Geen M, geen V, maar een X Kroegbaas moet vaker café sluiten als hij privé in de fout gaat Doodschopper' is spoorloos sinds hij het land uit moet Vraaa bii het nieuws Vliegtuig schampt kofferlader Uitzetting lukt niet voor doder grensrechter vwwwmc 7 Leonne Zeegers uit Breda ontving gisteren het eerste genderneutrale paspoort. Geslacht? X. Ze wil niet kiezen tussen man en vrouw. Hoe zit dat? Nee, daar moest eerst een rechter zich over buigen, voordat Zeegers gisteren op het stadskantoor in Breda het bijzondere document mocht ophalen. Dat had je gedacht. Landen als Pakistan, India en Nepal - die je nou niet direct bo venaan een tolerantie-index zou plaatsen - kennen het geslachtsloze identiteitsbe wijs al langer. En Nederland eigenlijk ook - voor kinde ren bij wie na de geboorte niet direct duidelijk is of ze een jongen of een meisje zijn. Dat is volgens Miriam van der Have, voorzitter van het Nederlandse Netwerk Inter- sekse, bij zeker vijf Neder landse kinderen het geval. Wel zegt de overheid daar altijd bij dat het geslacht in het document vermeld dient te worden zodra de kenmerken duidelijk zijn. Een klein aantal gevallen is zo lastig dat zelfs artsen niet weten of ze een mannelijke of vrouwelijke baby voor zich hebben. Onduidelijk is dan of ze een vergrote clito ris of een piemeltje hebben. Nee. De X in haar paspoort is voor iedereen die zich niet in een hokje van man of vrouw wil laten stoppen. Volgens Van der Have zo'n 4 procent van de Nederlan ders. SCHIPHOL Een Boeing 747- 400 van KLM is op luchthaven Schiphol op een hooglader voor bagage gebotst. Daarbij raakte een van de Rolls Royce- motoren zwaarbeschadigd. De luchtvaartmaatschappij on derzoekt door wiens fout de botsing kon gebeuren. Het vliegtuig was een reservetoe stel, dat naar een parkeerplek werd gesleept. Bij de klap ging de vleugel op en neer, raakte de aluminium ombouw van de motor zwaar gehavend en werd die aan de onderkant voor de helft zelfs opengere ten. De schade loopt flink in de papieren, zegt woordvoer der Manel Vrijenhoek. „De motor is ongeveer het duurste onderdeel van een vliegtuig." De 22-jarige C. werd in het verleden veroordeeld voor het doodschop pen van grensrechter Richard Nieuwenhuizen en bouwde zijn strafblad de jaren daarna verder uit. C. is in Nederland geboren en geto gen, maar heeft alleen de Marok kaanse nationaliteit. Zijn moeder zou ooit geen geld hebben gehad om een Nederlands paspoort te be talen. Ibrahim komt uit een arm ge zin. Volgens de Immigratie- en Natu ralisatiedienst (IND) is Ibrahim C. 'een actueel gevaar' en vormt hij 'een bedreiging voor de openbare orde.' De politie van Amsterdam heeft nu zijn signalement door heel Nederland verspreid. Ibrahim zat niet in detentie toen zijn bezwaar tegen zijn uitzetting werd behandeld door de bestuurs rechter in Amsterdam. Dat was in juli. Hij was wel aanwezig bij de rechtszaak en toonde zich toen zichtbaar geëmotioneerd. Maar waarschijnlijk voelde hij de bui al hangen over de afloop van de zaak, want op 20 september, toen de rechter uitspraak deed, was hij er niet. De rechter zei die dag dat hij Nederland per direct moet verlaten. Normaal heeft 'de ongewenste vreemdeling' daarna nog contact met politie en justitie. Tussen Ibra him en justitie is nooit meer con tact geweest. Wel met zijn moeder, bij wie hij tot voor kort woonde. Maar Ibrahim is spoorloos. Zeker gezien zijn verleden is het vermoe den dat hij is ondergedoken bij vrienden, al dan niet uit het crimi nele milieu. Voetbalwedstrijd C. was een van de voetballers die op 2 december 2012 na een jeugdvoet balwedstrijd in Almere grensrech ter Richard Nieuwenhuizen van de tegenpartij zo hard in elkaar schop ten, dat hij overleed. C. was de aan voerder van Nieuw Sloten Bi uit Amsterdam. Hij was toen 16 jaar. Nieuwenhuizen was grensrechter bij Buitenboys B3. De gewelddadige dood van Nieuwenhuizen (41) werd internationaal nieuws. Na de veroordeling voor het ge weld tegen