andere voedingsgoeroe Even helemaal klaar met dat leeghoofdige scrollen Lekker makkelijk Telefoontjes komen nog wel door, maar mijn apps doen het na half 9 niet meer 11 KrisVerburgh Variatie op de schijf van vijf Paleo Eet als een Neanderthaler Pioppi Zeg maar gewoon mediterraan dieet Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van (jonge) ouders gemakkelijker moeten maken. De afgelopen week probeerde Nynke de Jong een app die bijhoudt hoeveel tijd je zinloos op je mobiel doorbrengt. Ineens was-ie daar: het icoontje 'schermtijd' bij de instellingen op mijn iPhone. Automatisch toe gevoegd bij de laatste systeem update. Ik kreeg een bericht dat ik die week gemiddeld drieëneenhalf uur per dag op mijn telefoon had gezeten. Dat had dat stiekeme ding dus al die tijd bijgehouden. En niet alleen hoe lang ik naar het scherm had zitten staren, maar ook welke apps ik het meest had gebruikt. Ik had het vaakst op Instagram gezeten en op Twitter. De afgelopen week zat ik op beide bijna zeven uur. Veertien uur op twee apps! Wat kun je allemaal wel niet doen in veertien uur? De complete Jip en Janneke-omnibus aan mijn dochter voorlezen. Van Utrecht naar Brussel fietsen. Ons complete huis sauzen. Het was zo'n deprimerend idee. Ik, de jonge moeder die altijd maar klaagt over druk-druk-druk, die al weken niet heeft gesport vanwege 'waar moet ik de tijd vandaan halen'; die moeder heeft blijkbaar wel tijd voor veertien uur niksig- heid. Ach, was ik maar meer als Hanneke. Die heeft alleen een ouwe telefoon zonder internet. Je moet haar een postduif sturen om haar iets te vragen, maar ze is in elk geval geen tijd kwijt aan deze onzin. En dus besloot ik dat het anders moest. In die schermtijd-app kun je ook aangeven dat je telefoon een bepaald deel van de dag op slot gaat. Telefoontjes komen nog wel door, maar al je apps doen het niet. Elke avond om half 9 zou het slot erop gaan, bedacht ik. En de lap top ging ook uit. Alles om die doelloze loop te doorbreken; dat leeghoofdig scrollen 's avonds op de bank, terwijl ik denk aan wat ik allemaal eigenlijk zou moeten doen. 'Ik wens je hier veel succes mee', bromde mijn man vanachter zijn laptop. Ik ken die toon van alle keren dat ik voor een extreem sportdoel wilde gaan trainen. Ik ben geen enorme doorzetter. Ik ben vooral goed in excuses voor mezelf verzinnen. En toegegeven: eerst voelde ik een zekere onrust. Greep uit ge woonte nog veel naar mijn tele foon, om 'm meteen weer weg te leggen. Maar algauw kwam de rust waar ik op hoopte. Ik las twee boeken. Ik werkte kratten vol schone was weg. En ik lag elke avond heerlijk vroeg in mijn bed. Maar bovenal: ik werd me er weer pijnlijk van bewust dat je tijd kunt maken. Het voelt alsof ik structu reel te weinig tijd heb. Maar dat is niet zo. Ik heb genoeg vrije tijd. Ik benut 'm alleen verkeerd. Er is niks mis met zo nu en dan doelloos scrollen door andermans foto's. Als je maar tijdig weet wan neer te stoppen. En tegenwoordig is mijn telefoon daarin onverbid delijk. Nynke de Jong Mensen leven gezonder als zij weer eten zoals onze voor ouders in de oertijd deden, geloven de aanhangers van het Paleo- of Oerdieet. Dat betekent onder andere veel rood vlees, noten, groenten en fruit, en geen granen, aardappels, tomaten, paprika of melk. Omdat holbewoners dat niet aten, zou ons dna er niet op aangepast zijn. Niemand weet zeker waarop de oermens teerde en je dna hoeft echt niet te wennen aan paprika's. Toch is het niet allemaal onzin, vindt Seidell. „Het oorspronkelijke idee, kijken naar wat onze voor ouders aten, is prima. We hebben veel welvaartsziektes die verband houden met het overmatig consumeren van nieuwe producten waar we niet goed tegen kunnen. En geraffineerde graanproduc ten beperken is een goed plan. Maar het voedsel van vroeger bestaat niet meer, dus je past dit idee niet zo gemakkelijk toe als commer ciële uitbaters doen geloven." Auteurs Aseem Malhotra en Donal O'Neill base ren zich in hun boek op de eetgewoontes in het Zuid-Italiaanse dorpje Pioppi, waar de mensen oud worden en gezond blijven door hun dieet van goede groenten en vetten en weinig suikers en snelle koolhydraten. De 'voedselrevolutie' van Pioppi is volgens Seidell een variatie op het welbekende medi terrane dieet. „Al sinds de jaren 50 zijn er boe ken over de gezond heidsvoordelen van dat dieet. Het Pioppi-dieet is gezond, maar dus beslist niet revolutionair. Toch is dit een prima voedingsadvies, vooral voor mensen met type 2 diabetes en obesitas." In 2013 presenteert Belgische dokter Kris Verburgh De voedselzandloper, waarin hij oproept vlees, suiker en snelle koolhydraten zoals brood, aardappelen en pasta te vervangen voor vis, gevo gelte, suikervervangers, groente en havermoutpap. Een nieuwe, gezonde levens stijl is belangrijker dan kilo's kwijtraken. Seidell: „De aanbevelingen van Verburgh kun je samen vatten als een gezond voe dingsadvies. Ze komen gro tendeels overeen met de schijf van vijf. Het enige dat stoort, zijn de stellige uitspra ken in zijn boek. Zo schrijft hij dat drie keer per week fruitsap de kans op alzheimer met 76 procent verlaagt. Dat soort beweringen kun je niet met wetenschappelijke litera tuur onderbouwen." GO ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 wat nu weer? Nynke de Jong (33), Hanneke Hendrix (38) en Alex van der Hulst (41) hebben kinderen in de leeftijd van O tot 7 jaar. Ze hebben de opvoed-podcast Ik ken iemand die en schreven het gelijknamige boek. ILLUSTRATIE MARK REI JNTJENS Wat is het ook alweer? Was het wat? Wat is het? Is het wat? Wat is het ook alweer? Was het wat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83