if Scheringa en investeerders naar rechter 3 dagen Veluwe**** 3 Extreem weer Gaat de herfst nu echt beginnen of volgt er toch nog een aller, allerlaatste zomerdag? Velen hunkeren inmiddels naar echt guur najaarsweer. Om te zeggen dat boswachter Tim Hogenbosch iets met het najaar heeft, is een understatement. Al vanaf juni slingert hij kreten als 'Ik. Wil. HERFST!' op Twitter. Als het aan hem lag, was die hele In- dian Summer al lang passé. „Ik kan gewoon niet zo tegen de hitte en heb het gevoel dat wij, Nederlan ders, in de zomer altijd wat prik kelbaar zijn. Met de herfst is alles meer ontspannen." Uit een peiling die de Nijmeegse boswachter een tijd terug op social media hield, bleek de helft het met hem eens: laat dat najaar nu maar beginnen. „Was wel goed om nu eens te lezen dat ik niet de enige ben met een voorliefde voor de herfst. Het is toch ook een fijn sei zoen? Veel afwisselender dan de zomer. Nu weer eens een bui, dan een storm, flink wat mist, en in de kroeg een herfstbokje: héérlijk." Dat veel Nederlanders met de lange zomer worstelen, heeft vol gens bioloog Kees Moeliker (Na tuurhistorisch Museum Rotter dam) wellicht een simpele, fysio logische reden. „Het zou zomaar eens te maken kunnen hebben met het sneller invallen van de duisternis. We zijn niet gewend dat we én warm weer hebben én dat de dagen een stuk korter zijn. Dat veroorzaakt een licht soort on gemak. We zitten buiten te eten en nog voor het toetje op tafel staat, is het donker." Annegien Ochtman-de Boer (auteur Nieuwe Rituelendenkt dat het ambivalente gevoel over de eindeloze zomer van 2018 ook te rug te voeren is op onze behoefte aan een cyclus van vier seizoenen en daarbij horende rituelen. „An ders dan mensen die dichter bij de evenaar wonen, delen wij het jaar van oudsher in vier delen in. We willen alle seizoenen kunnen markeren, dat zit in ons dna." Dan denkt ze aan kleine dingen die we met dit seizoen associëren, zoals het kopen van een wollige jas, het maken van een frisse bos wandeling, het gepruts met eiken bladeren en beukennootjes. Maar het gaat ook om typische herfst- tradities als de oogstfeesten in sommige regio's en Halloween en Nu weer eens een bui, dan een storm, flink wat misten inde kroeg een herfstbokje: héérlijk! Sint Maarten. „Bij Sint Maarten horen uitgewaaide lampionnetjes. Geen kinderen die in korte mou wen aan de deur komen." Het angstige gevoel over de uitblij vende herfst heeft ongetwijfeld ook te maken met wat klimaatpsy choloog Manu Busschots 'de ramp-in-slowmotion' noemt: de opwarming van de aarde. „Dat on derwerp stoppen we in het dage lijks leven het liefst weg, maar nu kan dat niet meer.We worden er door de extreme temperaturen elke ochtend mee geconfronteerd. Mensen zeggen 'lekker weertje' maar voegen er in één adem aan toe dat ze zich nu toch wel zorgen maken." Dat zeurende gevoel omzetten in actie: dat is vers twee, stelt Bus schots. „We weten niet waar we moeten beginnen." Toch is het zo moeilijk niet. Waarom niet al deze herfstvakantie aan de slag? „Boek geen kerosineslurpende vliegva kantie. Blijf hier, in Nederland." Zonnetje, ehum, gegarandeerd. ICO HeadStart begon een jaar ge leden met Dirk Scheringa als top man. Het bedrijf beloofde inves teerders om in de markt van virtu ele munten naar lucratieve projec ten te zoeken. Investeerders kon den daar vervolgens geld in steken. Uiteindelijk stortten deelnemers - volgens het bedrijf- zo'n 11 miljoen euro, nog voordat er maar één pro ject was aangeboden. Onduidelijk is waar dat geld is gebleven. Dirk Scheringa werd na een maand al ontheven uit zijn functie als topman, en vertrok na een half jaar helemaal bij het bedrijf. „Toen mijn vertrouwen door hen werd beschaamd en ik geen inzicht kreeg in de financiële zaken, heb ik me direct teruggetrokken." De ex-bankier werd deels be taald in de eigen cryptomunt van ICO Headstart - de Moat - en deels in euro's. De Moat is echter niets waard, en in de betaling in euro's is het bedrijf volgens Scheringa ern stig tekortgeschoten. „Ik beraad me op juridische stappen." Ook investeerders denken aan een gang naar de rechter. ICO Headstart beloofde hen bij aanvang om in 2018 ruim honderd projecten aan te bieden. Tot nu toe kwam er slechts één project naar buiten, en ook dat is nog niet begonnen. Het gaat om de bouw van Hard Rock Hotels in Brazilië, die deels met Nederlands cryptogeld zou moeten worden gefinancierd. Het project is met raadsels omgeven. De Amerikaanse keten, wereldwijd bekend van de Hard Rock Cafés, wil er niks over zeggen. Onderling bespreken investeer ders, die enkele honderden tot en kele duizenden euro's in ICO HeadStart staken, de mogelijkhe den voor een collectieve zaak. ICO HeadStart heeft ondanks herhaald aandringen niet gereageerd op vra gen van deze krant. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Halfpension 3 dagen Twente H P 3 dgn Nijmegen diner zaterdag 20 oktober 2018 GO Het extreme weer zorgt volgens Arnold van Vliet (bioloog Wagenin- gen Universiteit) voor buitenissige natuurverschijn selen: Gras dat lustig doorgroeit Zoemende voor jaarsbijen Kastanjes, op nieuw in bloei Mussen met nóg een nest Wespen: grrr, nog overal Hordes lieve heersbeestjes Bladpootwant- sen (geen zorg: on gevaarlijk) Diep-, dieprood herfstblad (door de vele zonne-uren) Heel, veel blad luis (wél vervelend) Laat die regenbui maar komen Eefje Oomen Nijmegen -Tim Hogenbosch, boswachter Dirk Scheringa én gedupeerde klanten overwegen juridische stappen tegen cryptobedrijf ICO Headstart. Scheringa ver trok daar in juli, en zegt dat ver plichtingen niet zijn nageko men. Sander van Mersbergen Den Haag »P8 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Ga lekker wandelen op de nabij gelegen Veluwe, of bezoek historisch Amersfoort! 2 nachten in 4* Van der Valk Leusden-Amersfoort (8,4) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 2 keer een diner (hoofdgerecht), wifi en parkeren Incl. upgrade Luxe Comfort kamer met balkon 3* Hotel Wyllandrie, Ootmarsum (7,8) 4* Fletcher Parkhotel Val Monte (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2x diner (hoofdgerecht) lx 2-gangen diner JLQ Gratis parkeren en wifi O##" Gratis zwemmen en wifi Oz«"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3