Onze taal trekt de mondhoeken naar beneden Spuiten voor beginners Waarom doen we dit eigenlijk? 'Sommige patiënten heb ik 20 jaar geleden zelf behandeld' 16 12.58 uur lift je of een lasertje nodig heb ben." Gelukkig is er gedempt licht bij de dansavonden van haar kunst kring. „Als de grote lichten aan gaan, mot je wegwezen." Steels kijkt de patiënte naar het perzik huidje van de arts. „Ben jij 52? Dat kan niet." Schelke lacht als Mona Lisa. „Zes glazen water per dag." Later zal Schelke toegeven dat er iets meer voor nodig is. „Botox, fil- lers, peelings. Maar ik houd altijd mijn mimiek hoor." Hoe ouder we worden, des te zorgelijker we eruit gaan zien, do ceert ze. „Dat komt door onze ma nier van praten, de Nederlandse taal trekt de mondhoeken naar be neden. Jammer he. Hebben Italia nen en Oekraïners ook last van. Net als de fronsrimpel, die trainen we ook van jongs af aan. In Azië is het andersom." De arts lacht liefjes en buigt nederig haar hoofd. „Die vriendelijke, beleefde mimiek slijt in hun gezicht." Er zijn altijd uitzonderingen. Schelke grijpt haar telefoon en googelt op Ronald Koeman. „Als hij op tv is, ziet mijn zoon de bondscoach. Ik denk alleen maar: jemig, wat een brede schedel heeft die man. Veel bot is goed, want daar ligt de huid meestal strak om heen. Je ziet het: weinig rimpels." 12.09 uur De enige mannelijke patiënt van de dag meldt zich: Italiaans, spier witte gympen, de haren strak naar achteren. Hij heeft dezelfde klacht: een bult onder zijn oog. „Eerst dacht ik: wat is dit? Een mosquito- beet?" Het blijkt de beruchte filler Bio-Alcamid, die ondanks de ron kende advertenties van vijftien jaar geleden niet levenslang mooi blijft. De permanente filler is sinds 2015 verboden, maar de gedupeer den melden zich nog elke week. Het Erasmus MC heeft al zeker duizend lotgenoten geholpen. De Italiaan bekijkt zichzelf in een roze handspiegel. „Ik ben dun, waardoor je sneller rimpels ziet. Dat was destijds de reden. En ja, misschien zijn Italiaanse mannen ij deler dan Nederlanders. Maar ik zou het nu niet meer doen. Haal alles maar weg", zegt hij resoluut. Schelke twijfelt. Als ze ook de rest jes in zijn wang weghaalt die (nog) geen problemen geven, blijft er een deuk achter en is zijn gezicht asymmetrisch. Alleen de bult, be sluiten ze. WANG Deze filler van Bio-Alcamid moest worden verwijderd, omdat hij een ontsteking veroorzaakte. Ook een deurtje verder heeft ie mand spijt. Niet alleen de patiënt, die haar lippen 'nooooit' had wil len laten opspuiten met een per manent middel, maar ook Peter Velthuis. De dermatoloog heeft net als Schelke jarenlang gewerkt in een privékliniek waar hij hon derden patiënten met BioInBlue (zelfde fabrikant als Bio-Alcamid) behandelde. Destijds een goedge keurd middel, maar de langeter mijneffecten waren onvoldoende onderzocht. „Daar voelen wij ons als artsen ook schuldig over. Soms liggen hier patiënten op de tafel die ik twintig jaar geleden zelf be handeld heb." Dit is de zoveelste klant met 'een plastic worstje' in haar lip, zo als Velthuis het noemt. Met een mesje snijdt de arts piepkleine sneetjes en haalt de brokjes eruit. De vrouw knijpt haar ogen dicht. Velthuis en Schelke worden vandaag geschaduwd door een er varen botox-arts uit Amsterdam. Hij laat zich bijscholen over een nieuwe echo-techniek. Nu prik ken de meeste artsen nog op de gok in het gezicht van de patiënt, maar raken soms een bloedvat. Als de arts niet snel genoeg een tegen gif inspuit, kan er een stuk huid afsterven. Schelke grijpt haar mobiel weer. „Google maar eens op necrose. Soms zie je patiënten wiens neus erafis gevallen door een verkeerde filler." Ze nuanceert zichzelf. Zo'n grote freakshow is het in Neder land nu ook weer niet. In het bui tenland gaat het veel vaker mis door gebruik van illegale midde len of behandeling van onge schoolde dokters. Het gekste dat ze afgelopen jaren zag, was een kankerpatiënte met bulten in haar hals en mondhoek. De dokter dacht aan uitzaaiingen, maar het bleken ontstekingen van de siliconenolie. „Haar gezicht was paars en opgezet, niet te geloven. Haar kunstgebit wilde niet meer LIPPEN Een mislukte ingreep in het buitenland, in Rotterdam met succes hersteld. ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 'Er zijn studies die aantonen dat een beetje botox in de wenkbrauw en fronsrimpel Een jeugdiger uiterlijk kan zich uitbetalen op het werk, stelt cosme tisch arts Leonie Schelke. Als een vrouw de 40 passeert en de mimiek in haar gezicht slijt, gaat ze er zorgelij ker uitzien. „Dan denkt de werkgever: zou ze het werk nog wel aan kunnen, ze ziet er toch een beetje moe uit. Er zijn studies die aantonen dat wanneer wij in beeld komen en een beetje botox in de wenkbrauw en fronsrimpel injecte ren, het salaris in stand blijft. Deels is het dus ijdelheid. We willen er met z'n allen leuk uit blij ven zien, maar we doen het ook omdat het pay- off heeft op het werk." Maar vlak ook de klan ten met een psychische stoornis niet uit, zegt Sandra Mulkens, hoog leraar voedings- en eet stoornissen in Maas tricht. Zij deed onder zoek naar mensen die zichzelf afstotelijk vin den (Body Dysmorphic Disorder). In Nederland heeft 2 procent van de bevolking daar last van, in de spreekkamer van de plastisch chirurg is dat naar schatting 8 tot 15 procent. „Mensen met ingebeelde lelijkheid zijn geneigd om meer op details te letten, bijvoor beeld op de lippen (ze zijn niet vol genoeg) of het haar (ik word steeds kaler). Het brein zoomt daarop in en ziet geen normale verhoudingen het salaris in stand houdt' meer. Natuurlijk zitten er ook mensen in de spreekkamer die geld hebben, ijdel of trend gevoelig zijn, maar angst, depressie, eet stoornissen en psychi sche stoornissen spelen een bovengemiddeld grote rol." Naar de plastische chi rurg gaan is overigens ook cultuurafhankelijk, zegt Mulkens. „In Zuid- Amerika spaar je niet voor meubels, maar voor een billenlift." Filler Vulmiddel voor rimpels en plooien, maakt het gezicht voller. Populair: lippen, neus- mondlijn en jukbeenderen. Werkingsduur: 1 tot 1,5 jaar. Botox Legt spier lam, waardoor rim pels minder zichtbaar zijn. Populair: fronsrimpel en kraaienpootjes. Werkings duur: 3 tot 4 maanden. Facelift Het onderhuidse weefsel in het gezicht wordt tijdens een operatie strakgetrokken. Overtollige huid wordt weg gesneden. Werkingsduur: 5 tot 10 jaar. Billenlift Injectie van eigen vet in de billen. Werkingsduur: perma nent. Hoewel, de nieuwe bil len verouderen mee met de rest van het lichaam, waar door het volume langzaam weer minder wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 64