HEMI biedt verstandelijk beperkten een echte baan HEMI Winkelinrichting in Tholen kreeg deze week hoog bezoek: koning Willem-Alexander en koningin Maxima bezochten het bedrijf, dat dit jaar vijftig jaar bestaat. Het bedrijf heeft 25 verstandelijk beperkte mensen onder zijn hoede genomen voor de schoonmaak en de catering. 10 Hallo allemaal!" Rien Koopman loopt de kantine van zijn be drijf in. Cateringme dewerker Reint steekt zijn hand op, met een grote glim lach. Hij krijgt een high five als be loning. Het is donderdag, bedenkt Koopman, als hij Jong Xing aan ta fel ziet zitten. Dan is de nieuwe Voetbal International er. De direc teur loopt naar zijn kantoor en komt terug met het tijdschrift. Zijn medewerker glundert van oor tot oor. „Dat vind ik zo mooi", zegt Koopman. „Met Jong Xing kon ik eerst helemaal niet communice ren. Ik groette hem altijd, maar hij reageerde nooit. Op een gegeven moment begon hij zijn hand op te steken. Toen zag ik hem een keer bladeren in de Voetbal Internatio nal. Ik gaf hem sindsdien elke don derdag aan hem. En nu komt hij hem zelfs halen in mijn kantoor. Het zijn hele kleine stapjes: ik vind het leuk om steeds meer contact te maken." Bij HEMI Winkelinrichting in Tholen werken 25 verstandelijk beperkte mensen. Driehonderd vaste medewerkers van het bedrijf houden zich bezig met de winkel inrichting van grote bedrijven als Intratuin, Praxis, Blokker en tal loze supermarktketens. Tijdens de pauzes worden ze verwend door de cliënten van Stichting Sjaloom Zorg: ze beleggen de broodjes, bakken snacks, en koken soep. Daarnaast vegen ze de vloeren en maken de toiletten schoon. Koopman heeft al jaren een zwak voor de verstandelijk be perkten. Zijn bedrijf werkte in het verleden samen met sociale werk plaatsen, maar toen daar flink op bezuinigd werd, besloot hij de mensen in zijn bedrijf op te ne men. „Ik ben jarenlang scheids rechter geweest in het betaald voetbal. Ik zou er ook voor kunnen kiezen een club te sponsoren, maar dat doe ik niet, want die kunnen zichzelf wel bedruipen. Ik vind het belangrijk iets te beteke nen voor de zwakkere mensen, die minder kansen hebben in de sa menleving. Daar moet je geen ver- dienmodellen op loslaten, want het kost veel geld, maar deze men sen hebben het gevoel dat ze nut tig zijn. Ze hebben 's avonds iets te vertellen als ze thuis zijn. Dat heeft zó'n toegevoegde waarde." Plezier En dat niet alleen: „Ik haal er ple zier uit", zegt Koopman. „Als di recteur ben ik de hele dag druk, met de structuur en de positione ring van het bedrijf. Als ik dan koffie ga halen in de kantine, zie ik hoe happy die mensen zich hier voelen. Dat ontspant me even." Koopman denkt terug aan een re cente kennismaking met een nieuwe medewerker. „De bege leidster zei tegen hem: 'dat is de grote baas van het bedrijf, maar dat betekende voor die jongen na tuurlijk niets. Hij zei: 'maar hij heeft wel een mooi overhemd aan'. Dat vind ik geweldig." In de kantine blijkt hoe blij de speciale krachten van HEMI zijn met hun baan. Melissa vertelt ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 PC Melissa is blij met haar werk bij HEMI Winkelinrichting: „Ik doe van alles. En het is gezellig." fotos marcelledavidse 'Ze hebben 's avonds iets te vertellen' CORNELLEKE BLOK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58