Saslcia Noort Betuttelen, daar is onze overheid voor Zo doen zij dat In Spanje is niet de wolf, maar de beer een schrik voor de boeren m VEEL GEDEELD Eén foute' beer mag het niet verpesten Vaccineren al die kinderen en wie weigert de toegang tot crèche of school ontzeggen 14 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. k rook. Niet veel, tussen de drie en tien per dag. Drie bij een gemiddelde relaxte dag, tien bij feesten, partijen of stress en woedende onmacht. De gemiddelde relaxte da gen zijn in de meerderheid. Ik moet dat zelf weten, mijn kinderen wonen niet meer thuis, ik werk alleen. Boven dien is de vervuilde lucht die ik dagelijks inadem gelijk aan vijf sigaretten per dag, dus ook als ik stop, gaat de vergifti ging door. Soms denk ik dat ik rook omdat ik niet tegen ver boden kan. Als ik iets niet mag, dan wil ik het, en dat heeft me vooral in de liefde nogal eens in de problemen gebracht. Betutteling dus, ik hou er niet van. Tegen een fietser op de stoep roepen dat hij er niet mag fietsen, de politie bellen omdat de buren een feestje geven, een roker die een vuurtje vraagt toebijten of hij wel weet hoe slecht roken is, je zult het mij niet zien doen. Behalve dan tegen de bootcamp- trainer die 's morgens voor mijn deur commando's scan deert op de beat van snoei harde techno. Hem heb ik met regelmaat verweten dat hij en zijn collega's ons stadspark omtoveren tot een soort IS-trainingskamp. Dat onze overheid betut telt, daar heb ik minder moeite mee. Sterker, een overheid is ervoor om ons te betuttelen en zaken die onze gezondheid schaden, levens bedreigend zijn en het geluk van velen in de weg staan, te verbieden dan wel te regu leren. kinderen en eenieder die dit weigert de toegang tot de crèche of school ontzeggen. En appen op de fiets, god dank dat dat vanaf juli 2019 verboden wordt. Met zwaar hart kijk ik steeds mijn reeds volwassen kinderen na als ze wegfietsen van mijn huis, zonder licht, koptelefoon op, mobiel in de hand. Hopende dat om de hoek oom agent staat om hen te bekeuren. Ik ben ook dagelijks blij dat we in Nederland wonen, want waren we Amerika nen, hadden ze ook nog eens een gun aan hun riem han gen. En vuurwerk dan? Verbieden die hap. Waarom we toestaan dat de stad zes we ken lang in de Gazastrook verandert, is me een raadsel. Mijn lieve hondje Lola ligt al die tijd in het washok, stoned van de oxazepam, het zoontje van een vriend is zijn duim kwijt door een rotje en zo'n vijfhonderd anderen eindigen jaar lijks op de spoedeisende hulp. Ook mogen ze van mij cola en snacks verbieden op scho len, maar ja, ik ben dan ook een deuggleuf, heel stom, een wijf dat wil dat haar kleinkinderen veilig en gezond op groeien, opdat ze wanneer ze volwassen zijn eigen keuzes kunnen maken, of ze voor of tegen betutteling zijn. En dat ze weten dat wanneer ze tegen zijn, ze ook niet moeten mekkeren over hoofddoeken en moskeeën, of bussen met antizwartepietdemonstranten op de snelweg moeten gaan tegenhouden. In Nederland bestaat zorg over de oprukkende wolf, maar in Spanje worstelen ze met een veel groter dier: de beer. De schade tot dusver dit jaar? Negen paarden, 22 schapen, een geit en acht bijenkorven vielen al ten prooi aan de bruine beer Goiat, met zijn enorme klauwen en tanden. De bruine beer is de schrik van boeren (en beesten) in zo wel Spanje als Frankrijk, sinds hij in 2016 in Slovenië werd gevangen en enkele maanden later aan de Spaanse kant van de Pyre neeën werd uitgezet. De bedoeling was dat de bruine beren daar weer hun natuurlijke leefomgeving zouden innemen, want het dier kwam er lang voor, maar verdween. In 1996 werd aan de Franse kant van de bergketen daarom al een eerste paar beren uit de Bal kan uitgezet, maar de in middels 43 familieleden van het eerste paar beginnen nu genetisch te veel op elkaar te lijken. Daarom werd Goiat er twee jaar geleden losgelaten om diversiteit te kweken onder de beren. Anders dan bij 'onze' wol ven, wordt de beer dus een handje geholpen. Het pro- Wt ;3>-' 'li, k- r; bleem is wel hetzelfde: de natuur is een dier rijker, de boeren hebben er een pro bleem bij. Daarmee creëerden de Spanjaarden echter hun ei gen wolvenplaag, want het menu van de beer bestaat weliswaar voor driekwart uit plantaardig voedsel, maar af en toe doet hij zich tegoed aan een hoefdier. En de honing uit bijenkorven is onweerstaanbaar voor hem. In Spanje betaalde de over heid in 2017 al 33.000 euro aan schadevergoedingen aan benadeelde boeren, na dat er in totaal 51 aanvallen door beren hadden plaats gevonden. In Frankrijk wa ren er drie keer zoveel aan vallen. Maar de schadeloos stellingen stellen de boeren niet tevreden. Ze willen geen beren meer. Dus toen Frankrijk vorige week, voor het eerst sinds 2006, weer een beer wilde uitzetten, werden wegblokkades op geworpen. De bestuurders aan beide kanten zeggen begrip te hebben voor de protesten, maar zullen hun politiek niet veranderen, melden ze. De beren blijven, en zullen zich vermenigvuldigen. Al leen Goiat, die wordt mis schien gevangen als zijn ge drag niet verbetert. Maar één 'foute' beer kan niet het hele project om zeep hel pen, aldus de autoriteiten. Weerzien Vaccineren dus al die ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 GO FOTO AP EDWIN WINKELS BARCELONA p S A/rX m Zo troffen elkaar in 2015 en deze week, dik 3,5 jaar later, was er een weerzien tussen prins Harry en Daphne Dunne. De Britse woont in Australië, waar Harry haar als gestationeerd soldaat al trof. En nu dus weer, op een reis door het land. FOTO'S GETTY IMAGES, REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62