Regen van vallende sterren laat zich ook in Zeeland zien 5 Een dijk vol met brandweerauto's en ondersteuningsvoertuigen en meer dan 170 hotelgasten bibberend van de kou op de parkeerplaats. De brand die donderdagnacht woedt in hotel Kamperduinen bij Kamperland vergt een hulpoperatie zoals die zelden plaatsvindt in Zeeland. Het is kwart voor één 's nachts als Gert en Petra Engelsman een harde knal horen, op de gang buiten hun hotelkamer. Het echtpaar uit Hat- tum is voor een tweedaags uitje in Zeeland, maar hun nachtrust wordt wreed verstoord. „We hoorden een knal", zegt Gert Engelsman. „We realiseerden ons net dat we de brandwerende deuren automatisch hoorden dichtslaan. Toen ging ook het alarm af. We zijn de trap af ge gaan en zagen dat we vlak bij de bron van de rook zaten, want het kwam uit de sauna. We zijn zelf op deuren en ramen gaan kloppen om mensen te waarschuwen. Het duurde even voor duidelijk was wat er aan de hand was. Ik stond achter het hotel en belde met 112, maar toen bleek de brandweer al voor de deur te staan." De twee brandweerwagens die uit rukken, worden al snel gevolgd door een derde. Het is het begin van een operatie zoals die zich in Zee land zelden voordoet. Op de toe gangsweg naar het hotel vormt zich een file aan ondersteuningswagens. Hoewel al snel duidelijk is dat er geen gewonden zijn gevallen, staan er ambulances klaar voor onder steuning. Op de dijk boven het wellnesshotel wordt een mobiele commandopost neergezet. Zelfs de logistieke ploeg van de brandweer Krabbendijke verschijnt ten tonele met een mobiele keuken, van waar uit hotelgasten van frisdrank, koffie en soep worden voorzien. Maar dan staan ze al meer dan een uur buiten, op de parkeerplaats waar het steeds killer wordt. De meeste mensen hebben kleren kunnen aanschieten, maar er staan ook gasten in korte broek. Mede werkers van het hotel hebben witte badjassen uitgereikt, hulpverleners hebben zilverkleurige isolatiede kens bij de hand. Een ploeg off shore-medewerkers van Boskalis, die in Kamperland overnacht van wege een klus in de Vlissingse ha- We zijn zelf op deuren en ramen gaan kloppen om mensen te waarschuwen ven, heeft een bedrijfsbus van slot gehaald voor kleumende kinderen. „Toen het brandalarm af ging, dacht ik dat het mijn wekker was en dat ik aan het werk moest", zegt Fa- bian Heezen van Boskalis. „Ik heb geen vlammen gezien. De ontrui ming ging rustig. Jammer dat we hier op straat staan. Onze bus staat daar verderop. Daar zitten kinderen in die het koud hadden." Ulrich en Martina Krauss uit Wuppertal staan ook te bibberen in hun witte badjassen, maar een lachje kan er wel vanaf. „Alles is goed hoor. We hebben het alleen een beetje koud", vertelt Ulrich Krauss. „De ontruiming ging heel professioneel. We waren niet in pa niek. We dachten eerst dat het een oefening was, maar we roken al snel dat het mis was." Ruim na tweeën spreekt de poli tie de wachtende menigte toe met een megafoon vanuit een patrouil- lewagen. In het Nederlands, Duits en Engels wordt verteld dat er vijf stellen naar een ander hotel van Amadore in Vlissingen kunnen, vier naar Goes en vijf naar Middel burg. Wie vrijdagochtend toch al wilde uitchecken, mag ook direct naar huis, als de namen eerst maar worden doorgegeven aan de politie. Wanneer de hotelkamers weer toe gankelijk zijn om de bagage eruit te halen, is dan nog onduidelijk. Kort na het ontstaan van de brand, heeft het grootste gedeelte van het com plex in de rook gestaan. Vrijdag aan het eind van de mid dag ruikt het in het hele hotel nog naar rook en staan overal ventilato ren te draaien om de stank te ver drijven. Buiten sijpelt vies water uit het getroffen welnessgedeelte. Over de oorzaak van de brand kan ter plekke niemand iets zeggen. De directrice is onbereikbaar. Ze heeft het ongetwijfeld druk met de afhandeling, 's Nachts zijn 60 van de 170 gasten op andere lo caties ondergebracht. Het echtpaar Engelsman kan naar het Middel burgse hotel Arneville. „Zo even op Google Maps kijken hoe we daar moeten komen", zegt Gert Engels man als hij klappertandend zijn auto gaat opzoeken. MIDDELBURG Met een beetje ge luk zijn ze de komende nachten ook in Zeeland te zien: vallende sterren. Het hoogtepunt van de me teorenregen is in de nacht van zon dag op maandag. Het gaat om de Orioniden: de meteoren die worden veroorzaakt door stofdeeltjes die de komeet Halley achterlaat. Elk jaar door kruist de aarde in haar baan om de zon deze zwerm. Als een meteoor de dampkring binnendringt, ver brandt deze door de wrijving. Dat is zichtbaar als 'vallende ster'. De periode van de Orioniden loopt tot 26 oktober, met een hoog tepunt op 21 oktober. „Maar in de nachten voorafgaand aan de piek heb je ook al een verhoogde activi teit van meteoren", zegt Rijk-Jan Koppejan van volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middel burg. Onder ideale omstandighe den zijn er ongeveer 30 per uur zichtbaar. Maanlicht en bewolking zijn de beperkende factoren. „Het is bijna volle maan. Dat betekent dat je de zwakkere niet ziet." Daar staat tegenover dat de ko mende nachten redelijk helder zijn. Maandagochtend vroeg, tussen 5.00 en 6.30 uur, is volgens meteo rologen het ideale moment. Maar ook in de andere nachten kan het de moeite lonen, zegt Koppejan. „Je moet in elk geval een zo donker mogelijk plekje opzoeken. Het kan best zijn dat je eerst een half uur niets ziet en dan een paar heldere achter elkaar." Zelf gaat Koppejan er niet voor uit. „Dan moet het wel echt bijzonder zijn. Als het half be wolkt is en volle maan, blijf ik toch maar liggen. Bovendien wordt alles automatisch geregistreerd en gefo tografeerd met een all-sky camera. Dus sterrenkundig gesproken hoe ven we het niet meer per se zelf te zien." zaterdag 20 oktober 2018 Ernst Jan Rozendaal Kamperland -Gert Engelsman De brand woedde in de sauna van het hotel. FOTO HV ZEELAND -4 De brand woedde in de sauna van het hotel. FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33