8 Smokkelexpositie in Rotterdam is ook inspirerend voor MuZEEum Vlissingen MARITIEM MUSEUM TENTOONSTELLING DRUGS De haven van Rotterdam is een belangrijk knooppunt in de internationale drugshandel. Het Maritiem Museum wijdt er nu zelfs een expositie aan. Ruim 126 kilo heroïne verstopt in een lading elastiekjes. Het was elf jaar nadat in mei 1966 de eerste containers in de Rotterdamse haven waren bin nengekomen, de grootste drugs vangst. Maar tijden veranderen. De heroïne is cocaïne geworden en de omvang van de gesmokkelde par tijen is aanzienlijk groter. Ter illu stratie: de grootste hoeveelheid onderschepte coke in Rotterdam bedraagt 4500 kilo en dateert van 2005. Het spul zat verstopt in een enorme voor het smokkelen uitge ruste kabelhaspel.Bij de 'elastiek jeszaak' kroop een rechercheur achter het stuur van de vrachtwa gen die de container naar het pak huis bracht dat als bestemming op de vrachtbrief stond. Gearriveerd op het adres werden zonder pro blemen twee verdachten aange houden. Nu wordt er een zoge noemd Team Bijzondere Bijstand - zwaar bewapende mannen - in gezet als smokkelaars met de drugs aan de haal proberen te gaan. Met Dealen met drugs heeft het Maritiem Museum een van de controversieelste exposities in zijn bestaan in huis gehaald. Jeugd De bezoekers worden met hun neus op de keiharde wereld achter de drugshandel gedrukt. En de jeugd - daar wordt nadrukkelijk op gemikt - wordt gewaarschuwd voor de verleidingen van het grote geld dat gemakkelijk en snel te verdienen is met hand- en span diensten in de haven als cocaïne moet worden binnengehaald. De eerste drug die Rotterdam veroverde, was opium. Totdat de eerste opiumwet in 1919 van kracht was, werd het spul vooral in Katendrecht verhandeld en ge bruikt door de vele Chinezen die er woonden. In de loop van de 20ste eeuw kwamen andere drugs op de markt; de hasj rukte op. In 1962 werd de eerste 'grote partij' onderschept: drie kilo. Tien jaar la ter waren de ladingen aanzienlijk omvangrijker; in 1973 haalde de politie 2000 kilo uit de markt. Na de hasj volgde de heroïne: het gebruik ervan was in de jaren 70 van de vorige eeuw op z'n hoogtepunt. Sinds de jaren 80 tot nu toe is het cocaïne dat de klok slaat. Het is dé drug waarmee groot geld kan worden binnenge- harkt. De eerste 'kilovangst' is van 1984: op een schip uit Colombia werd vierenhalve kilo coke gevon den. Nu wordt, zeker door crimi nelen, om een dergelijke hoeveel heid gelachen. Met honderden ki lo's tegelijk wordt het verscheept, al worden de laatste tijd opvallend kleine partijtjes van 'slechts' en kele tientallen kilo's door de dou ane uit de containers getrokken. Drugsbazen zouden sinds het cor ruptieschandaal rond douanier Gerrit G. rekening houden met verscherpt toezicht en daarom de wijk nemen naar de haven van Antwerpen. De rol van de Rotter damse haven is echter al jaren zo voornaam, dat zelfs het maritiem Museum heeft gemeend er de ogen niet voor te kunnen sluiten en er een expositie aan te wijden. Roes Iedereen - burgemeester Abouta- leb, museumdirecteur Bert Boer en conservator Jan Briek - is het er over eens dat de Rotterdamse ha ven altijd onlosmakelijk zal zijn verbonden met drugssmokkel. 'De giftige wereld achter de roes die de expositie laat zien, drukt de bezoe ker in elk geval met de neus op de feiten', schrijft de burgemeester in zijn voorwoord in het magazine behorend bij de tentoonstelling. Ik ben door het samenstellen van de expositie wel anders gaan kijken naar de samenleving „Het drugsprobleem oplossen, gaat niet lukken", stelt museumdi recteur Bert Boer vast. „Wat we wel kunnen doen is de bezoekers laten nadenken over de conse quenties van de keuzes die ze ma ken. De maatschappelijke relevan tie is de mensen, en dan vooral de jeugd, aan het denken te zetten." Conservator Jan Briek liet zich ter voorbereiding op de expositie meenemen in de wereld van de drugscriminaliteit. Ellende Hij sprak met douanemedewer kers, ex-gedetineerden, mensen van politie en justitie om een hel der beeld van de materie te krij gen. „Ik wil laten zien dat drugs, net als elk ander product, via de haven binnenkomen en de ellende waar je in terechtkomt als je je er mee inlaat", vertelt Briek, die geen historicus, maar voormalig jour nalist is. „Ik ben door het samenstellen van de expositie anders gaan kij ken naar de samenleving. Drugs en wat er allemaal bij hoort, zijn veel dichterbij dan we beseffen. Ik zie jongens in dure kleding, op scooters, in blinkende auto's. Waar doe je het van, denk ik dan." BELEEFEXPOSITIE zaterdag 20 oktober 2018 GO Wit goud snuiven in museum Sander Sonnemans Rotterdam - Conservator Jan Briek Over cocaïnesmokkel weten ze in Zeeland inmiddels ook mee te spreken. Het is geen exclusief do mein voor de grote containerha vens van Rotterdam en Antwer pen. Liggen de pakketten coke niet tussen de bananen in Vlissin- gen-Oost, dan spoelen de sport tassen gevuld met het witte poe der wel aan op het strand. Vorige week vrijdag nog ontdekte een speurhond van de douane 791 kilo coke tussen een lading bana nen afkomstig uit Zuid-Amerika. Daarmee kwam de teller op 2580 kilo cocaïne die via Zeeland aan het land is binnengesmokkeld. Dat maakt de 'beleefexpositie' Dealen met Drugs ook interessant voor MuZEEum in Vlissingen. „Het is een leuk initiatief van Rotter dam. Of we deze expositie of een deel ervan naar Vlissingen kunnen halen is nog de vraag, maar het is zeker inspirerend", zegt directeur Onno Bakker. Het MuZEEum wil toch al meer ruimte maken voor moderne (wis- seljtentoonstellingen die inspelen op de actualiteit. „We willen meer laten zien van de ontwikkelingen in de Zeeuwse havens." Het gaat niet alleen om de vraag wat een museum laat zien, maar ook hóe. De expositie in Rotter dam plaatst bezoekers voor keu zes onder het motto: 'wat zou jij doen?' „Penoza-schrijfster Chris Westendorp schreef het script voor de expo, waarin de bezoeker zélf de hoofdrol speelt. Geld is de grote verleider en stelt jou voor onmogelijke dilemma's", omschrijft het museum de tentoonstelling, die vanaf vandaag te zien is. Het Maritiem Museum Rotterdam is te vinden aan de Leuvehaven 1. Openingstijden: di - za: 10.00 - 17.00u; zon- en feestdagen: 11.00 - 17.00u II YANG MING Per dag komen twintigduizend containers aan in de Rotterdamse haven, fotodreamtime

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36