llja Leonard Pfeijffer bericht over zijn tweede thuisland Italië wordt sinds juni geleid door een populistische regering. Die botst nu al met de rest van Europa over vluchtelingen en geld. We vroegen schrijver llja Leonard Pfeijffer, wonend en werkend in Genua, hoe hij dat beleeft. Zelfs van de ingestorte brug gaf Salvini Europa de schuld 18 de valse beloften, laat zien dat er twee partijen aan de macht zijn die geen enkele ervaring hebben met het landsbestuur en die zozeer te gen beroepspolitici hebben ge ageerd dat ze geen professionals in eigen gelederen hebben die weten hoe je een technische maatregel als een speciaal decreet snel en effi ciënt doorvoert. De tweede tendens is dat deze re gering een permanente verkie zingscampagne voert. Ze hebben de macht nu, ze kunnen zich rustig concentreren op het landsbestuur, maar Salvini kan de verleiding niet weerstaan om bij ieder incident Eu ropa ergens de schuld van te geven. Als inwoner van Italië word je bij voortduring heen en weer geslin gerd tussen twee gevoelens. De re gering presenteert telkens extreme plannen, als in een permanente verkiezingscampagne. Afhankelijk van je politieke voorkeur word je daar blij van of bang. Maar vanwege haar amateurisme krijgt de regering niets voor elkaar. Dat is afhankelijk van je politieke standpunt steeds weer een teleur stelling of een opluchting. Salvini is een meester in het be spelen van de media en hij heeft heel goed begrepen dat hij stem men wint door hard op te treden regen bootvluchtelingen en andere migranten. Dat doet hij dan ook. Het is een soort rookgordijn dat het geknoei van de regering aan het zicht wil onttrekken en het werkt. Zijn populariteit groeit alleen maar. Di Maio probeert intussen zijn belofte waar te maken om een soort basisinkomen in te voeren. In ver kiezingstijd leek dat een mooi plan, maar in de praktijk is er helemaal geen geld voor. En dan komt Europa weer in beeld als zondebok. Deze regering ziet het als haar goed recht de staats schuld te laten oplopen, maar de Europese begrotingsregels laten dat niet toe. De verontwaardiging daar over vindt weerklank bij veel Itali anen. Ze herinneren zich de rege ring Monti nog, die de begroting sa neerde op een manier waar Europa heel blij van werd, maar die de Ita lianen beschouwden als een dood steek voor de economie. Als je de naam Monti laat vallen in de bar, begint iedereen boos te worden, waarna al snel de tenden tieuze conclusie wordt getrokken dat Italië in feite wordt geregeerd door Angela Merkel en dat dat maar eens afgelopen moet zijn. Bij deze sentimenten is het niet moeilijk voor de huidige regering om haar onvermogen af te wentelen op Eu ropa. Het probleem is dat deze dyna miek niet ongevaarlijk is. Een Itali aanse regering die de problemen niet oplost, maar Europa in de schoenen schuift, is slecht nieuws voor Italië en voor Europa. Op 14 augustus stortte in het hart van de Noord-Italiaanse ha venstad Genua een snelwegviaduct in. Daarbij vielen 43 doden. De klap van deze tragedie dreunt na terwijl de slachtoffers al zijn beweend en begraven. Ik merk het in de koffie- barretjes en op straat. De mensen hebben het er nog steeds over. Genua is in shock. Bruggen ho ren niet in te storten. Als je de brug gen al niet meer kunt vertrouwen, wat dan nog wel? Bovendien was die brug, toen hij in de jaren 60 werd gebouwd, symbool van de vooruitgang en van een glanzende toekomst. Met het symbool van de toekomst is de toekomst ingestort. Daarbij was die brug essentieel voor het vrachtverkeer van en naar de haven. De haven van Genua is de grootste van Italië. Dat die nu voor langere tijd is geconstipeerd, is net zoiets als een blokkade van de ha ven van Rotterdam. Dat is geen lo kaal probleem, maar een ramp met directe gevolgen voor de nationale economie. Dus er was alle reden om iets van de nationale overheid te verwachten. Als je het cynisch zou willen uitdrukken, was de ramp met de brug in Genua een uitgele zen kans voor de nieuwe Italiaanse regering om zich te profileren. Italië wordt sinds een paar maan den geregeerd door een coalitie van linkse en rechtse populisten, een uniek experiment in Europa. De Lega Nord van Matteo Salvini lijkt op de PVV van Geert Wilders. De partij is tegen immigratie en tegen Europa. Zij regeert samen met de Vijfsterrenbeweging, die is opge richt door de komiek Beppe Grillo en die nu wordt geleid door Luigi Di Maio. Die partij, die geen partij wil zijn, Precies een maand na de ramp was er een herdenkingsbijeen komst op Piazza De Ferrari in Ge nua. Ik was erbij. Het was een in drukwekkend vertoon van saam horigheid en gedeeld verdriet. De premier van Italië, Giuseppe Conté, was uit Rome naar Genua gekomen om het volk toe te spreken. Hij zwaaide triomfantelijk met papie ren en zei dat dit het speciale de creet voor Genua was, waarmee de regering ruimhartig geld had vrij gemaakt voor de wederopbouw, schadevergoeding en steun voor de haven. Alleen waren die velletjes papier waarmee hij zwaaide blanco. Dat bleek uit de close-up televisiebeel den en de premier gaf het later zelf ook toe. De regering had het decreet een maand na de ramp nog niet rond. Inmiddels zijn we nog ruim een maand verder en is het decreet er wel. Er is alleen heel veel minder geld dan de premier op Piazza De Ferrari aan mij en mijn stadsgeno ten beloofde. En het decreet is nog steeds niet goedgekeurd door het parlement en dus nog niet van kracht. De reactie van de Italiaanse rege ring op de ramp met de brug laat twee tendensen zien die de popu listische coalitie bij uitstek kenmer ken. De eerste is amateurisme. Het gekluns met het decreet, inclusief heeft een wat onduidelijk pro gramma. Ze is vooral tegen het establishment. Ze heeft de verkie zingen gewonnen door te fulmine ren tegen de zittende machten, te gen het partijkartel en tegen Brus sel en door een basisinkomen te be loven voor alle Italianen. Het is interessant te zien hoe deze coalitie reageerde op de ramp met de brug. De slachtoffers wer den nog geborgen, toen Salvini, in een ongepaste drang om daad krachtig over te komen, de schuld vraag opwierp. Hij gaf de schuld aan Europa. Dat mag misschien absurd klin ken, en het is ook absurd, maar zijn redenering was als volgt: doordat Europa belachelijk strenge eisen stelt aan de Italiaanse begrotings discipline, heeft het land niet eens geld om zijn bruggen te onderhou den. Ik heb het hem zelf horen zeg gen op tv. ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 GO Mijn Italië, vat vol loze beloften llja Leonard Pfeijffer. fotovpro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66