OZCAN AKYOL Tegenprestatie voor bijstandsuitkering helpt tegen kopzorg Betaal alleen voor je abonnement %kpn 6 1 jaar Sim Only Onbeperkt bellen, sms'en en tot 20 GB internet /mnd* kpn.com/simonly Column Deze week verscheen het bericht dat het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) naarstig op zoek is naar nieuwe plekken voor asiel zoekerscentra, omdat de aanvra gen een flinke toename laten zien. Er zijn ongeveer vijfduizend extra plaatsen nodig. Een paar dagen later publiceerde deze krant een belangwekkend verhaal over het probleem van Kampen, waar de gemeente, de politie en lokale ondernemers flink in hun maag zitten met een aantal buitenlandse criminelen. Zij komen uit het nabijgelegen azc van Dronten en plunderen het centrum van de Hanzestad, in hun vermomming van asielzoeker. ten opzichte van vorig jaar, waar bij direct opgemerkt moet worden dat niet iedere ondernemer de po litie belt, omdat alle moeite en kosten niet opwegen tegen wat het oplevert - vaak niets. Wat het meest aan het relaas van de mensen uit Kampen opviel, was het feit dat iedereen het allang wist, maar bewust onder de pet hield, ietwat bevreesd om wegge zet te worden als racist. Er zou een taboe op het onderwerp rusten. Dat is een zorgwekkende ont wikkeling. Johan Ekkel van de po litie zegt: 'Het is een lastig thema, wij wilden niet stigmatiseren.' Het illustreert perfect wat er verkeerd gaat met het draagvlak voor de opvang van échte asielzoe kers. De mensen in Kampen zijn niet dom. Zij weten dat die rad draaiers uit het azc van Dronten narigheid uithalen en tegelijker tijd zien ze een passieve overheid. De onrust in het stadje vloeit voort uit het feit dat ons kabinet nog steeds geen ade quaat antwoord heeft geformu leerd op het schorriemorrie uit Albanië, Algerije en Marokko dat hiernaartoe komt, omdat het weet dat ons migratie beleid lacunes kent. Het is tijd dat in de politiek hier over op een constructieve manier wordt gesproken. En dan doel ik niet op het droombeeld van de PVV, die meteen iedereen van buitenaf de toegang tot ons land wil ontzeggen, het liefst met een grote muur. Dan kwam Malik Azmani (WD) met een beter plan: waarom plaatsen we notoire over lastgevers niet op speciale plaat sen, onder extra toezicht, met een onmiddellijk gebiedsverbod op het moment dat zij zich misdra gen? Ik wens het COA veel succes met het vinden van nieuwe plek ken. Zolang we niet eerlijk over problemen kunnen praten, zullen ze in sommige gemeenten op veel weerstand stuiten, en dat is niet eens zo vreemd. Het kabinet heeft nog steeds geen antwoord op het schorriemorrie Dat zijn de eerste voorlopige con clusies van een onderzoek naar het Rotterdamse tegenprestatie- beleid dat vier jaar geleden is in gevoerd. „Al kun je aan medicijn gebruik niet altijd aflezen hoe het met iemand gaat, het lijkt erop dat deze mensen zich beter voelen", zegt onderzoeker Robert Dur, hoogleraar Economie aan de Eras mus Universiteit. De afgelopen vier jaar zijn gin gen honderd ambtenaren wijk voor wijk langs bij mensen die lang in de bijstand zitten en wei nig kans hebben op werk. Zij moesten iets terugdoen voor hun uitkering: vrijwilligerswerk, wer ken aan hun gezondheid en pro blemen, mantelzorg. Wie niet meewerkte, kon rekenen op een korting op de uitkering. „Ons pri maire doel was, je doet iets terug voor het geld dat je krijgt", vertelt oud-wethouder Maarten Struij- venberg (Leefbaar Rotterdam). „Maar we realiseerden ons ook dat een werkachtige omgeving gezond is voor mensen. Er wordt weer iets van je verwacht, je krijgt waardering. Er zaten mensen bij die al tien jaar geen complimentje hadden gekregen voor het feit dat ze bestaan." Uit het onderzoek blijkt dat 40 procent van de 20.000 langdu rig werklozen in Rotterdam me dicijnen tegen psychische klach ten gebruikt - waaronder antide pressiva. Hoe langer in de bij stand, hoe hoger dat percentage. Dur: „Als het tegenprestatieteam langs is geweest, vlakt de lijn om hoog af en gaat zelfs iets omlaag." Daling In 2013 waren de eerste wijken aan de beurt. Daar daalde het me dicijngebruik in drie jaar tijd een paar procent. In de wijken uit 2014 geldt grosso modo hetzelfde. „Iets minder, maar dat komt ook omdat we maar twee jaar data hebben, in plaats van drie." Om de privacy te beschermen hebben Dur en zijn mede-auteur Anne Gielen alleen geanonimi seerde, relevante data te zien ge kregen. „Wij weten niet wie welke medicijnen slikt", bena drukt Dur. zaterdag 20 oktober 2018 GO @OzcanAkyol aboe Het aantal geregistreerde dief stallen is zelfs bijna verdubbeld Bij langdurig werklozen die iets terug moeten doen voor hun bijstandsuitkering, daalt het gebruik van medicijnen tegen psychische klachten. Monica Beek Rotterdam Sim Only 26," Trijs in combinatie met KPN Compleet. Kijk op kpn.com voor de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6