'Centrale in 2019 maximaal veilig' Staatssecretaris: Stilleggen Borssele is niet aan de orde Ide (10) i* beste legobouwer5 van Nederland Het hoogtepunt komt zelden aan het einde van een veertigjarige voetbalcarrière. Maar bij Walking Football kan dat zomaar. Zo stonden de krasse knarren van Luctor Heinkenszand 2 gistermiddag in Zoutelande tegenover gelouterde internationals als Sjaak Swart (I) en Jan Poortvliet. Op het complex van De Meeuwen werd het tot dusver grootste toernooi in Zeeland gespeeld van het voetbal waarbij je niet mag rennen. Behalve de oud-internationals deden ook teams mee van onder meer PSV, Feyenoord en NAC Breda. Staatssecretaris Stientje van Veldho ven (D66, Infrastructuur en Water staat) laat dat weten in een brief aan de Tweede Kamer. Zij benadrukt dat er op dit moment geen reden is om te twijfelen aan de veiligheid van de centrale. Het stilleggen van de cen trale, zoals Groenlinks vorige maand opperde, 'is dan ook niet aan de orde'. Na de kernramp in het Japanse Fukushima (2011) is de Zeeuwse kerncentrale onderworpen aan een 'stresstest'. Daaruit bleek dat de cen trale op zich sterk genoeg is en vol doet aan de geldende veiligheidsei sen, maar dat aanvullende maatre gelen wel gewenst zijn. Deels zijn die al gerealiseerd, zoals voorzieningen om bij rampen ver zekerd te blijven van elektriciteit en koeling. Andere zaken worden in de Op dit moment is er geen reden om te twijfelen aan de veiligheid loop van volgend jaar afgerond, al dus Van Veldhoven. Extra maat regelen om nog beter bestand te zijn tegen aardbevingen worden tijdens de on derhoudsstop van 2019 uitgevoerd. De resultaten van een aanvul lend onderzoek naar de gevolgen van een neerstortend vlieg tuig worden begin volgend jaar verwacht. De bewindsvrouw gaat ook in op de reeks van incidenten bij de Belgische kerncentrales, met in to taal zeven reactoren. De teller staat dit jaar inmiddels op zes 'ongewone gebeurtenissen'. Vorig jaar was er geen een, maar in 2016 ging het om zeven incidenten, in 2015 om acht, in 2014 om vier en in 2013 om tien. In de centrale in Borssele waren sinds 2013 twee 'on gewone' gebeurtenis sen. Het gaat om in cidenten op ni veau 1 op de In ternationale schaal van nucleaire gebeur tenissen. Die loopt van o tot 7. Niveau 1 geldt als een 'onregelmatigheid'. Er zijn de afgelopen jaren geen gebeurte nissen geweest die ernstiger waren dan dat. Er is 'geen sprake van een toe name in het aantal en de ernst van ongewone gebeurtenissen', conclu deert Van Veldhoven dan ook. Over hoe het publiek aan weerszij den van de grens beter kan worden geïnfor meerd bij incidenten, zijn de afgelo pen tijd goede afspraken gemaakt. In dezelfde brief schrijft Van Veld hoven dat de transporten van het historisch radioactief afval van Pet ten naar de Covra in Vlissingen- Oost inmiddels goed op gang zijn gekomen. Dat verliep aanvankelijk moeizaam, maar de samenwerking tussen nucleair dienstverlener NRG en Covra is sterk verbeterd. Sinds mei komen er gemiddeld dertig vaten per maand Zeeland bin nen. In totaal gaat het om meer dan 1600 vaten. De staatssecretaris ver wacht dat in de herfst van 2026 al het afval is overgebracht. De opruimac- tie kost in totaal meer dan 200 mil joen euro. It zaterdag 20 oktober 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl O ül ül N In de loop van volgend jaar moet de kerncentrale van Borssele maximaal bestand zijn tegen ge varen van buitenaf. Het gaat daarbij om extreme situaties, zoals aardbevingen en het neer storten van een vliegtuig. Rolf Bosboom Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29