Een dagje in de enige faceliftgarage van Nederland 15 'Het is uw lachspier, die duwt de filler omhoog of omlaag' Knoeiers te over in de schoonheidsbranche. Op een speciaal spreekuur van het Erasmus MC deuken artsen Leonie Schelke en Peter Velthuis gezichten uit en halen mislukte fillers weg. Het is een gave. Of een vloek. Leonie Schelke, cosmetisch arts van het Erasmus MC in Rotter dam, kan in een seconde zien hoe iemand veroudert. Quasi luchtig, na een korte blik op de journaliste in haar spreekkamer: „Vooral vrouwen heb ben last van rimpels boven hun lip. Daar is hun huid wat slapper." Lesje één in de anatomie: onze schedel krimpt als we ouder worden, maar de huid krimpt niet mee. Vandaar de zakjes onder de kin, hangende oogleden, zakkende wenkbrauwen en rimpelsnorren. Niemand - „behalve Ronald Koeman, kom ik straks op terug" - ontkomt aan de tand des tijds. Dermatoloog Peter Velthuis stapt Schel- kes spreekkamer binnen. Vandaag draaien ze samen het 'complicatiespreekuur' op de afdeling dermatologie, speciaal voor patiën ten met een mislukte facelift. Alleen al dit jaar hielpen zij ruim zevenhonderd men sen, nu al meer dan vorig jaar rond deze tijd. In 2016 vonden in Nederland 390.000 botox- en fillerbehandelingen plaats, waar van 86,5 procent bij vrouwen. Hoe vaak het jaarlijks misgaat, is niet bekend. Schelke en Velthuis schatten zo'n twee duizend keer. Vrouwen lopen soms ja renlang met een gehavend gezicht rond, zonder zich te laten behandelen. Soms staat er een dame met een ont stoken achterwerk op de stoep. „Laatst nog", zegt Velthuis. „Toen heb ik een vrouw behandeld wier nieuwe billen naar de enkels waren gezakt. In het bui tenland had ze een halve liter siliconen- olie in zich laten spuiten. Ik wist niet wat ik zag." Velthuis en Schelke lopen een mara thon tussen vier behandelkamers, die zij net als in een tandartspraktijk één voor één afgaan. Tijd voor lunch zal er niet zijn. 11.18 uur Marita Phessas (68) - grijze zebraprint- sjaal, getekende wenkbrauwen - uit Wormerveer heeft een harde bult onder haar rechteroog. Het is een twintig jaar oude rimpelvuller die haar wang voller en jeugdiger moest maken. „Het lijken de bergen van Oostenrijk wel", overdrijft ze. Schelke heeft erger gezien. „Het komt door uw lachspier", legt ze uit. Die duwt de oude filler omhoog of omlaag waar door er een bobbel of hamsterwangetje ontstaat. De dokter spuit water in de uitge droogde rimpelvuller in de hoop dat hij losweekt en met spuit twee - „sorry, sorry" - naar buiten kan worden getrok ken. Dat lukt maar matig. Met haar vin gers duwt en knijpt ze hardhandig in de wang. De patiënt geeft geen kik. „Yes!" klinkt het dan. Een golf gele smurrie spuit naar buiten. Schelke, geze gend met een sterke maag, grijpt naar de megaverpakking gaasjes. Nu al halfleeg. „Luister, als u straks naar huis gaat, ziet u er niet uit hè", waarschuwt de dokter vast. Phessas: „Ach, op mijn leef tijd gaan er vellen hangen. Tijdelijk is dat niet erg. Later in het jaar zal ik wel een GO ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 HANNEKE VAN HOUWELINGEN 'Haal alles maar weg' LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63