6 miljoen 49% Bijwerkingen als hoofdpijn, lichte verhogingen pijn in de spieren komen regelmatig voor De beste muziek voor in de auto? Fleetwood Mac Website die hart- en vaatziekten voorspelt Er zit slachtafval in kaarsen Staand werken is goed voor lijf en leden 3 virusstammen verschillende zouten, eventueel wat suiker en minimale restanten van formaldehyde en bepaalde antibiotica tegen bacterie- groei." Voor mensen met een anti biotica-allergie is dit wel relevant, benadrukt Carpay. Tekenen van een allergische reactie zijn huiduitslag, zwelling in het gezicht en van de tong, maar ook moeite met ademha len. Het vaccin wordt verder afgera den aan mensen met een kippenei allergie, maar de ontwikkelingen zijn ondertussen zover dat er ook vaccins zijn zonder kippeneiwit. Het is goed dit te overleggen met de huisarts. Daarnaast is het vaccin niet bedoeld voor baby's onder de zes maanden, want ze zijn niet getest op kleine kinderen. 4 De prik is onveilig voor zwangeren Ja en nee. Onderzoekers ontdek ten in 2017 per toeval dat zwangere vrouwen die de griepprik in twee op volgende jaren hadden gekregen, een verhoogd risico op een miskraam hadden. Bij eenmalige vaccinatie en ook in voorgaande jaren werd dit ef fect niet gevonden. Huckriede vindt het een risico-afweging die mensen moeten maken. Inenten tegen griep is zinvol, omdat een griepinfectie bij zwangeren veel ernstiger verloopt. Ook het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen vindt dat deze vrouwen de griepprik kunnen halen. Bij vragen of twijfels verwijst het RIVM naar de huisarts. 5 Het vaccin maakt ziek Nee. Van de griepprik krijg je geen griep. Wel komen bijwerkingen als hoofdpijn, lichte verhoging en pijn in de spieren voor. Dit is een normale reactie van het lichaam, omdat het afweermechanisme aan de slag gaat. 6 Er is een alternatief Wel hebben de Britten voor kinderen van 2 tot 17 jaar een soort vaccin dat via de neus wordt toegediend. Dat lijkt goed te werken, zegt Huckriede. Er zijn ook medicijnen die tegen griep kunnen beschermen, maar vaak zijn die alleen effectief binnen 24 uur na besmetting met het influ- enzavirus, zegt Fouchier. Denk aan antivirale middelen als Tamiflu en Relenza, die de ziekte kunnen ver korten en de ernst iets verminderen. Ze helpen alleen kort na het begin van de ziekte. Fouchier: „Patiënten melden zich vaak pas later bij de huisarts en hebben hier dus niet veel aan. In ziekenhuizen wordt het wel effectief ingezet bij mensen met een verzwakte afweer." 7 Het vermindert de weerstand Nee. Het verbetert juist de weer stand. Daarvoor wordt het vaccin tenslotte ook aangeboden. Er is ook een ander verband tussen vaccin en weerstand. Verschillende onderzoe ken bewijzen dat hoe gezonder het afweersysteem is, hoe beter het vac cin werkt. Daarom werkt de prik bij gezonde volwassenen beter dan bij risicogroepen. Om de weerstand op peil te houden, is het advies om altijd genoeg gezonde voeding te eten, vol doende rust te nemen en voldoende te bewegen. Ook kan het helpen het om extra vitamine C en D te nemen. Desondanks is het lastig om een per fecte weerstand op te bouwen. De virussen veranderen elk jaar. De kans dat je door een virus wordt getroffen, blijft altijd bestaan. griep er gaat heersen. Dan spreken we van een mismatch", zegt hoog leraar vaccinologie Anke Huckriede van het Universitair Medisch Cen trum Groningen. In honderd landen wordt jaarlijks in februari gekeken welke griepvirus sen rondwaren. Met die informatie wordt de samenstelling van het vol gende vaccin bepaald. Soms veran dert een virus of overheerst een virus dat niet in de prik zit. Het griepvaccin werkt dan minder goed, maar het helpt nog steeds. „Zelfs als de griep prik niet volledig beschermt, kunnen soms ernstige ziektes en ziekenhuis opnames worden voorkomen", zegt hoogleraar Ron Fouchier van de afde ling virologie aan het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam. 3 Het tast het immuunsysteem aan Nee. De Nederlandse Vereniging Kritisch Prikken (NVKP) beweert dat alle griepvaccins stoffen bevatten die het immuunsysteem aantasten. Ze hebben het daarbij over ethyleen, glycol, phenol, formaldehyde, alumi nium, neomycine en, streptomycine. Deze informatie klopt niet, volgens Fouchier, Huckriede en het RIVM. Ten eerste tasten de virusdeeltjes en hulpstoffen in de vaccins het im muunsysteem niet aan. Dat wordt juist aan het werk gezet. Fouchier zegt hierover: „Voor elke griepprik geldt dat deze wordt getest om te zien of er voldoende reactie is van het immuunsysteem. Als dat niet zo is, komt de griepprik niet op de markt." Ten tweede worden niet alle door de NVKP genoemde stoffen gebruikt. Het kan wel zo zijn dat er sporen van bepaalde stoffen achterblijven. Vol gens Margot Carpay, programma manager Nationaal Programma Grieppreventie van het RIVM, zijn de hoeveelheden reststoffen zo mini maal dat ze geen schade aanrichten. Huckriede zegt: „De griepprik zo als die in Nederland wordt gebruikt, bevat naast eiwitten van de jaarlijkse Goed om te weten Leuk om te weten Noodzakelijk om te weten Wil je niet weten PC ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 Nee. Een echt alternatief voor de griepprik in Nederland is er niet. Zo'n 6 miloen mensen Vorig jaar liet komen in aanmerking 49% van de voor het krijgen van de doelgroep zich jaarlijkse griepprik. vaccineren. Het album Rumours van Fleet wood Mac uit 1977 is de ideale automuziek. Dat blijkt uit een en quête onder 20.000 Britten. Ook The Beatles, Ed Sheeran, Paul Simon, Adele, David Bowie, The Beach Boys, Bruce Springsteen, Elton John en U2 scoren hoog in de lijst. Het UMC Utrecht heeft U-Prevent een website (u-prevent.com) 11 opgezet met H een reken model dat het risico op hart en vaatziekten kan voorspellen. Ook zegt het model iets over de effecten van cholesterolverlagers en bloedverdunners en kan per patiënt de optimale medicatie wor den berekend. Als is berekend wat het effect van de medicatie is, kunnen patiënt en arts samen beslissen om te starten of te stoppen met medicijnen, aldus het UMC. U-Prevent is gebaseerd op data van meer dan 700.000 patiënten in binnen- en buitenland. U-Preven. Veel kaarsen zijn gemaakt van pa raffine, dat uit aardolie wordt ge wonnen. Een plantaardig product dus. Maar sommige kaarsen bevat ten volgens de Keuringsdienst van Waarde ook kippen-, varkens- en koeienvet, dat overblijft in slacht huizen. Proefpersonen die met zit-stabureaus werken, zijn minder moe en meer betrokken bij hun werk. Een team onderzoekers van de Lough- borough University en de University of Leeds volgde een jaar lang 146 medewerkers van de National Health Service met een voornamelijk zittend beroep. De werknemers zeiden dankzij de stabureaus minder last te hebben van spier en rugpijn, spanningen en stress.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 75