Drie tot twaalf jaar cel geëist voor plof kraken 'Een wanhoopsgevecht' Verdachte opgepakt voor moord op John Mieremet 5 China krijgt in 2020 een tweede maan MANTRA REACTIE ste verantwoordelijkheid te dra gen voor de afslag in het leven die deze jonge vrouw had genomen. Maar om ons de schuld voor haar dood in de schoenen te schuiven zonder enig bewijs is verkeerd. Met zoveel bewijs dat het een on geluk was, te wijten aan jeugdige roekeloosheid, is het tijd om de feiten onder ogen te zien. Ze is niet vermoord. Haar lichaam is niet over de balkonrand gegooid en er is niemand schuldig aan haar dood. Wij missen haar ook. Wij zijn niet verantwoordelijk voor haar dood en we zijn bereid keihard te vechten als iemand ons in het verdachtenbankje probeert te krijgen voor een misdaad die nooit plaatsvond.' ALMERE In het onderzoek naar de liquidatie van crimineel John Mieremet is opnieuw een ver dachte gearresteerd. Het gaat om de 38-jarige Özgur C. Volgens een woordvoerder van het Openbaar Ministerie (OM) geldt hij ook als verdachte in de zaak rond de moord op Hakki Yesilkagit. Mie remet werd 2005 in Thailand geli quideerd, Yesilkagit in juni 2006. C. stond eerder al terecht voor de moord op 'onderwereldban kier' Willem Endstra. In die zaak sprak de rechtbank hem en zijn medeverdachten vrij. Het OM ging tegen die uitspraak in hoger beroep. De uit Almere afkomstige C., dinsdag aangehouden in de zaken-Mieremet en -Yesilkagit, werd gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris in Amster dam. Behalve van betrokkenheid bij de liquidaties wordt hij ook verdacht van het deelnemen aan een criminele organisatie. Willem Holleeder wordt ook verdacht van de moord op Miere met, die samen met Sam Klepper het misdaadduo Spie en Span vormde. Eind jaren 90 sloot Hol leeder zich bij die twee aan, maar na de dood van Klepper in 2000 verslechterde hun relatie. Miere met verhuisde naar Thailand. In november 2005 werd hij in toeris tenoord Pattaya doodgeschoten. Harbers benadrukt dat het migra tiepact voor Nederland vooral positiefis, maar de PW, Forum voor Democratie (FvD) en de SGP zijn daar nog niet zo zeker van. Zij zijn bang dat het pact een soort aanmoediging voor mensen is om bijvoorbeeld naar Nederland te komen. „Van migratie wordt in het pact impliciet een soort recht ge maakt", vindt SGP-Kamerlid Roelof Bisschop. „Aan de andere kant wordt de landen waaruit mensen vertrekken, niet verplicht om mensen die hier geen recht hebben op asiel, terug te nemen. Dat maakt het VN-pact in mijn ogen onevenwichtig." Thierry Baudet (FvD) riep de Tweede Kamer deze week op in debat te gaan over het pact, maar vond enkel de PW en de SGP aan zijn zijde. „Een gemiste kans", aldus Bisschop. In het VN-pact staan 23 doel stellingen voor een veilig en ordelijk verloop van migra tie. Zo beloven de landen die het ondertekenen, zich in te spannen mensen smokkel tegen te gaan, migratie procedures zo helder mogelijk te maken en migranten te voorzien van basisvoorzieningen als eten en onderdak. Geen dictaat Dat landen meewerken aan een veilige terugkeer, is een van de 23 doelen. Staatssecretaris Harbers stelde gisteren dan ook dat er ook dingen in staan die goed zijn voor Nederland. Hij deelt de zorgen van de kritische Kamerfracties 'in de Van migratie wordt in het pact impliciet een soort recht gemaakt basis niet'. „Omdat het een visie is hoe het de komende decennia zou moeten gaan, zonder dat het lid staten verplicht." Daar is Baudet niet zo zeker van. Hij trok deze week een parallel met het vonnis in de rechtszaak die klimaatactiegroep Urgenda had aangespannen. De rechter oordeelde vorige week dat de over heid méér moet doen om de C02- uitstoot terug te dringen, onder meer verwijzend naar de VN-kli- maatafspraken die in 2015 in Parijs werden gemaakt. Zou Nederland met dit migratiepact niet hetzelfde kunnen gebeuren, vroeg Baudet zich af. Het klimaatverdrag en migratie pact hebben niet dezelfde status. Het verdrag van Parijs stelt eisen aan VN-lidstaten. Het migratie pact daarentegen 'is niet wettelijk bindend, is geen dictaat, legt niets op en respecteert de soevereiniteit van staten volledig', stelde de VN toen de 23 doelen in juli werden geformuleerd. De Verenigde Staten en Honga rije hebben zich als enige twee VN-landen teruggetrokken uit het pact. Oostenrijk, Denemarken en Polen zouden overwegen om het zelfde te doen. Harbers zegt de argumenten van de afhakende landen niet precies te kennen, maar zich daar nog