In de zoektocht naar het ontstaan van ons zonnestelsel verricht Japan een huzarenstukje. Ruimtesonde Hayabusa2 slaat een kleine krater op de asteroïde Ryugu en brengt materiaal terug naar de aarde. 'Asteroïden verspreidden vermoedelijk organisch materiaal' Ik doe het! Ik land op Ryugu! Je kunt me niet meer tegenhouden!' Met deze tweet, op @MASCOT20i8, schrijft Japan geschie denis in de ruimtevaart. Het is 3 oktober en de lander Mascot bereikt het oppervlak van de asteroïde Ryugu, na een reis in een baan van 3,2 miljard kilometer met de kunstmaan Hayabusa2 (Japans voor valk). De 10 kilo zware kubus, die zich met de zwiep van een draaiarm kan verplaatsen, zit boordevol Frans-Duitse sensoren. Mascot is een 'eendagsvlieg'. Zij heeft slechts de energie voor r6 uur noeste arbeid: het verzamelen van informatie over materiaal, temperatuur, stra- ling en magnetische velden. Informatie die de thuisbasis in Chofu moet bereiken voordat de lander voorgoed de geest geeft. Op Ryugu, pas in 1999 ontdekt, blijven wel twee andere landers actief: de Minerva II-iA en II-iB. Zij werden al tien dagen eerder uitgezet. De sonde naderde de asteroïde daarvoor tot op 55 meter afstand. Zij zijn veel lichter en mobie ler dan de Mascot. De Minerva's maken gebruik van het beetje zwaartekracht op de asteroïde. Zij springen tot 15 meter hoog, blijven 15 minu ten boven Ryugu zweven totdat ze weer neer komen voor een nieuwe sprong. Vierkant De twee kleine landers, de eerste robots die ooit met succes op een asteroïde zijn geland, blijven met hun camera's en sensoren nog en kele maanden onderzoek doen op de ruimte rots van 920 meter doorsnee. „Haarscherpe fo to's laten zien dat Ryugu meer vierkant dan rond is en een zeer onregelmatig oppervlak heeft", aldus missieleider Tra-Mi Ho. Het grootste experiment moet nog komen: in april of mei stuurt Hayabusa2 eerst de robot- lander Minerva II-2 naar de ruimterots om het oppervlak te verkennen. Daarna zal een cylin- der een 2 kilo zwaar koperen projectiel afvuren om een krater te slaan. Voor de inslag heeft de ruimtesonde zich al in veiligheid gebracht, aan de andere kant van Ryugu. Daar zal zij twee tot drie weken blijven om er zeker van te zijn dat zij geen schade oploopt door rondhangend puin. Na die wachttijd landt de kunstmaan in en nabij de krater om opge worpen materiaal van het binnenste van de as teroïde op te halen. De hele operatie - op een afstand van hemelsbreed 300 miljoen kilome ter (twee keer de afstand van de aarde naar de zon) vereist buitengewoon nauwkeurige bere keningen. Asteroïden die in een baan om de zon zitten, behoren tot de oudste objecten in ons zonne stelsel. Zij kunnen daarom informatie bevatten die kan helpen bij het onderzoek naar het ont staan van de aarde, naar de totstandkoming van oceanen en het begin van leven. Asteroïden zouden rijk zijn aan moleculen, de bouwstenen voor leven. Zij zijn net zo oud als de rest van ons zonnestelsel en verkeren, in tegenstelling tot planeten, nog in hun oor spronkelijke oerstaat. „Asteroïden hebben ver moedelijk bij botsingen met planeten, waaron der die met de aarde, water en organisch mate riaal in ons zonnestelsel verspreid", verklaart missieleider Ho. De Japanse ruimtesonde Hayabusa2 maakt een reis van zes jaar naar asteroïde Ryugu en terug. Om de asteroïde in kaart te brengen beschikt ze over vier landers, een arsenaal aan meetapparatuur en een zuigmond. Minervall-1Aen1B 1 kg per stuk Mercurius Venus Mascot Minerva 11-2 Ryugu ETENSC ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 GO A 3 december 2014 December 2015 27juni 2018 23 september 2018 3 oktober 2018 Zomer 2019 Een raket brengt De sonde passeert Hayabusa2 Twee kleine landers De Mascot landt op Ryugu. De Minerva 11-2 landt vanaf de lanceerbasis opnieuw de aarde en positioneert verzamelen springend Deze rolt over de asteroïde op Ryugu en verkent in Japan Hayabusa2 wint snelheid om zich op 100 meter over de asteroïde om gedetailleerde gegevens het oppervlak verder, de ruimte in. Ryugu te bereiken. van de asteroïde. informatie. naar aarde te zenden. Pakketj e voor Moeder HANS VAN ZON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70