Parachutist komt ten val PvdA wil positie zzp'ers versterken na rechtszaak tegen Deliveroo II Loterij heeft grootste prijs ooit 10 Saoedi-Arabië geeft ombrengen kritische journalist toe Auto verkopen? ikwilvanmijn Wij beloven zijn familie dat de verantwoorde lijken worden gestraft Na wekenlange radiostilte sprak de Saoedische minister van Buiten landse Zaken, Adel al-Jubeir, gis teravond in een Amerikaans tv-in- terview uitgebreid over de dood van de journalist. Diens verdwij ning heeft gezorgd voor wereld wijde druk op Saoedi-Arabië. „Dit is een vreselijke fout, een vreselijke tragedie", aldus Jubeir. „Wij belo ven zijn familie dat de verant woordelijken zullen worden ge straft. Onze condoleances gaan uit naar hen, we voelen hun pijn." Volgens Jubeir hadden de ver antwoordelijken voor Khashoggi's dood 'geen toestemming' om te handelen zoals ze gedaan hebben. „Er is duidelijk een grote fout ge maakt, en daarbovenop kwam nog eens de manier waarop het onder de pet werd gehouden. Dat is on acceptabel voor elke regering. We zijn vastbesloten om uit te zoeken wat er is gebeurd. En we zijn vast besloten om de verantwoordelij ken te straffen." Jubeir vroeg in het interview aan het Amerikaanse Fox om niet te snel conclusies te trekken over de rol van de Saoedische regering. Hij verwees daarbij naar de Abu Ghraib-affaire, waarin Ameri kaanse soldaten martelingen uit voerden op Iraakse gevangenen. „Het kost tijd om zulke dingen goed uit te zoeken." Volgens Jubeir weet de Saoedi sche regering nog niet hoe Khas hoggi in het consulaat is vermoord, of waar zijn lichaam is. „Hij is ge dood in het consulaat, we weten niet in detail hoe of waar zijn li chaam is." Turkse autoriteiten zoe ken al dagen naar de resten van de journalist in bossen rondom Istan boel. Volgens de minister weet de Saoedische regering alleen dat Khashoggi werd benaderd door een 'Saoedisch veiligheidsteam' toen hij het consulaat binnen kwam. Doodseskader Khashoggi, die bekend stond als een criticaster van de Saoedische regering, werd op 2 oktober voor het laatst gezien toen hij in Istan- bul het Saoedische consulaat bin nenliep. Hij zou daar papieren op halen om zijn huwelijk te regelen. Zijn vriendin stond buiten op hem te wachten, maar de journalist kwam nooit meer naar buiten. Volgens Turkse media staat vast dat hij in het consulaat is vermoord en in stukken gehakt door een uit Riyad ingevlogen doodseskader. Saoedi-Arabië ontkende weken lang dat de journalist in het consu laat was gedood. Vrijdag erkenden de Saoedi's voor het eerst wel dat hij om het leven was gekomen; dat zou zijn gebeurd 'bij een vechtpar tij'. Dat kwam het land op zware in ternationale kritiek te staan, en deze keer óók van de Amerikaanse president Trump, die tot nu toe voorzichtig bleef met beschuldi gingen in de zaak. Maar zaterdag erkende ook Trump dat hij 'niet tevreden' was met de verklaring van vrijdag avond. „Het was een grote eerste stap, het was een goede eerste stap. Maar ik wil echte antwoorden." Hij was een van de zes mensen die met de laatste vlucht van vandaag meegingen. Bij de landing kwam hij hard terecht en zou hij voorover zijn gevallen. Rond het vliegveld ging het verhaal dat de man in de lucht door een hartstilstand zou zijn getroffen. Erwin van den Braak, die van daag de leiding over het Nationaal Paracentrum had, wil dat niet be vestigen. „Dat zou speculeren zijn en daar doen wij niet aan mee." Van den Braak zegt dat het om een ervaren parachutist gaat. „De parachute heeft zich goed geopend, maar bij de landing is iets mis ge gaan. Er is gelijk eerste hulp ver leend, waarna de hulpdiensten zijn gekomen." Daaronder was ook een traumahelikopter. LOS ANGELES De jackpot van de Amerikaanse loterij Mega Millions is opgelopen tot een bedrag van 1,6 miljard dollar, of ongeveer 1,4 mil jard euro. Niemand won de trek king van vrijdag, toen het prijzen geld nog op 1 miljard dollar stond. De eerstvolgende trekking is nu op dinsdag. De geschatte jackpot voor die trekking zal de grootste lo- terijprijs zijn in de Amerikaanse ge schiedenis. De jackpot groeit al sinds juli, toen een groep Californi- sche kantoormedewerkers 543 mil joen dollar won. Kaartjes voor de loterij kosten twee dollar, maar de kans om de jackpot van Mega Millions te win nen is minimaal, namelijk 1 op 302 miljoen. Ontvang gratis en vrijblijvend een bod. Afgelopen zomer bepaalde de rechter dat Deliveroo niet fout zit als het bedrijf bezorgers als zzp'er laat werken, in plaats van ze in dienst te nemen. De rechtszaak was aangespannen door Sytze Ferwerda (20) uit Amsterdam. Ferwerda gaat niet in hoger be roep. „Ik vind het teleurstellend dat ik door de rechter als zelfstan dige word getypeerd", zegt hij. „Ik ben geen ondernemer en ik wil dat ook niet zijn. De rechter zei dat de politiek aan zet is. Daarom laat ik het hoger beroep schieten." De rechtszaak staat symbool voor uitwassen op de arbeids markt waarbij opdrachtgevers mensen niet in dienst nemen om geld te besparen. PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk: „Dit kabinet heeft nog helemaal niets gedaan voor de fietskoeriers van Deliveroo of andere platformwerkers. Elke dag lopen zij het gevaar dat hun iets overkomt zonder dat zij verze kerd zijn." De PvdA gaat voorstellen om platformwerkers te verzekeren tegen ziekte en arbeidsonge schiktheid. Dat kan via een rege ling voor topsporters, musici en sekswerkers. Hun verzekering wordt betaald door de overheid, maar kan worden verhaald bij de platformbedrijven. De PvdA wil ook via een nood maatregel een minimumuurloon voor zelfstandigen invoeren. Het kabinet komt op z'n vroegst in 2020 met wetgeving om schijn- zelfstandigheid aan te pakken. if I zonder gedoe, verkocht. maandag 22 oktober 2018 Dood van Khashoggi was 'ernstige vergissing' Minister Adel al-Jubeir: „We zijn vastbesloten om uit te zoeken wat er is gebeurd, fotoepa De regering van Saoedi-Arabië zegt dat de moord op journalist Jamal Khashoggi in het consu laat in Istanboel een 'grote en ernstige vergissing' was. Annemieke van Dongen Rotterdam/lstanboel —Adel al-Jubeir, minister van Buitenlandse Zaken GO Een parachutist is gistermiddag ten val gekomen bij vliegveld Teuge. De man is per ambulance naar het ziekenhuis in Zwolle gebracht. Hoe hij eraan toe is, is niet bekend. Peter Luchtenberg Teuge De 20-jarige fietskoerier Sytze Ferwerda gaat niet in hoger beroep in de zaak tegen maal- tijdbezorgbedrijf Deliveroo. De PvdA in de Tweede Kamer komt met voorstellen om zzp'ers beter te beschermen. Peter Winterman Den Haag >i"i «»j m t «I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10