in te gaan verdiepen. Of hij in december namens Nederland in de Marokkaanse stad Marrakesh zijn handtekening gaat zetten onder het migratie pact, wil Harbers nog niet prijs geven. „Ik ga daar sowieso eerst de Kamer over informeren." CHENDU In China prijkt binnenkort een tweede maan aan het firmament. Wetenschappers werken aan een satelliet die in 2020 boven de stad Chengdu wordt geplaatst. De kunst maan, die op 500 kilometer hoogte zweeft, zal acht keer zoveel zonlicht reflecteren als de echte maan. De gloed van de satelliet zou in een gebied met een dia meter van 10 tot 80 kilome ter de straatlantaarns kun nen vervangen. Geschat wordt dat de gloednieuwe maan de stad, waar meer dan 10 miljoen mensen le ven, jaarlijks ongeveer 1,2 miljard yuan (ruim 150 mil joen euro) aan elektriciteits- kosten kan besparen. Als het ambitieuze project succes vol blijkt, gaat China de sterrenhemel verrijken met nog eens drie extra manen. Daarbij zouden de mannen min stens een half miljoen euro hebben buitgemaakt. Enkele van de man nen liepen tegen de lamp toen ze vorig jaar juli na een plofkraak in Wesel met hoge snelheid terugre den naar Nederland en in Utrecht op het Anne Frankplein crashten met hun Audi. In de auto werden vingerafdrukken en andere sporen van de verdachten gevonden. Audi-bende De Audi-bende staat erom bekend snelle auto's te stelen om met de buit naar Nederland te vluchten, maar dit keer bleek de auto op naam te staan van medeverdachte Bob E. (31) uit Utrecht. In Wesel was 105.980 euro buitgemaakt. De verdachten die vandaag te rechtstonden, Colin van G. (26 jaar, Alphen aan den Rijn) en Utrech ters Patrick G. (29), Mohamed G. (28), Sonny K. (29) en Bob E. (31), bliezen volgens het Openbaar Mi nisterie (OM) in Duitsland meer dere geldautomaten op. De bende zou kraken gepleegd hebben in Emsdetten, Rheine en Wesel. De verdachten ontkenden alle betrokkenheid en zwegen tijdens t De Audi-bende steelt snelle auto's om met de buit naar Nederland te rijden de rechtszaak vooral. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Vorige week werden tegen vier andere verdachten ook celstraffen van 11 tot 14 jaar geëist. Het OM be sloot onlangs de strafeisen voor plofkraken flink op te schroeven vanwege het enorme gevaar voor omwonenden en de flinke schade die wordt veroorzaakt. zaterdag 20 oktober 2018 GO b JnpSMRkec De familie Smit heeft boven staand verhaal van de Johnsons gelezen. Oom Fred Agenjo reageert. „De Johnsons schetsen een beeld alsof zij de slachtoffers zijn. Alex Johnson suggereert dat de familie verantwoording moet nemen voor de afslag die Ivana had genomen, maar vergeet wijselijk dat hij in de ochtend van 7 december 2017 geen bezwaar had om dat meisje dat die 'verkeerde afslag' had genomen en zwaar onder invloed was, mee naar huis te nemen om 'zijn ding' met haar te doen. Ja, wij zijn geschrokken en teleurgesteld dat Ivana drugs gebruikte, en vragen onszelf af wat we an ders hadden kunnen of moeten doen, maar dat doet niets af aan hun schuld. De Johnsons waren in hun huis verantwoor delijk voor Ivana. Ze liegen. Ze liegen ook dat ze op een matras bij een vriend hebben geslapen, de schoonmaakster verklaarde in de rechtszaal dat ze nog maanden in het appar tement verbleven. Er is geen bewijs dat Ivana's dood een ongeluk was. Wat hun strijdlust betreft, we zullen zien wie ster ker zijn: criminelen die een wanhoopsgevecht voeren om uit de gevangenis te blijven, of de familie die haar prideand joy heeft verloren en die vecht voor gerechtigheid. De sug gestie dat we uit zijn op geld, is lachwekkend. We hebben maar één insteek: gerechtigheid voor Ivana. De familie Smit heeft geen greintje medelijden met de Johnsons. De enige die onschuldig is in dit verhaal, is hun dochtertje Joey." Migratiepact: moet Nederland tekenen? In politiek Den Haag is onrust ontstaan over het VN-Migratie- pact, waarin landen wereldwijd beloven dat ze migratie onder ling beter gaan regelen. Staats secretaris Mark Harbers (VVD, asiel en migratie) zou het pact in december in Marokko moeten tekenen, maar een aantal frac ties wil dat hij daarvan afziet. Chris van Mersbergen Den Haag - Roelof Bisschop, Tweede Kamerlid (SGP) Tegen vijf mannen die gerekend worden tot de Utrechtse Audi- bende, zijn zojuist in Lelystad celstraffen van drie tot twaalf jaar geëist. Ze worden verdacht van het plegen van verschil lende plofkraken in Duitsland. Ivar Penris Lelystad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5