Comments likes Soan Lan Ie Zomertijd: mogen we dan ook een uur later aan het werk gaan? 6 Soan Lan Ie was de partner van Thijs Kramer, de provinciebestuurder die in 2006 in China verongelukte. Vijf jaar na zijn overlijden vestigde ze zich in de polders bij Zuidzande in het huis van haar overleden vriend. Daar bouwde ze een nieuw leven op: „Ik ben goed geland, met twee voeten in de klei." Wat leefde er de afgelopen week op sociale media in Zeeland? Wat werd er geliked, wie werd geretweet en waarover gingen de commentaren? In Sluis kent iedereen haar als de postbode met het rieten hoedje. Ze ging dat dragen toen ze in 2015 door Japan reisde. Het licht was daar zo scherp dat ze niet zonder een schaduwrand voor haar ogen kon. Sinds dien draagt ze altijd zo'n hoed, het is haar han delsmerk geworden. Zo is Soan Lan Ie een be grip in West-Zeeuws-Vlaanderen. We zitten op het nog niet volledig afge werkte terras van haar huis aan de Oude Zee dijk, een groene oase in de polders vlakbij Zuidzande. Vanuit Oostburg afslaan bij meu belwinkel 'Even Kijken' was haar advies. Het is de woning van haar in 2006 verongelukte part ner Thijs Kramer. Hij was destijds provinciebe stuurder, gedeputeerde met een stevige mi lieuportefeuille. Plan Tureluur op Schouwen- Duiveland ontstond op de keukentafel van hem en Soan Lan Ie. De Zeeuwse Milieufedera tie houdt hem in ere met een tweejaarlijkse, naar hem genoemde conferentie. Thijs had het arbeidershuisje al eens laten verbouwen. Soan Lan Ie streek er neer op 1 augustus 2011. Twee jaar geleden heeft ze er een aanbouw aan laten zetten, een lekker lichte keuken. „Ie is de familienaam, Soan is de generatie- naam. Ik heet Soan Lan, een nichtje heet Soan Mey. Mijn twee jongere broers heten Tjoan, Tjoan Bing en Tjoan Liang. Voorouders vestig den zich in de zeventiende eeuw vanuit China in Indonesië. Ze hadden er theeplantages. Mijn vader vertelde over grootse familiebijeenkom sten. Dat moest ook wel, mijn overgrootvader had drie vrouwen, tegelijkertijd. Je kunt je voorstellen dat onze stamboom ingewikkeld is. In de jaren zestig van de vorige eeuw begon Soekarno alles af te nemen van de Chinezen in zijn land. Die emigreerden en masse naar de Verenigde Staten. Mijn vader was begin jaren vijftig in Nederland gaan studeren aan de Landbouw Universiteit in Wageningen. Hij was plantenziektekundige. In die tijd leerde hij mijn Nederlandse moeder kennen. Ik ben in 1956 geboren in Renkum bij Arnhem." „We waren de enige half-Chinezen in ons dorp, in Bennekom waar we toen woonden. Ik zag er ontzettend Chinees uit, met een getinte huid, een kort donker en recht geknipt kapsel, flaporen. Rood was mijn lievelingskleur. Er werden nog klompen gedragen. Ook door mij. De klompenmaker vroeg: 'mag ik haar kopen?' Mijn moeder zei 'ja'. Ik ben al lang blij dat mijn ouders niet teruggegaan zijn naar Indonesië. Daar had ik veel minder kansen gehad. Ik heb een opleiding tot bibliothecaris gevolgd, eerst in Den Haag onder het toeziend oog van een tante, daarna in Amsterdam. In Veghel vond ik een baan. Later heb ik nog een aparte opleiding gevolgd voor jeugdbibliothecaris. De jeugd trok me." „Eric van Rootselaar, de illustrator die nu in Retranchement woont, was mijn vriend. Thijs had een relatie met Ineke Batselaere, hier ook uit de streek. We hadden een hele goede, hele natuurlijke relatie met zijn vieren. Eric en Ineke vonden elkaar, Thijs en ik werden de 'veriatenen'. Begin jaren negentig kregen die 'veriatenen' wat met elkaar. Thijs was altijd met de natuur bezig. We hadden een weekend relatie: het ene weekeinde Amsterdam vooral cultuur, we gingen naar concerten van Piazolla en Kurt Masur, de dirigent die alleen zijn pin ken gebruikte. De week daarop waren we in Zeeuws-Vlaanderen. Hoe vaak ben ik niet om 5 Brussel wil dat Nederland een keuze maakt: houden we voortaan de zomertijd als enige over, of kiezen we toch voor de wintertijd? Politici in Den Haag twijfelen. Op onze Facebookpagina werden de reageerders het ook niet eens. 'Wat heb je er aan als het 's avonds lang licht is in de zomer en in de winter de halve ochtend donker?', vraagt José Ooms zich af. 'Denk eens aan het bioritme. Mogen we dan ook een uur later werken?' Fien Kroon-Oussoren vindt het sowieso onzin om iets te veranderen: 'Vasthouden aan zomer en wintertijd. Het beste van beide, waarom laten ringeloren door Brussel?' Maar Coby Bouman komt met een compromis: 'Oke, nog een keer. Een half uur de tijd verzetten. Is tenminste iedereen ontevreden.' Een van de duurste appartementen van Nederland wordt gebouwd aan de kust in Cadzand-Bad. Voor het penthouse in appartementencomplex Blanke Top - The Residences moet ruim 5,2 miljoen euro worden neergeteld. Het bericht verlokt Remco Tieleman op onze Facebook-pagina tot een variatie op een van de bekendste nummers van Blof: 'Hier aan de kust, de Zeeuwse Kust, Waar de mensen heel bewust, Alle strandplaatsen verpesten, Straks geen Zeeuw meer in het Westen, en als de centen zijn verbrast, Rest een kust waar geen natuur meer in past.' Duncan Vanistendael uit Middelburg is gek op het koningshuis en had dinsdag de dag van zijn leven. Tijdens het koninklijk bezoek in Renesse mocht hij een bloem overhandigen aan koningin Maxima én kreeg hij een high five van koning Willem-Alexander. Zijn oma Anja Leenpoel twitterde: 'Trots op mijn kleinzoon Duncan die vandaag bij 2 kranten de voorpagina haalt met zijn high five met de koning!' ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 GO 'Ik ben nu Zeeuws- Vlaamse, dat is goed' JAN VAN DAMME Een Chinese naam in het Zeeuws-Vlaamse land, die naam zal een geschiedenis hebben. Dat was in een tijd dat Nederland bepaald nog niet gewend was aan mensen die uit an dere werelddelen kwamen. Brabant, daar kwam Thijs Kramer in uw le ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54