m 17 X ^■rai zv TROUWE WERKNEMERS Vijftig jaar geleden opende Shell Moerdijk zijn poorten. Wim Verstraate (60) uit Roosendaal en Berco de Vrij (59) uit Willemstad begonnen er als broekies en werken er nu ruim veertig jaar. „Een geweldig bedrijf." Wim: „Ik ben hier in 1976 be gonnen, toevallig tegelijk met Berco. We hebben allebei de be- drijfsschool gevolgd van Shell, De Buitendijker. Die zocht leer lingen voor een instrumentatie opleiding. Na een best wel pit tige cursus van anderhalfjaar kreeg ik mijn diploma instru mentatiemonteur." Berco: „Ik ben begonnen op de bedrijfsschool bij de proces-ope rator opleiding, op advies van mijn overbuurman die al bij Shell werkte. Ik ben geboren in Klundert. Mijn vader was boer; samen met zijn broer had hij een boerderij. Die stond precies op de plaats waar ik nu werk. Ik ken deze omgeving nog als een mooie polder: de bomen, de boerderijen, de dijk richting Moerdijk. Ik denk wel eens: als het industrieterrein er niet was gekomen, had ik dan hier - net als mijn vader - nu op mijn trek ker gereden? Dat vind ik wel spe ciaal." „Mijn vader overleed toen ik zeven was. In diezelfde tijd kwam het industrieterrein eraan. Het land van mijn oom werd onteigend, de boerderij verdween. Mijn oom kreeg een boerderij terug in Flevoland, mijn moeder bleef achter met vier kinderen. Wij verhuisden naar een huurwoning bij het hertenkamp in Klundert, twee kilometer hier vandaan. Vanuit mijn slaapkamerraam kon ik de hele ontwikkeling van het indu strieterrein zien: van het opspui ten van de polder met giganti sche baggermachines tot en met de bouw van Shell Moerdijk, met de grote schoorsteen die steeds hoger werd en ten slotte drie ringen met rode lichtjes kreeg. Ik vond het hartstikke interessant. Later werd dit de eerste fabriek waar ik als operator ging werken." Wim: „Ik ben begonnen als ope rator en in de loop der jaren op geklommen tot blokleider, dat wil zeggen dat ik verantwoorde lijk ben voor groot onderhoud van fabrieken. In totaal werken daar tweeduizend man voor." Berco: „Ik ben begonnen als Altijd naar mijn zin gehad. Je krijgt hier je uitdagingen proces-operator. Dat ben ik on geveer 25 jaar geweest. Ik ben nu al een poos productie-supervi sor. In 1995 ben ik voor drie jaar gaan werken aan een nieuw te bouwen MPSO-fabriek in Singa pore. Dat was een hele exercitie, met het hele gezin daarnaartoe verhuizen. Alles tijdelijk achter laten, dat zagen de kinderen eerst niet zo zitten. Ik ben in 2001 nog een keer, in mijn een tje, teruggegaan om de tweede MPSO-fabriek in Singapore op te starten." Berco:„een geweldig bedrijf. Ik ben trots op het bedrijf en trots op mezelf, dat ik me sinds de be drijfsschool binnen het bedrijf zo ver heb kunnen ontwik kelen." Wim:„Saamhorig heid, samenhang, sa menwerking. Ik ben trots als zich weer een item aan dient waar we met z'n allen aan gaan werken. Shell Moerdijk is teamspirit. Het kan ook anders, weet ik uit ervaring. Ik kom ook bij andere bedrijven, en bij som mige merk ik dat daar een sfeer heerst van 'het is jóuw probleem, zoek jij het maar uit'. Bij ons draait het om samenwerking." Berco: „Dat is heel goed." Wim: „Niks te klagen. Erg goed. Maar ook in andere opzichten hebben we een heel goede werk gever. Is je kind ziek thuis geko men? Wat doe je hier dan nog? Ga naar huis. Ze zijn heel soci aal." Berco: „Vier jaar wonen en wer ken in Singapore. Vond ik gewel dig. En mijn kinderen vonden dat uiteindelijk ook. Het bewijs: ze gaan er twintig jaar later nog steeds graag naartoe." Wim: „Bijna alles. Ik heb ge woon een goed gevoel over de tijd dat ik hier gewerkt heb. Al tijd naar mijn zin gehad. Je krijgt hier je uitdagingen. Bijzondere herinneringen heb ik aan de brand bij Chemie-Pack in 2011. Ik was daar als bevelvoerder, we waren het tweede team ter plaatse. We hebben het vuur be dwongen van 3 uur in de middag tot 3 uur in de ochtend. Dat is ook typerend voor Shell Moer dijk: je buren helpen in tijden van nood." Wim: „Een collega van onze ploeg die zich dood heeft gereden omdat hij zich verslapen had. Hij wilde per se op tijd zijn. De les is dat als je te laat bent, je geen onnodige ri sico's moet nemen. Dan maar te laat op je werk. Dit verhaal zeg ik tegen iedereen die ergens te laat is. Ik wil dit nooit meer meema ken." Berco: „De explosie, op de fa briek waar ik nu production su pervisor ben, op 3 juni 2014. Ik weet het nog goed. Ik zat thuis op de bank, het was een uur of 11 in de avond en ik hoorde een enorme knal. Ik liep naar boven, en terwijl ik de gang in liep zag ik een oranje hemel. Ik sprong meteen de auto in, heb niet eens gedag gezegd. Ik moest naar mijn werk, 'mijn' fabriek was ont ploft! De mensen aan wie ik lei ding geef, waren aan het werk. Ik dacht: dit gaat niet goed aflopen. Gelukkig zijn er geen doden of zwaargewonden gevallen. Er volgde een lange periode van on derzoek en onzekerheid, waarna de fabriek gelukkig weer is opge bouwd." Wim: „Nog drie jaar, dan heb ik er 45 jaar op zitten. Dat wil ik in elk geval halen. Tot die tijd lig gen er zeker nog mooie uitdagin gen op mij te wachten." Berco: „Ik ben 59, ik mag nog een jaar of acht. Maar ik denk niet dat ik de 50 dienstjaren vol ga maken." CIJFERS zaterdag 20 oktober 2018 'Shell Moerdijk is teamspirit' Annelies Vlaanderen Moerdijk Hoe het is begonnen De carrière, in het kort -Wim Verstraate (60) Shell Moerdijk is... Salaris Hoogtepunt Dieptepunt Hoe het gaat eindigen Grondaankoop: 1968 Start-up: 1972 Terreinoppervlakte: 320 ha In gebruik: 250 ha Hoofdproducten: ethyleen, pro pyleen, ethyleenoxide, ethyleen- glycolen, propyleenoxide, styreen- monomeer, veova Capaciteit: 4,5 miljoen ton per jaar Personeel: Shell 800, aanne mers 400+ Wim Verstraate (links) en Berco de Vrij hebben het nog steeds goed naar hun zin bij het petrochemische bedrijf Shell Moerdijk. FOTO GERARD VAN OFFEREN/PIX4PROFS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 45