7 'Thijs is begraven in Zuidzande. Als ik iets heb ondernomen, ga ik even babbelen bij zijn graf v uur opgestaan om vogels te gaan ringen in het Land van Saeftinghe. Daar stonden de mistnet- ten klaar. Op een keer zag ik een Zwarte Ibis uit de mist opdoemen. Omdat ik het niet kon gelo ven waarschuwde ik Thijs pas op het moment dat hij wegvloog. Hij was teleurgesteld: 'Soan, dat had je eerder moeten zeggen'. We gingen samen op wandelvakanties, veel natuur en vo gels kijken: Ierland, Spanje, Portugal, Frankrijk, IJsland." „Peking, Beijing was een tussenstop. Ons ei genlijke doel was Mongolië. Beijing met de Chinese Muur wilden we snel even bekijken en dan verder. Op weg naar de Muur gebeurde het ongeluk. We zaten in een toeristenbusje met andere buitenlandse echtparen. Ze rijden als gekken daar, de wegen zitten vol gaten. Op een kruising kwam er een vrachtwagen op ons af gedenderd. Het werd geen botsing. Maar een betonnen pijp rolde van de vrachtwagen op ons busje. Alle mensen die rechts zaten, waren dood. Thijs zat rechts achterin." „Alles kantelde. Ik miste Thijs zo erg in Am sterdam, dat ik overspannen raakte en nog al leen het ongeluk kon zien. In Almere had ik een goede baan. Die heb ik opgezegd toen ik er voldoende naar toe was gegroeid. Ik doe alles op mijn tijd. Op 1 augustus 2011, precies vijf jaar na de dood van Thijs, ben ik in Vlissingen met een rugzak en een vouwfiets op de boot gestapt. Ik ben nu Zeeuws-Vlaamse en dat voelt heel goed. Er is weer rust in mijn hoofd, ik heb een leven waarin ik niet langer de partner van Thijs ben. Met mijn kennis als jeugdbiblio thecaris zet ik natuurprojecten op voor scho len. Elke tweede zondag van de maand van april tot en met oktober verzorg ik culinaire wandelingen in de Clethemspolder. Ik voel me hier op m'n plek. Thijs is begraven in Zuid zande. Als ik verbouwd heb, ga ik even babbe len bij zijn graf, dat voelt geruststellend. Ik ben goed geland, met twee voeten in de klei. Zie je die torenvalk, daar achter die boom? Die maakt hier ruzie met een buizerd. Laatst vloog de valk tegen het glas van mijn tuindeur. Hij schudde even en vloog weer weg." „Ik heb er al drie versleten. Een zonnebril is niet handig als je met mensen praat. Er anders willen uitzien, dat had ik heel sterk toen ik in de twintig was. Ik was uren bezig met mijn ui terlijk: een punker met blauw haar en zwarte of knalblauwe nagels. Nagellak heb ik nog steeds. Soms meloen-rose, soms paars, soms zwart. Elke maand verander ik de kleur. Ik leef zo be wust mogelijk. Het huis probeer ik energieneu traal te maken. Vanaf mijn achttiende eet ik ve getarisch. Inmaken doe ik graag: stoofpeertjes, appels, zwarte bessen, kruisbessen." GO ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 Soan Lan Ie: „Ik ben al lang blij dat mijn ou ders niet teruggegaan zijn naar Indonesië. Daar had ik veel minder kansen gehad." FOTO PETER NICOLAI 1 f Was China in 2006 ook een natuurvakantie? Dat heeft uw leven drastisch veranderd? Mensen herkennen uw hoedje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55