J 1 17 m 'Het was net alsof ik in een tattooshop zat, hij bleef maar doorgaan' unanT m. f Onderzoek uit. Nadat we onder echo zagen waar het probleem zat, was het snel opgelost." 13.20 uur 'Cruella de Vil' is binnen. Al thans, zo noemt ze zichzelf. Cru ella ging naar de plastisch chirurg om haar wallen weg te werken, maar kwam thuis met een oog lidcorrectie en fillers in haar juk beenderen, wenkbrauwen en rond haar ogen. „Het was net of ik in een tattooshop zat, hij bleef maar doorgaan." Toen het geheel niet mooi uit pakte, spoot de arts 'ter correctie' nog wat botox bij. Mensen die de vrouw lang niet hadden gezien, schrokken zich een hoedje. „Ik had een Cruellablik. Daar ben ik zo ongelukkig over geweest. Toen heb ik Peter gebeld met de woor den: ik wil mijn natuurlijke ge zicht terug." Nu de fillers zijn verwijderd, ziet ze weer een leuke verschij ning in de spiegel. Nou ja, bijna dan. Haar ogen zijn knalrood van de laserbehandeling, die de huid rond haar ogen iets strakker moet trekken. „Ik zag vroeger alleen de onvolkomenheden. Dat had met opvoeding te maken. Altijd moe ten voldoen. Maar nu wil ik te vreden zijn met mezelf." Peter Velthuis, die zelf ook wat botox en chemische peelings liet doen, knikt. „Het is ook wel een beetje verslavend. Ik zie het ook bij jonge artsen die in de cosme tische sector werken. Die begin nen al vroeg aan de botox. Maar je moet weten wanneer je moet stoppen. Zéker bij de patiënt." 13.45 uur De vrouw met het 'plastic worstje' in haar lip loopt met een bebloed doekje tegen de mond van de afdeling af. Haar vriend sust: „Het kan erger, hoor." 15.30 uur Op de behandeltafel bij Schelke zit een vrouw in een streepjes pak. De bruine krullen zijn om hooggewerkt tot een hoge tooi. Maar alle ogen dwalen af naar haar lippen, die groot en pruilend naar beneden hangen. „Dit is totaal ontspoord", flapt Schelke eruit. Mevrouw zelf vindt de grootte wel meevallen. Het is de ontste king linksboven in de lip waar ze last van heeft. De patiënte moet eerst ontstekingsremmers slik ken voor ze de fillers kunnen ver wijderen, oordelen ze. Maar dat wil ze niet. Mevrouw wil nü geholpen worden. Ze pro beert het een keer of twintig - „ik heb hier speciaal een vrije dag voor genomen", „Rotterdam is zo ver", „u kent mijn werkgever niet"- maar Schelke houdt voet bij stuk. Direct behandelen maakt de klachten erger. „Vooral bij lippen kunnen mensen zichzelf niet meer objec tiefin de spiegel bekijken", zegt Velthuis later. Het is de populair ste cosmetische ingreep bij jonge mensen. „Je hoort ze na drie maanden al zeggen: 'je ziet er niks meer van.' Ze kiezen dan te snel voor een nieuwe behande ling, waardoor het abnormaal wordt." Velthuis pleit voor meer onder zoek naar de langetermijneffec ten van fillers. „Het is voor het eerst dat er generaties zijn die op hun twintigste beginnen met fil lers. En dat elk jaar herhalen. Wat gebeurt er met je huid als je dat een leven lang volhoudt?" Volgens Velthuis doen fabri kanten geen onderzoek - „dat brengt hen niks" - en maken weinig universiteiten geld vrij. „Ze vinden cosmetische proble men niet bij het vak dermatolo gie horen. Vind ik wel. Eén op de 53 vrouwen in Nederland en één op de 308 mannen laten jaarlijks fillers doen. Daarmee is het bij vrouwen de meest uitgevoerde dermatologische behandeling, op het bevriezen van wratten na." Overigens zien ze in de 'face liftgarage' zelden een patiënt met een botoxfout. Velthuis: „Soms wordt wel eens de verkeerde spiergroep platgelegd. Dan zak ken de wenkbrauwen of trekt de mond een beetje scheef, maar dat trekt wel weer bij." 16.20 uur De laatste patiënt van de dag. De 39-jarige vrouw liet haar lippen opspuiten in Belgrado. En nu zit ze met 'flapjes'. Haar lip hangt een beetje, waarschijnlijk door uitgezakte siliconen. „Ik doe al tijd alles veilig. Oh, wat stom van me", kermt ze. Waarom ze dit deed? „Voor zelfvertrouwen." Ze gaf zichzelf ook een paar nieuwe borsten cadeau. Schelke vindt dat patiënten, maar vooral hun omgeving, veel te hard zijn in hun oordeel. „Als iemand zijn haar laat blonderen bij de kapper en het pakt groen uit, zegt de omgeving: wat een slechte kapper, wat naar voor je. Maar als er iets mis gaat met een filler, is de algemene reactie: had je maar niet mooier willen zijn. Eigen schuld. Dat blijf ik heel gek vinden." GO ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 Met een echo nemen artsen Schelke en Velthuis een kijkje onder de huid bij Marita Phessas. Ze kan weer nor maal lachen nu ze van haar filler is verlost. „Later in het jaar zal ik wel een liftje of een lasertje nodig hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65