21 'Mijn opa en oma zijn na de oorlog teruggegaan naar de boerderij en hebben alles weer opgebouwd' op'. Ik snap de zorgen wel. Ik zag toen zelf ook de grote vluchtelingenstromen op de Balkan. Men sen die via de Balkanroute massaal de grens over gingen, door dorpen liepen. Ik snap dan wel dat je aan de regering vraagt: doe er wat aan. Mensen in Europa voelden zich niet meer veilig in hun ei gen straat. Gelukkig was dat in Nederland anders. Wij zijn hier altijd in staat geweest mensen niet op straat of in stations te laten slapen, maar gewoon te huisvesten. Ook onder moeilijke omstandig heden. Daarbij zijn we altijd realistisch geweest: alleen echte vluchtelingen die onze bescherming nodig hebben en niet de mensen die in Afrika op de boot stappen op zoek naar de beste voorzie ningen en een beter bestaan. Toen ik nog Kamerlid voor de WD was, ben ik in Calais geweest. Veel migranten probeerden toen naar Engeland te komen. Daar hebben ze een ander systeem waardoor je gebruik kunt maken van gezondheidszorg, huisvesting en je kunt er zonder vergunning werken. Eerder die dag hadden ze nog een Vietnamees gezin bevroren uit een koelvrachtwagen gehaald. Ik begrijp dat niet. Als je al in een veilig land bent, waarom wil je dan naar een ander land? Tijdens de oorlog zeiden ook veel mensen tegen mijn ouders dat ze vast hun familie uit Kroatië naar Nederland wilden halen. Misschien had mijn moeder dat diep in haar hart wel gewild, maar mijn familie wilde dat helemaal niet. Mijn ouders stuurden mij in Nederland naar een streng christelijke basisschool. Ze dachten dat ik discipline nodig had. Ik vond van niet. Het was iedere dag lezen uit de Bijbel, maar het werd ook gelinkt aan de toestand in de wereld. Ik vond dat erg interessant, keek toen al dagelijks naar het journaal. Verder was het iedere dag een psalm zingen en bij feestdagen het Wilhelmus. Ja, Sy- brand Buma zou blij zijn. En in nette rijen naar boven als de bel ging. Echt heel gedisciplineerd. Het was toen al een beetje militair. Na mijn studie bedrijfskunde ging ik uiteinde lijk aan de slag bij de Fiod (Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst, red.). Op een gegeven mo ment dacht ik: ik kan 60 uur per week blijven werken, maar ik wil ook graag iets terugdoen. Omdat ik vind dat ik in Nederland veel kansen heb gekregen. Het is te negatief om te zeggen dat ik het gevoel had dat ik een schuld moest inlos sen. Misschien komt het ook door de nare erva ringen van mijn familie: dat je je realiseert dat het ineens weg kan zijn. Dat je iéts moet doen. Ik was altijd al wel politiek geïnteresseerd, stemde WD. Liberaal, vrijheid, geen overheids bemoeienis. Ik had een gesprek met mijn direc teur en hij zei: misschien moet jij de politiek in. Toen ben ik de gemeentepolitiek ingerold. Ik vind werken leuk. Politiek kun je alleen doen als je het vol overgave doet. Hard werken zit ook in mijn karakter en in mijn familie. Toen ik 12 was, kreeg ik een gulden zakgeld. Als ik meer wilde, kon ik toch ook gewoon werken? Mijn ou ders zijn ook van het soort dat je pas naar de dok ter gaat als je echt compleet op sterven ligt. Het gevaar van hard werken is wel dat de ba lans tussen werk en privé soms zoek is. Dan moet ik nodig weer eens afspreken met vrienden en vriendinnen en vakanties te plannen. Ik heb geen partner. Wéér die vrijheid, haha. Waarom moet je je altijd verantwoorden als je single bent? Als ik me wil ontspannen, ga ik au torijden. Maakt niet uit waarheen, naar het strand of iets. Ik houd van snelheid. Ik heb mo gen meevliegen in een F-16, het toppunt van snelheid. De vraag van iedereen is dan: ga je kot sen of niet. Het kotszakje lag op mijn schoot. Ge lukkig heb ik 'm niet nodig gehad. staatssecretaris ben? Nou... Daar is het geen pre als je politicus bent. Ik moet vooral uitleggen waarom ik in de politiek zit. Het wordt in Kroatië toch vooral geassocieerd met gedoe en corruptie. Er is daar zelfs een premier geweest die veroor deeld is tot gevangenisstraf. Maar ik denk dat ze wel trots zijn hoor. Tuurlijk." GO ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 Staats secretaris Barbara Visser: „Ik wilde graag iets terug doen." FOTO KOENVERHEIJDEN Of mijn familie in Kroatië trots op me is nu ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 69