Heeft vaccineren nut? Abonneedagen Winter Efteling Griep kan schade toebrengen aan het hart en zelfs een hartaanval veroorzaken Veel mensen krijgen deze maand een uitnodiging voor de griepprik. Maar helpt zo'n prik wel? En word je er niet ziek van? Dit moet je weten voor je beslist of je de prik gaat halen. 2 Per jaar krijgt een op de tien mensen griep. En dat is iets anders dan even wat snot terig zijn, want eenmaal besmet met het influenza- virus, zijn mensen veel zieker dan bij een gewone verkoudheid. Ze hebben koorts, zijn soms rillerig, hebben vaak hevige keel- en spierpijn en zijn meestal niet in staat om te werken. Jaarlijks overlijden in Nederland gemiddeld zo'n 2700 mensen aan de gevolgen van griep. Staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid) vindt dat de huidige griepprik niet effectief genoeg is. Hij pleit dan ook voor een beter vaccin. Ook wil hij het griepvaccin onder zorgpersoneel ver plichten. Over de griepprik bestaan nogal wat vooroordelen en indianenverha len. Wij zetten ze even op een rij. De griepprik doet zijn werk niet goed De griep kan ernstige gevolgen heb ben voor met name mensen met een verminderde weerstand. Daarom krijgen ouderen vanaf 60 jaar, maar ook volwassenen en kinderen met bepaalde chronische ziekten, het vac cin gratis aangeboden. Bij griep kunnen ziektes zoals dia betes of nieraandoeningen vererge ren. Volgens het RIVM kan het zelfs zo zijn dat je nooit meer helemaal de oude wordt na herstel van griep. Een griepprik verkleint de kans dat mensen bij griep worden overvallen door bijvoorbeeld een longontste king. Griep kan ook schade toebren gen aan het hart en zelfs hartaanval len veroorzaken. Britse onderzoekers vonden in 39 studies een verband tussen griep en hartproblemen. Kritische noot: het huidige griep vaccin in Nederland helpt maar tegen drie virussen, terwijl andere landen een vaccin hebben tegen vier griep- soorten. Het viervoudige vaccin moet voor het seizoen 2019/2020 beschik baar zijn. Dit nieuwe vaccin helpt waarschijnlijk beter dan het huidige. De griepprik is niet effectief Ja en nee. Een griepprik verkleint de kans op griep met 40 tot 70 procent. Andere onderzoeken rep pen over een effectiviteit van 20 pro cent of zelfs minder. „Experts heb ben dan niet goed voorzien welke Ga naar pzc.nl/efteling ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 PC Zin en onzin over de griepprik Niet waar. Het RIVM stelt dat een griepprik juist bescherming biedt. YILDIZ CELIE Volgens het ene onderzoek verkleint de griep prik de kans op griep met 40 tot 70 procent, vol gens het andere maar met 20. FOTO'S ANP INCL. GRATIS PARKEREN T.W.V. €10,- Kom tijdens de winter naar de Efteling, waar talloze twinkelende lichtjes uw gids zijn door de Wereld vol Wonderen. Laat u leiden langs besneeuwde dennenbomen naar uw favoriete sprookjes, betoverende attracties en sfeervolle pleinen met winters entertainment en warme lekkernijen. Uw krant trakteert en betaalt €18,- van de ticketprijs! U bent welkom op de volgende dagen: V Zaterdag 24 november 2018 Zaterdag 1 december 2018 Zondag 2 december 2018 V Zondag 9 december 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 74