Nieuwenhuizen kwam C. nog vaker in aanraking met jus titie. Weliswaar voor kleine vergrij pen (diefstal, softdrugs), maar ge noeg voor de IND om hem twee jaar geleden te vertellen dat zijn verblijfsvergunning niet wordt ver lengd en hij een inreisverbod van tien jaar krijgt. Volgens C.'s moeder spreekt haar zoon de taal in Ma rokko niet goed en zou hij zelfs zelf moord kunnen plegen. Vaak gaat het om rijden onder in vloed. Maar ook snelheidsovertre dingen of het zwart betalen van een bouwvakker kunnen leiden tot sluiting van een zaak. De burgemeesters maken ge bruik van een meer dan vijftig jaar oud artikel in de Drank- en Horeca- wet. Daarin staat dat een leidingge vende van een horecazaak 'niet in enig opzicht van slecht levensge drag' mag zijn. Dat artikel werd tot 2010 nauwelijks gebruikt. Sinds dien is het echter razendsnel in op komst. „Tot die tijd werd het in tien jaar misschien 100 keer gebruikt. Sinds dien gaat het om 100 tot 150 keer per jaar", becijfert fan Brouwer, hoog leraar Samenleving en Recht aan de Rijksuniversiteit Groningen. Ook bij de Raad van State, de hoogste rechter van het land, is een toename van het aantal geschillen over 'slecht levensgedrag' te zien. Tussen 1990 en 2008 dienden er dertien zaken. Alleen al in 2018 kwam het tot dusver reeds tot tien zaken. Dezelfde trend is zichtbaar bij de lagere rechtbanken. In de meeste gevallen krijgen de burge meesters hun zin en moet de hore cazaak dicht. Burgemeesters stoffen stokoud artikel in de Drank en Horecawet af Volgens Brouwer past het afreke nen van kroegbazen op hun gedrag in de tijdgeest. „We hebben een ra zendsnelle omslag meegemaakt van liberaal naar repressief beleid, een heel harde aanpak. Café-eige naren moeten echt goed opletten wat ze doen. Rijden met een ver keerd kenteken kan al meetellen." Betrapt Zo'n kwestie speelt nu in Does burg, waar burgemeester Loes van der Meijs wil dat eetcafé Caldo e Fredo dichtgaat. Cruciaal voor haar is dat de eigenaar drie keer is be trapt op rijden onder invloed. De uitbater vindt sluiting buitensporig voor een misstap die hij in zijn vrije tijd beging en is naar de rechter ge stapt. Van der Meijs: „Ik heb de maatregel genomen na zijn derde overtreding. Je ziet een bepaald le venspatroon. Ik vind het niet ver antwoord dat zo iemand alcohol schenkt. Hij wordt immers juist ge acht klanten die met te veel drank op in de auto willen stappen, daar van te weerhouden." De burgemeester bestrijdt dat horeca-ondernemers zich niets kunnen permitteren. „Als iemand tijdens zijn vakantie dronken wil worden, zal me dat een zorg zijn." IV tóowioS zaterdag 20 oktober 2018 Jeroen Schmale Geen M voor mannelijk, geen V voor vrouwelijk, maar Leonne Zeegers heeft in haar paspoort een X bij haar geslacht staan. Dat ging zeker niet zonder slag of stoot? Hebben wij als vooruit strevend, liberaal, open- minded Nederland een wereldprimeur te pakken? Meisjes hebben een gaatje, jongens een pie mel. Hoe ingewikkeld kan het zijn? Maar daar gaat het Zee gers en haar medestan ders (m/v/x) dus niet om? Kunnen eigenaren van zo'n paspoort nog wel overal heen, of worden ze bij de douane tegen gehouden op weg naar vakantie in pak 'm beet Iran of Saoedi-Arabië? Die verhalen zijn Van der Have in elk geval niet be kend. Dat een X mogelijk is bij geslacht, is een interna tionale afspraak die al jaren geldt en goed nageleefd wordt. Amsterdam Richard Nieuwenhuizen werd in 2012 doodgeschopt, fotoanp Cafébazen moeten in hun privé- leven op hun tellen passen. Bur gemeesters trekken in toene mende mate vergunningen van horecazaken in wegens 'slecht levensgedrag' van eigenaren. Rob Berends Doesburg iee9eT* Wart» U vs<*al°c° Ibrahim C., de man die een maand geleden van de bestuurs rechter te horen kreeg dat hij Nederland moet verlaten, is spoorloos. Het vermoeden is dat hij zich ergens in Nederland op houdt bij criminele vrienden. Victor Schildkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7