3 dagen Veluwe 8 Misschien kun je de mannen van ICO Headstart, over wie dit verhaal uitein delijk gaat, het best vergelijken met goochelaars. De crypto-ondernemers gooche len dat het een lieve lust is: met woorden, met beloften, met cij fers, het publiek in verwarring achterlatend. Ze toveren ook een konijn uit de hoge hoed; Dirk Scheringa, als topman van hun toekomstige imperium van digi tale munten. Goede goochelaars onthullen nooit het geheim van hun trucs, en ook ICO Headstart hult zich in nevelen. Hoe vaak investeerders ook vragen waar hun geld is geble ven: opheldering komt er niet. De geldschieters zijn gelokt met prachtige praatjes over cryptobe- leggen, over duizelingwekkende rendementen. Ze geloven erin. Geef ze eens ongelijk: ook Sche ringa, de no-nonsenseonderne- mer met zijn neus voor lucratieve avonturen, ziet ICO Headstart als een gouden kans. Die zit er toch niet naast? Het is december 2017 als ICO Headstart hem presenteert. In een filmpje loopt de voormalig AZ- suikeroom als een gladiator over de Zuidas, een bijl in zijn hand. Op de achtergrond suist de wind onheilspellend tussen de grijze hoogbouw door. „Er is een nieuwe tijd aangebroken", zegt Scheringa, alvorens de regie schakelt naar een beeld van rondvliegend glas. „De tijd van blockchain." Het is bijna kerst, en de crypto- gekte is op het hoogtepunt. Op elk verjaardagsfeestje barst het plots van de experts. Waarschuwingen van toezichthouders, die bubbel vorming vrezen, zijn zinloos. Honderdduizenden Nederlanders steken hun geld in digitale mun ten, de een nog obscuurder dan de ander. Revolutie ICO Headstart is een van de be drijfjes die willen profiteren van de investeringslust. Het presen teert zich als een gerenommeerde partij, gerund door 'serial entrepre neurs' en 'thought leaders'. Wie met het bedrijf in zee gaat, is 'deel van de revolutie' en draagt bij aan 'een nieuwe financiële wereldorde'. In werkelijkheid opereert ICO Headstart vanuit een flexkantoor in Den Haag. Centrale figuren zijn Martin Bylsma, Nawid Habib en Aleksandar Martinovic. Het zijn niet bepaald door de wol geverfde ondernemers. Ze deden voorna melijk ervaring op met de verkoop van e-sigaretten. In 2017 storten de mannen zich op de virtuele munten. Het idee van ICO Headstart was zo gek nog niet, stellen kenners. Ze willen bij nieuwe cryptoprojecten het kaf van het koren scheiden, zodat in vesteerders meer zekerheid heb ben. Het bedrijf belooft in het eer ste jaar ruim honderd projecten aan te bieden. Om de boel van de grond te krijgen, wil ICO Head start 20 miljoen euro ophalen. In de zoektocht naar aandacht strikken de ondernemers een paar bekende namen. Scheringa ken nen ze nog uit de tijd van hun e- sigarettenbedrijf. Daar had de ex- bankier een minderheidsaandeel in, blijkt uit documenten van de curator. Ook rapper Lil' Kleine wordt binnengehaald, hij hoopt via ICO Headstart 'de eerste rap pende cryptomiljonair' te worden. En dan is er nog Marjan Oudeman, die voorheen topfuncties be kleedde bij Hoogovens, AkzoNo- bel en de Universiteit Utrecht. Ze drinkt precies één kopje koffie met de mannen van ICO Headstart. „Een half uurtje maar, gewoon uit interesse", zegt ze door de tele foon, hoorbaar geïrriteerd. Het be drijf plaatst haar naam echter pro minent op de website en bombar deert haar tot 'adviseur'. „Daar was helemaal niets over afgespro ken." Naar de buitenwereld toe geeft het ICO echter een zekere allure, net als het aantrekken van Sche ringa. Die heeft een wat moeilijk verleden door de DSB-affaire, maar ICO Headstart voelt aan dat hij bij een deel van de bevolking nog krediet heeft. „Dirk Scheringa werd gewoon gebruikt om de mis standen van de woekerpolissen te maskeren", schrijft een investeer der bij zijn aantreden op Facebook. „In mijn ogen is Dirk een topper!!" In deze krant zegt ICO Head start hem vooral te beoordelen als ondernemer. Ook Scheringa is op getogen. Voor microfoons en ca mera's stuitert hij van enthousi asme, tot aan de kruin geladen met TOEZICHT revanchegevoelens. Hij gelooft in die tijd echt in ICO Headstart, ver telt hij nu. „Blockchain is een nieuwe manier van boekhouden. Het is allemaal openbaar en trans parant. Daarom ben ik ingestapt." De eerste investeringsronde lijkt succesvol. Er komt weliswaar geen 20 miljoen binnen, maar wel 11, meldt het bedrijf. Verduveld veel geld, voor een start-up zonder trackrecord. Meteen al is onduide lijk waar het geld voor wordt ge bruikt. Die opheldering zal spoe dig volgen, stelt het bedrijf. En dan wordt het stil. Heel stil. Morrende investeerders De eerste berichten zijn weinig hoopgevend: ze gaan over Levilon, de in 2015 omgevallen e-sigaret- tenhandel. Dat bracht de rook waar via een soort legaal pirami desysteem aan de man. Klanten wordt een fortuin voorgespiegeld, maar blijven vaak berooid achter. Op internet zijn talloze boze reac ties te vinden. Ook bij ICO Headstart beginnen investeerders al snel te morren. Ze wachten op cryptoprojecten om in te investeren. Die blijven uit. De eigenaars wijten het aan de markt, die begin 2018 is ingezakt. Ook be loften om een eigen munt - de Moat - op cryptobeurzen verhan delbaar te maken, worden niet in gelost. Voor deelnemers is deze Moat een soort aandeel in het be drijf: ze hebben de munt gekregen in ruil voor hun investering. Zo lang het bedrijf niks doet, zijn die echter waardeloos. Scheringa is ondertussen op een zijspoor gezet. „Ik werd na een maand gedegradeerd tot adviseur. Habib was de nieuwe ceo. Het ad viseurschap hield weinig in. Ik wilde inzicht in de cijfers, maar daar hadden ze moeite mee. Dan kan ik niet adviseren." Herhaalde- www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Halfpension JMU 3 dagen Twente HP 3 dgn Nijmegendiner zaterdag 20 oktober 2018 Sander van Mersbergen Den Haag Toezichthouders houden de activiteiten van bedrijfjes als ICO Headstart nauwlettend in de gaten. Ingrijpen is moei lijk. Cryptomunten vallen in de meeste gevallen niet onder de Wet op het financi eel toezicht. Daardoor kan de AFM weinig doen. Ook de ACM, die kan optreden als consumentenrechten in het geding zijn, heeft tot dusver nooit ingegrepen. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Ga lekker wandelen op de nabij gelegen Veluwe, of bezoek historisch Amersfoort! 2 nachten in 4* Van der Valk Leusden-Amersfoort (8,4) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 2 keer een diner (hoofdgerecht), wifi en parkeren Incl. upgrade Luxe Comfort kamer met balkon 3* Hotel Wyllandrie, Ootmarsum (7,8) 4* Fletcher Parkhotel Val Monte (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2x diner (hoofdgerecht) lx 2-gangen diner Gratis parkeren en wifi Ojf*™ Gratis zwemmen en wifi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8