De bloembolglazenverzamelaarsclub Kelder LANDHUIS TE KOOP Bel voor meer info: 0622505550 www.landhuisputten.nl Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Bloembollen op de vensterbank in bloei trekken: wie doet het nog? Wie dit oude ambacht in ere wil herstellen, begint nu. Lach niet, ik ben lid van de bloem bolglazenverzamelaarsclub. Leden van die club verzamelen bloembol- glazen, en als het goed is gebruiken zij ze ook. Het is een cultuur die bijna is uitgestorven: bloembollen op de vensterbank in bloei trekken. In mijn jeugd zag je nog overal paperwhite-narcissen in bloei in een bakje met grind op de vensterbank. Ze roken zoet en ranzig tegelijk. Daarnaast stonden bedwelmend geurende hyacinten, op hoge glazen, als soldaten in het gelid. Bloembolglazen, met hun karakte ristieke zandlopervorm, kom je op rommelmarkten nog weieens tegen, maar je ziet ze zelden meer met bloeiende hyacinten op de venster bank. Nu zitten aan de kamerteelt van hyacinten op water ook wel wat haken en ogen. Het belangrijkste is dat je nu moet beginnen. Want in tegenstelling tot de paperwhite- narcissen kun je hyacintenbollen niet zomaar voor het raam zetten. Eerst moeten de glazen met water worden gevuld, zodat de waterspiegel de onderkant van de hyacintenbol net niet raakt. Vervolgens moeten de bloembol glazen in een koele en donkere ruimte worden geplaatst. Pas na een week of vier, vijf, als de glazen zijn gevuld met lange witte wortels en de neus van de uitlopende hyacint een centimeter of vijf lang is, kunnen de hyacinten op de venster bank in het licht worden geplaatst. Een kelder is ideaal voor de wortel vorming, maar wie zo'n ruimte niet heeft, kan ook een donkere kast ge bruiken. Begint de hyacint eenmaal te bloeien, dan is het oppassen gebla zen, want waarschijnlijk heb je een zo groot mogelijke bol gekocht. En grote bollen geven topzware bloem trossen. Je zult de eerste niet zijn die 's morgens bij het opstaan zijn bol- lenglas gekapseisd op de vensterbank vindt, of erger nog: in scherven op de vloer. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de consument zijn hyacinten tegenwoordig liever in een wilgen- Groen moet je doen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. tenen mandje bij de supermarkt koopt. Geen gezeur met glazen en kelders en veel sneller resultaat. Toch is dat jammer. Lege bloembol lenglazen zijn decoratief, maar is het niet leuker om ze te gebruiken waar voor ze zijn bedoeld? Als noodoplossing heb ik ooit bedacht hoe je het voortrekken in het donker kunt omzeilen. Toen ik weer eens te laat was met het bestellen van hyacintenbollen, heb ik bij de super markt zo'n mandje met bijna bloei ende hyacinten gekocht. Thuis heb ik de bollen voorzichtig uitgeschud en de grond met een flinke waterstraal met zorg uit de wortels gespoeld. Daarna liet ik de bollen met beleid in de met water gevulde glazen zakken. Ik moet zeggen: het resultaat mocht er zijn. Hyacintenwortels zijn breekbaar en natuurlijk breken er al tijd wel een paar af, maar toch ston den de bollen erbij alsof ze zo uit de donkere kelder kwamen. Direct re sultaat. Maar ik heb dit nooit durven bekennen aan mijn medeleden van de bloembolglazenverzamelaarsclub. wonen LANDHUIS PUTTEN Voor liefhebbers van landelijk wonen TE KOOP: EXCLUSIEF LANDHUIS IN PUTTEN 1.995.000 K.K Idyllisch, romantisch en warm. Gelegen op een van de mooiste plekjes van de Veluwe. Op loopafstand van de Puttense bossen en tóch in de bewoonde wereld. ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 GO In een kelder groeien de wortels van hyacinten het best. Wie zo'n ruimte niet heeft, kan ook een donkere kast gebruiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 76