'Als je gewend bent aan dit leven, dan zeg je niet: ik ga even wat anders doen' Ze mag op haar nieuwe album over een rotkop zingen, Anouk (43) leert haar kinderen netjes met twee woorden spreken. 'Ze zeggen nog geen shit Dat wordt chips.' Het gesprek is een half uur oud als Anouk diep zucht. De ergernis is zichtbaar op haar gezicht als ze het over concert bezoekers heeft die praten tijdens een optreden. „Telefoontjes zijn erg, maar dat is pas echt schaamteloos. Ik hoor het geroe zemoes zelfs door mijn oortjes. Waarom betaal je potverdomme 50 euro of meer, om aan je buurvrouw te vertellen dat je morgen boerenkool met worst eet? Ik begrijp het niet. Je wilt je toch verliezen in de muziek?" Veel last van het geroezemoes zal ze niet hebben als ze volgend jaar weer optreedt in de Ziggo Dome. Zeker, ze zal er een paar ballads van haar nieuwe Nederlandstalige album zingen. „Maar het zal een klein blokje zijn, ik wil vooral knallen." Vorige week, bij de presentatie van Wen d'r maar aan, zong ze wel alle twaalf num mers. „Ik wilde zien of ik het kon, in het Nederlands, want ik zing al 23 jaar in het Engels. Zo'n omslag is wennen. Oefenen. Het is vreemd om jezelf terug te horen", zegt Anouk. Ze wijst op de telefoon die op tafel ligt en nu dient als opnameapparaat. „Jezelf horen praten is al vreemd, maar te rughoren dat je zingt is dubbel zo erg." Anouk roert in haar muntthee. We zitten in een breakfast- en lunchroom in Amster dam waarvoor de rockzangeres slechts een paar meter hoefde af te dalen. Als ze al in terviews geeft, dan liefst dicht bij huis en alleen als ze een hoger doel dienen. Nu is dat dus het onder de aandacht brengen van haar nieuwe album en de shows in de Ziggo Dome. Moetje of niet, de plichtmatigheid in het gesprek is ver te zoeken. Anouk zegt wat ze denkt en voelt. Dat geldt ook voor de songteksten. „Met het Nederlands kun je zo veel kanten op. Sommigen zingen het heel natuurlijk, zoals Marco Borsato. Anderen zingen het te plat. Of ze zingen zo poëtisch dat je niks meer begrijpt van de tekst. Ik moest dicht bij mezelf blijven. Niet te plat, recht door zee, op de manier waarop ik praat, met woorden die ik ge bruik in het dagelijkse leven. Anders is het niet geloofwaardig." „Ja. Het was het eerste wat er in mij op kwam: 'Ik heb het met jouw rotkop gehad'. Dan denk ik: dat moet ik zo houden, ook al zijn het misschien geen verbale hoogstand jes of poëtische teksten. Het gaat erom dat je wordt geraakt." Dat overkwam haar twee weken zeifin een uitzending van De Wereld Draait Door, het podium waar ze Jij zou zingen. Voorafgaand aan haar optreden las Matthijs van Nieuw- kerk een deel van de tekst van Red mij voor en Anouk schoot vol. „Dat heb ik nog nooit gehad. Ik was overmand door emoties. Daar verbaasde ik mezelf ook over. Heel vreemd. Als ik dit bij anderen zie, geloof ik het vaak niet. Een dag later zei Harrie Jekkers bij DWDD precies hoe het zat; het was de ma nier waarop Matthijs de tekst aan me voor las. Zonder zang, zonder toeters en bellen. Direct. Confronterend. Ik was er niet op voorbereid. Ik moest me herpakken en dacht alleen maar: ademhalen, ademhalen, ademhalen." „Godzijdank. Hij had het ook kunnen uit buiten, maar dat heeft hij niet gedaan. Daar heb ik hem voor bedankt. Als hij had door gevraagd, had ik me niet kunnen herpak ken en dan had mijn manager me daar waarschijnlijk weggehaald. Die stond al klaar om me van mijn stoel te halen." „Ik doe al niet veel tv, dus als ik wat doe, is het altijd wat. Na zo'n tijd ben ik er wel aan gewend, al zou ik nooit iemand aanraden beroemd te worden. Bij mij is het op mijn pad gekomen. Ik ging zingen, nummers schrijven, maar bekend worden vond ik 23 jaar geleden al pittig. Als je eenmaal bent gewend aan dit leven, aan de finan ciën, dan kun je moeilijk zeggen: ik ga even wat anders doen. En met de sociale media is er sowieso nogal wat veranderd." „Ik verbied het. Het is een waste of time. Als je uit huis bent, oké. Mijn zoon van 16 is in augustus naar Florida vertrokken. Hij zit op een highschool en wil zijn droom waar maken en basketballer worden. 'Mam, mag ik nu op Instagram', vroeg hij. 'Dan kunnen mensen me volgen, hoe ik speel.' Oké, zei ik, maar dan wil ik het account wel samen beheren. Ik kan dus meekijken en dingen eraf halen. Dat is ook al gebeurd, ja. Ik wil geen gekke selfies in badkamers. Dingen zijn terug te halen op internet. Daar kun je spijt van krijgen. Ik vind dat ik als ouder een taak heb mijn kinderen daarin te bege leiden." Ze kreeg met vier vaders zes kinderen: Benjahmin (16), Elijah (14) Phoenix (13), Jesiah (8) en Sion (4). De jongste is Jelizah (2), van haar huidige vriend, de negentien jaar jongere Dominique, basketbaltrainer en MMA-vechter. „Eigenlijk had ik nog meer kinderen gewild, het liefst van één partner. Maar het is anders gelopen. Meer dere vaders, andere organisatie." Meer komen er niet. Anouk heeft zich vorig jaar laten steriliseren. „Ik heb zes gezonde kinderen. Ik wil geen risico meer lopen. De laatste ging best wel moeilijk. Vóór Jelizah heb ik een aantal miskramen gehad. Je moet het noodlot niet tarten. Dominique heeft nog voorgesteld om zelf z'n zaakje te laten doen. Sorry, heb ik ge zegd, daar ben je echt te jong voor. Stel dat er iets met mij gebeurt? Dan mag ik toch voor hem hopen dat hij nog een leuk iemand vindt. En als zij dan nog kinderen willen... Hij wil het niet horen, maar voor mij is het gewoon klaar. Het is goed zo." „Ik plan strak. Ik moet wel zeggen: Domi nique doet écht heel veel. Ik heb nog nooit in mijn leven iemand gehad die zoveel voor 10 Zoals de 'rotkop' die langskomt in Het is klaar Matthijs vroeg niet echt door. De reacties waren niet van de lucht. Je oudste kinderen zijn 16,14 en 13. Doen zij aan Facebook of Instagram? Hoe ziet de organisatie eruit in huize Anouk?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 98