Ik heb geleefd t Op ramkoers met de rest van Europa 'Koningin Beatrix wilde mijn witte wijn graag wat droger' 19 B 'Volgje harten benut je kansen. Geloof erin en het komt goed' Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. Of hij nog wijn drinkt. „Ik heb het gisteravond geprobeerd, de fles staat nog op tafel. Niet lekker, mijn smaak is veranderd. Dat is niet erg. Het is een mooi feest geweest." Vanuit zijn woonkamer kijkt Freek Verhoeven (72) uit op de wijngaard. Geel blad, volle trossen. Het is okto ber en dus oogsttijd. 2018 belooft een goed jaar te worden. Zijn wijnmaker zal er mooie wij nen van brouwen. Zelf bemoeit hij zich niet meer met het proces. Alleen de financiën moet hij nog overdra gen, dan is alles rond. „Ik was net be gonnen taken af te stoten naar mijn opvolger, en toen werd ik ziek." In december werd alvleesklierkan ker geconstateerd. Onbehandelbaar. De laatste weken gaat hij hard achter uit. Hij is moe, de kracht verdwijnt uit zijn handen. Vijf glazen liet hij laatst vallen in vier minuten. Maar zijn alpinopet staat nog altijd fier op zijn hoofd. Op zijn telefoon laat hij foto's zien van de allereerste aanplant in 2001. Sprieterige druivenstokjes op een kale heuvel. „Een oud-collega had te gen me gezegd: die grond van jou is ideaal voor wijnbouw." Zo begon hij de eerste wijngaard van Groesbeek. Later bleek dat hij op een goudmijn tje zat. Er zat löss in de bodem, uiterst geschikt voor het verbouwen van druiven. Toch was het nooit zijn bedoeling geld te verdienen met Wijnhoeve De Colonjes. Verhoeven - in zijn jonge jaren speelde hij in het eerste van RKC Waalwijk - was immers een bierdrinker. „De wijngaard was be doeld als hobby. Ik verzamelde wat vrijwilligers die wilden helpen met snoeien en plukken. Aan het eind van de rit ging iedereen met een fles wijn naar huis, dat vonden we leuk." Het werd serieus toen hij in 2003 een fles Regent instuurde voor de wed strijd 'Beste wijn van Nederland'. „Er waren mensen die dachten dat ik de boel belazerde. Dat ik Bordeaux had overgegoten en op de flessen een ei gen etiket had geplakt. Toen werd ik zo kwaad. Ik dacht: ik zal jullie eens wat laten zien." Verhoeven volgde een academische wijnopleiding in Duitsland, breidde zijn wijngaard uit, plantte nieuwe rassen aan en ging samenwerken met boeren in de regio. Wie land had, kon op de glooiende heuvels bij Nijme gen druiven verbouwen. Hij zou er wijn van maken. Zo toverde hij Groesbeek om in een klein Bour gogne met een expertisecentrum voor wijn en de beste wijnen van het land. „Ik ben een sportman hè, dat competitieve krijg je er nooit uit." Na zijn vroegtijdig beëindigde voetbalcarrière was hij 26 jaar docent op het sportcentrum van de Nij meegse universiteit. Verhoeven had toen al een loopbaan bij de lucht macht en een opleiding aan het semi- narie achter de rug. „Als oudste van acht in een Brabantse boerenfamilie- lag het in de lijn der verwachting dat ik priester werd, maar het paste niet bij me." Het is juist die veelheid aan ervarin gen waar hij in deze laatste fase te vreden op terugkijkt. De zeilkampen met studenten, het krachthonk voor zijn roeiers dat hij opzette, met hal ters gemaakt van gasleidingen. „Je moet je hart volgen." Hier spreekt de coach Verhoeven. „En kansen benutten. Geloof erin. Geloof erin en het komt goed." Koningin Beatrix liet zijn rode wijn ooit aanrukken bij een staatsbezoek van de president van Chili. Haar in tendant bestelde een aantal flessen bij De Colonjes. „Ik zei hem dat ik ook een lekkere witte had, een Ca- bernet Blanc die internationaal goud had gewonnen. Of ze die ook wilde proeven. Later hoorde ik dat ze de witte lekker vond, maar hem liever wat droger had. Het jaar daarop, in 2009, heb ik daarom minder rest- suikers gebruikt. Mijn trouwe klan ten vonden dat niets. 'Wa hedde gij een zoere wien gemaakt.' Ik zei 'ja maar de koningin wilde hem wat droger'. Met die wijn bleef ik een beetje zitten." Freek Verhoeven méént het als hij zegt dat het een mooi feest is ge weest. Zo komt het ook op zijn bid prentje te staan. Vijf kinderen laat hij na, en zijn vrouw Anita. „Dankzij haar werd De Colonjes een biologi sche wijnhoeve. Zij is kinderarts, ze moet niets hebben van gif. Ik heb in wijngaarden gestaan die blauw uit sloegen van de rotzooi. Dat wilde ze absoluut niet." Zoals hij in zijn leven nooit ergens bang voor was, heeft hij nu ook geen angst voor de dood. En nee, hij heeft niet afgedwongen dat er wijn wordt geschonken tijdens zijn uitvaart. Een lachje vanonder zijn zwarte alpino. „Zo dictatoriaal ben ik niet." Freek Verhoeven overleed afgelopen maandag. Vandaag is er een afscheids bijeenkomst. Mét wijn. GO ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 Wf&B&ÊBËf'. De Italiaanse regering zocht sinds haar aantre den in juni al een paar keer de confrontatie met de rest van Europa. Zo diende ze deze week, ondanks waarschuwin gen vanuit politiek Brus sel, een begroting voor het volgende jaar in waar Europa de bibbers van krijgt. Italië heeft al een enorme staatsschuld, maar wil komend jaar 37 miljard euro extra uitgeven. Dat strookt niet met de be grotingsregels die Euro pese landen onderling hebben afgesproken. De Italiaanse economie is in omvang de derde van de eurozone, dus als er on rust zou komen in de bankensector, raakt dat heel het continent. Toch houdt de Italiaanse regering vol dat de Euro pese begrotingsregels te streng zijn en dat 'voor verandering' ongewone stappen nodig zijn. Uit peilingen blijkt 62 procent van de bevolking de regering daarin te steunen. Dat was eerder ook het geval toen Italië weigerde om een red dingsboot met vluchtelin gen aan te laten meren in haar havens. Volgens vicepremier Salvini moet niet langer standaard naar Italië worden geva ren als op de Middel landse Zee vluchtelingen worden gered. Met Spanje, Malta, Grieken land en Frankrijk zou er een 'rotatiesysteem' moeten komen. Veel vluchtelingen ver dwijnen nu in Italië in de illegaliteit. Ook aan de voet van de kapotte brug neemt het leven in Genua weer zijn gewone gang. FOTO HH/NADIA SHIRACOHEN FOTO ANITA VERHOEVEN Freek Verhoeven, wijnboer Wilt u ook uw verhaal vertellen? Annemarie@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67