Veel Nederlanders schamen zich voor geldzorgen D •&SNS Advertentie Top 5 geldzorgen 16% 28% 30% 33% 43% 30% Effecten van financiële zorgen 58% 23% 23% 22% Ruim een derde van alle Nederlanders maakt zich zorgen over zijn financiële situatie. Veel mensen schamen zich bovendien om hun geldzorgen te bespreken. Dat blijkt uit onderzoek onder ruim 1.000 Nederlanders in opdracht van SNS. Arnoud Plantinga (Tilburg University) promoveert binnenkort op dit onderwerp: "Wij moeten als maatschappij iets doen aan dit taboe." F e Nederlandse economie draait I op volle toeren. Toch maakt 37 procent van alle Nederlanders zich zorgen over zijn financiële situatie, blijkt uit onderzoek door marktonder zoeker Panelwizard in opdracht van SNS. Hoe valt dat met elkaar te rijmen? 'Je kunt op verschillende manieren naar financiën kijken", stelt Arnoud Plantinga, promovendus sociale psychologie Tilburg University. "Veel mensen staan er bijvoor beeld op papier redelijk goed voor, maar liggen 's nachts toch te piekeren. Omdat ze zich schamen, bespreken ze hun zorgen liever niet met anderen. Daardoor blijven ze piekeren, en is het ook lastig om dit probleem aan te pakken." Vriendschap onder druk Ook bij mensen met een krappere beurs komt 'financiële schaamte' veel vaker voor danje denkt. Je wilt graag op stap met vrienden, maar kunt het je eigen lijk niet veroorloven óók een rondje te geven", illustreert Plantinga. "Dan kun je dus twee dingen doen: óf rood gaan staan opje bankrekening, óf toch maar thuisblijven. Zo kunnen vragen van vrien den om te gaan stappen, of samen op vakantie te gaan. gemakkelijk leiden tot een sociaal isolement. De situatie dat aan het eind van de maand het geld op is, kan veel mensen overkomen. Helemaal bij ingrijpende levensgebeurtenissen, zoals een scheiding, waarbij je ineens veel meer kosten maakt." maakt zich zorgen dat ze hun creditcard uitgaven niet kunnen betalen. heeft zorgen over het niet kunnen betalen van huur of hypotheek. geldzorgen over boodschappen, gas/water/licht en abonne menten. maakt zich zorgen dat ze hun zorgkosten niet kunnen betalen. maakt zich zorgen of er genoeg geld is voor leuke uitjes en vrijetijdsbesteding. bron: PanelWizard, in opdracht van SNS is minder geconcentreerd op werk. slaapt slechter. is sneller boos op de kinderen. heeft vaker ruzie met zijn of haar partner. Meer controle over je financiën? SNS helpt je graag op weg. Bekijk de 10 tips voor minder geldzorgen op: snsbank.nl/geldzorgen Negatieve spiraal Geldzorgen gaan bovendien vaak gepaard met andere negatieve psychologische factoren. "Financiële zorgen leiden bijvoor beeld vaak tot stress", vertelt Plantinga. "Mensen gaan zich ook wel incompetent of lui voelen. Of je krijgt het gevoel datje geen controle hebt over jouw financiële situatie, en het leven in het algemeen. Door die negatieve emoties en ideeën kun je vervolgens ook weer minder productief worden op je werk. Met dergelijke elkaar versterkende factoren kun je gemakkelijk in een negatieve spiraal terechtkomen." Bespreekbaar maken Heeft Plantinga ook nog een oplossing? "Ik ben van mening dat we als maat schappij iets met dit schaamtefenomeen moeten doen", stelt hij. "We moeten het onderwerp bespreekbaar maken. Dat kan ook laagdrempelig en prikkelend. Neem bijvoorbeeld de Quiet 500. Dat is een satirische glossy als tegenhanger van de Quote 500, met verhalen van mensen die openhartig vertellen over hun geldzor gen. Het is heel belangrijk dat we niet alleen succesverhalen voorgeschoteld krijgen van mensen die het voor de wind gaat. Zeker als dat niet strookt met je eigen situatie." ziet zijn of haar vrienden minder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 90