het ziekenhuis. De plek in de duinen is populair vanwege de hoogte. In het toeris tenseizoen mag er overdag niet worden gevlogen in het gebied. Pa- ragliding is zweven in een zitje met een scherm boven je dat je in de lucht houdt. maandag 22 oktober 2018 n Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De politie heeft vrijdag middag een 56-jarige man uit Vlissingen aange houden. Hij zou zijn huis genoot hebben mishan deld. De verdachte woont in de binnenstad van Vlissin gen. Het slachtoffer, een 40-jarige man, raakte bij de mishandeling gewond. De Vlissinger zal door de politie worden verhoord. GOES Bij een aanrijding in Goes is zaterdagmiddag om 15.20 uur een 16-jarige fietsster gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de An- thony Fokkerstraat met de Albert Plesmanweg. Het meisje werd geraakt door een bestuurder in een Volvo. De automobi list is na het ongeluk doorgereden. De politie roept de bestuurder op om zich bij de politie te melden. Een ambulance en een mobiel medisch team werden opgeroe pen en er is ook een trau mahelikopter uit Rotter dam ingeschakeld. Deze kon vrij snel weer terug keren. Bij een botsing in Zierik- zee zijn gisterochtend enkele personen licht gewond geraakt. Om 07.40 uur kwamen twee auto's met elkaar in bot sing tussen de rotonde bij de Lange Blokweg en de Grachtweg en het kruispunt bij de Weg naar de Val. De ambu lancedienst rukte uit, de inzittenden liepen bij het ongeluk lichte ver wondingen op. Niemand hoefde naar het zieken huis. Bij één van de auto's brak een wiel af. De an dere auto had flinke schade aan de voor zijde. Vermoedelijk zijn beide auto's total loss. Wie beste Ernst Jan Rozendaal Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16