Zogezien Toezicht houden is wel meer dan zakkenvullen 3-daagse stedentrip inclusief vlucht en hotel Minister Hugo de Jonge haalde deze week uit naar de raad van toezicht van Arduin. Die verhoogde, ondanks de problemen bij de stichting, de eigen beloning vorig jaar met 66 procent. 11 trots hoe ze pas de automaat gevuld heeft met blikjes fris drank. „Dat vind ik het leuk ste om te doen. Maar ik vind het ook leuk om de trappen te vegen en te dweilen. De af wisseling is leuk. Ik doe van alles. En het is gezellig. Ik vraag vaak aan de mensen hoe het met ze gaat." Haar collega Reint bakt het liefst snacks in de frituurpan. En hij poetst graag het bestek. „Tot het hé lemaal schoon is!" Leerzaam Het werk is enorm leerzaam, weet manager Arianne Ligten- dag van Sjaloom Zorg. „Ze le ren praktische vaardigheden. Dat ze bij het schoonmaken van het toilet niet moeten be ginnen met de vloer en eindi gen met de deurkruk bijvoor beeld. Dat zijn kleine dingen, waar wij niet bij stil staan." Maar de waardering die ze krijgen, is het allerbelang rijkst. „Dit is een waardige dagbesteding. Ze doen iets dat echt betekenis heeft. Ze krij gen complimentjes over de lekkere soep of de lekkere broodjes die ze gemaakt heb ben. Een schouderklopje, daar gaat het om." In zijn antwoorden op Kamervra gen van zowel John Kerstens (PvdA) als Fleur Agema (PW) noemde de bewindsman dat 'niet verstandig'. Dat is Haags jargon voor 'zijn ze nou helemaal gek ge worden?'. De Jonge heeft het agentschap CIBG gevraagd te onderzoeken of de raad van toezicht de Wet Nor mering Topinkomens (WNT) overtreedt. Als dat zo is, zal het CIBG 'handhavend optreden', ver zekert hij. Het zijn loze dreigementen. De be zoldiging van de raad van toezicht is door iedereen te raadplegen in de jaarrekening. De Jonge ver meldde de cijfers nota bene zelf vorige week in zijn antwoord op CD A-vragen. Arduin-voorzitter Jan Geluk ontving afgelopen jaar 17.672 euro, ruim 7000 euro meer dan in 2016. De andere leden kre gen ongeveer twee derde van zijn vergoeding. Ook de grenzen van de WNT zijn helder. In de categorie van Arduin mocht de voorzitter van een raad van toezicht vorig jaar maximaal 24.900 euro incasseren. Niets aan de hand dus. Het inschakelen van het CIBG is een wassen neus. Alsof je laat onderzoeken of een auto die 60 rijdt op een 8o-kilometerweg de maximumsnelheid over schrijdt. Politiek De Jonge gebruikt - om niet te zeg gen: misbruikt - de vragen van Ka merleden om politiek te bedrijven. Hij wéét dat er niets onoorbaars gebeurt, maar in plaats van zakelijk te antwoorden laat hij door de toonzetting ondubbelzinnig zijn afkeuring blijken. Daarmee schept hij ruimte voor borreltafelconclu sies. 'Zie je wel: zakkenvullers.' De WNT is in 2013 ingevoerd om de inkomens van directeuren-be stuurders in de (semi-)publieke sector te beteugelen. Sinds 2015 mag zelfs niemand meer dan een minister verdienen. Voor kleinere instellingen gelden lagere grenzen. En het werkt. Het aantal grootver dieners daalt gestaag. Ook in Zee land. Keerzijde Maar er is een keerzijde. Bij de ver dere aanscherping van de normen, eind 2014, fietste toenmalig minis ter Ronald Plasterk een andere aanpassing de wet binnen. Hij ver hoogde de maximumbeloning voor raden van toezicht en com missarissen met meer dan 50 pro cent. Plasterk wees daarbij op de toegenomen taken en verantwoor delijkheden van de toezichthou ders. De Tweede Kamer maakte daar, opmerkelijk genoeg, nauwelijks woorden aan vuil. Alleen de SP zei 'verbaasd' te zijn over het fors op trekken van de normen voor toe zichthouders, maar liet het daarbij. CDA en SGP stemden, maar dan om andere redenen, als enige par tijen tegen de aanpassing van de wet. De raad van toezicht van Arduin doet dus wat Plasterk beoogde. En staat daarbij in Zeeland allerminst alleen. Ook bij WVO Zorg, HZ, Gors, ZorgSaam, Emergis, ZRTI, R&B Wonen, Woongoed Zeeuws- Vlaanderen, ADRZ en Scalda - om er maar een paar te noemen - ging de beloning van de toezichthou ders de laatste jaren met tientallen procenten omhoog. Geef ze eens ongelijk. Het toezicht houden is steeds meer een vak ge worden. De eisen en het tijdsbe- slag zijn niet gering. Daarbij hoort meer dan een veredelde vrijwilli- gersvergoeding, mede om gekwa lificeerde opvolgers te kunnen aantrekken. De gemiddelde belo ning van toezichthouders in Zee land steeg vorig jaar naar 7400 euro, ofwel 617 euro (bruto!) per maand. Dat zijn, op dat niveau, nog steeds geen schokkende be dragen. De zwakte van de wet is dat de toe zichthouders zelf hun beloning moeten bepalen, binnen een band breedte die nu wel erg ruim is. De belangenverenigingen hebben col lectief afgesproken niet het onder ste uit de kan te halen, maar wat is dan wel aanvaardbaar? Er zijn maar weinig toezichthouders die ver antwoorden hóe zij hun vergoe ding hebben bepaald. De invoering van vaste beloningen per sector en categorie zou al veel onvrede en onduidelijkheid wegnemen. De problemen bij Arduin zijn groot. Maar het is te makkelijk om direct beschuldigend te wijzen naar de raad van toezicht en diens 'zelfverrijking'. Juist nu heeft de organisatie sterke toezichthouders nodig. Zij moeten bewijzen dat ze hun geld waard zijn. Ga naar pzc.nl/stedentrips Creëer mooie herinneringen in één van de 10 steden in Europa PC ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 Directeur Rien Koopman geeft elke week de Voetbal Inter national aan medewerker Jong Xing. Een deel van de medewerkers: vlnr Jong Xing, Wouter, Phy- licia, Corina (begeleidster), Madelien, Melissa, Steven, Li- sanne, Anja (begeleidster) en Reint. ROLF BOSBOOM Met een stedentrip naar keuze bewonder je de Sagrada Familia in Barcelona, slenter je door het oude centrum van Porto of ontdek je de Italiaanse cuisine in Rome. Bestel jouw voucher voor een spotprijs en ga op ontdekkingsreis in Europa! Keuze uit 10 bestemmingen: Barcelona, Madrid, Valencia, Londen, Sofia, Porto, Milaan, Rome, Krakau of Praag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59