24 M ANGELA KIJKT TV Hij had het graag anders gezien, maar Per Gessle is niet meer de helft van Roxette. Met zijn Zweedse band houdt hij niettemin de muziek van de hitformatie van weleer levend. Donderdag speelt hij in Utrecht gewoon weer The Look en Joyride. INTERVIEW PER GESSLE Het zijn vaak de beste uitzendingen van de Keuringsdienst Van Waarde: die over alledaagse producten die je als consu ment achteloos in je karretje mikt. Neem nou die van donderdag, over de haasjes-hausse in de supermarkt. Ik had daar nog geen seconde over nagedacht, maar inderdaad: waar komen al die zalmhaasjes, forelhaasjes en kiphaasjes ineens vandaan? Het lijkt wel of ze zich spon taan voortplanten in de koelvitrine. Terwijl we het vroeger moesten doen met varkenshaas en ossenhaas, en dan alleen op zondag. Als je er dan wel twee seconden over na denkt, voel je aan je water dat het een ordinaire marketingtruc moet zijn. Te vergelijken met de Italiaanse mama's van Bertolli die zogenaamd in een charmant fabriekje de tomatensaus staan te koken, die wij vervolgens in potjes in de supermarkt kopen. Wat overigens een le gendarische aflevering opleverde van KVW. Maar het mooie is, dat ook een voor de hand liggende uitkomst voor dit tv-programma geen enkel beletsel is om er toch een onderhoudend, zelfs leerzaam half uurtje van te maken. Het begon met de bekende belronde langs voorlichters die na al die jaren nog steeds op twee manieren reageren: óf ze staan met een mond vol tanden, óf ze dreunen klakkeloos de grootst mogelijke onzin op. Volgende stap was een bezoek aan slager, kippenslachter en vis- verwerker. Aha, bij varkens en koeien is de haas dus een aanwijsbare spier naast de ribben, bij vissen is het het dikste stuk en bij kippen is het een flapje dat voorheen gewoon aan de filet vastzat maar nu los wordt gesneden en ver kocht. De kippenman, overigens een sympa thiek ogende vent, proefde echt het verschil, bezwoer hij. Helaas bleef een blinde test ach terwege. Waarna een taalwetenschapper de kwestie in het juiste perspectief zette: allemaal marketing dus. Het programma schurkt hier en daar tegen slapstick aan en de ironie ligt er vaak duimen- dik bovenop, maar wordt nooit respectloos naar de voedselproducenten toe. En dat is knap. Het is waarschijnlijk ook de reden dat de came ra's van de Keuringsdienst na al die jaren nog steeds op zoveel plaatsen welkom zijn. Of die fabrikanten hebben een bord voor hun kop, dat kan natuurlijk ook. Anders kan ik bijna niet verklaren dat ze glimmend van trots een rond leiding geven langs hun productielijnen, ter wijl datzelfde product even later wordt ont maskerd als gebakken lucht. Quote van de dag Brugklas op witte doek Nieuw werk De Staat e ideale wereld bestaat niet, daar is Per Ges sle (59) inmid dels wel achter. Anders had hij hier niet alleen gezeten, in zijn suite op de achtste etage van een chique Amsterdams hotel. „In de perfecte wereld zouden we met Roxette een nieuw album uitbrengen en nu beginnen aan een wereldtour nee." In het ware bestaan heeft Gessle, de mannelijke helft van het zo suc cesrijke Zweedse popduo, vorige maand een Engelstalig soloalbum uitgebracht Small Town Talken is hij begonnen aan een Europese tour nee. In kleine zaaltjes, voor 1000 tot 2000 mensen per avond. Donder dag staat hij in TivoliVredenburg in Utrecht. Met Roxette had hij min stens Ahoy geboekt. Toch zit de componist er in zijn ge scheurde jeans en simpele zwarte T- shirt - gouden ring in het rechteroor - niet somber bij. Gessle heeft al lang leren leven met de gevolgen van de rampspoed die zijn muzikale weder helft Marie Fredriksson trof- en daarmee ook hem. In 2002, op de dag waarop een jaar eerder de aanslag op de Twin Towers plaatsvond, zakte Marie Fredriksson na een rondje joggen in de badkamer in elkaar. Ze kreeg de vernietigende diagnose van een hersentumor. Hoe wel artsen haar overlevingskansen als gering omschreven, hadden de operatie, bestralingen en chemoku- ren het gehoopte effect. Alleen was doorgaan met Roxette onmogelijk. „Het was een shock", zegt Gessle over het moment waarop hij van haar ziekte vernam. Noodgedwongen nam hij afscheid van het internatio nale succes, maar aan de grond zat hij niet. Naast Roxette had hij nog steeds Een andere zangeres in Roxette was nooit een optie. Marie is niet te vervangen zijn soloprojecten en hij viel terug op zijn oude Zweedse band uit de jaren 80, Gyllene Tider. „Wat er met Roxette gebeurde, was nauwelijks van belang. Maries over levingskansen leken zo minimaal, dat de bandleden en ik dolblij waren dat ze het redde. Ik kan het geen rouwproces noemen, ik paste me ge woon aan de nieuwe omstandighe den aan. Een keus had ik niet. „Hoewel, ik moest wel wat keuzes maken. Een andere zangeres in Roxette? Dat was nooit een optie. Marie is niet te vervangen. Ik had ook nog de liedjes, ging ik die nooit meer zingen? Dat ging mij te ver, ik wilde de muziek in leven houden." Deel twee Dan, terwijl hij een kort moment naar de kamerdeur staart, heft Gessle opeens zijn rechtervinger. „Het was hier", zegt hij alsof hij zich zojuist weer iets herinnert. „Hier begon Roxette deel twee. In Amsterdam kwam Marie in 2009 voor het eerst weer het podium op. Ongepland. Ze kwam kijken naar mijn show in De zaterdag 20 oktober 2018 GO Ironie FILM De NPO-jeugd- serie Brugklas maakt de over stap van televi sie naar het witte doek. In februari 2019 is de eerste film, Brugklas - De tijd van m'n leven, te zien. In de hoofdrollen Sterre van Wou denberg en Vin cent Vissers. MUZIEK De Staat komt op 18 januari met een nieuw album, Bubble- gum. Daarna begint de Nij meegse rock band van zan ger Torre Florim aan een toer- nee, op 16 maart staan ze in Afas Live. Het laatste album van de groep, O, dateert uit 2016. 3 ■o 4) 'Ik wil de muziek van Roxette in leven houden9 Alexander van Eenennaam 44 De laatste woorden van DJ Hardwell tegen zijn publiek. Robbert van de Corput, zoals zijn echte naam luidt, neemt rust, maar zin speelt op een rentree.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24