'Nu focussen op het brons' 23 VOLLEYBAL WK VROUWEN IN JAPAN Hun doelstelling, een WK-medaille, is nog haalbaar. Maar de nederlaag in de halve finale met Servië (1-3) kwam aan als een mokerslag bij de Nederlandse volleybalsters. „Ik kan er niet over praten." De ogen van Anne Buijs staan som ber. Haar stem zacht. Dan hoort ze een harde snik. De volleybalster werpt een blik naar links, naar Lon- neke Sloetjes, haar kamergenote, die ruim een meter verderop in de catacomben van de WK-hal ver woede pogingen doet haar emoties te bedwingen. Ze wil zonder tranen voor een camera staan. Weer een snik. „Wacht", zegt Buijs en strekt geëmotioneerd haar arm uit. „Lon." Gevolgd door een aantal hartgron dige vloeken van beide kanten. Er is geen plaats voor mooie woorden. Geen ruimte voor schijn als de pijn te groot is. Het verliezen van de halve finale op het WK in Ja pan rijt oude wonden open bij de routiniers uit de Nederlandse vol leybalselectie. In 2015 een verloren EK-finale, vorig jaar weer en dan de pijnlijkste nederlaag van allemaal: de vierde plaats op de Olympische Spelen in Rio, twee jaar geleden. Buijs: „Er komt nu gewoon weer wat boven. Vierde op de Spelen was echt zo kut." De strijd om het brons is nog niet gespeeld. De doelstelling voor het toernooi, een medaille, is nog haal baar. Maar gistermiddag in Yoko hama voelt het na de met 3-1 verlo ren wedstrijd met Servië als het verlies van goud en meteen ook als het verlies van alles. „Ik kan er gewoon niet over pra ten", roept Sloetjes gefrustreerd, op een toon alsof ze zichzelf zwakte verwijt. „Dan praat je er lekker niet over", zegt Buijs, inmiddels zelf ook met vochtige ogen. Toch wrijft WK Uitslagen Programma Sloetjes verwoed de tranen van haar wangen in de met tl-lampen verlichte ruimte en draait haar li chaam weer naar de camera. Vechtwedstrijd Een jaar geleden vonden ze het zuur, toen Nederland in de finale werd overklast door Servië op het EK. Maar de nederlaag van nu erva ren Buijs en Sloetjes als pijnlijker. De winst leek zo dichtbij. De ver schillen waren gedurende de wed strijd vaak zo klein. Het was een 'vechtwedstrijd', met soms lange rally's waarbij gespeeld werd voor elk punt. „En de omstandigheden waren écht heel zwaar", zegt Sloet jes. Alsof er weinig zuurstof in de lucht zat, zo voelde het. „Maar daar Je bent je constant aan het opladen, opladen en opladen en dan in een keer klapt de ballon hadden de Serven ook last van. Ik zag dat zij ook tegen de boarding hingen tijdens de challenges. Het laat zien wat voor strijd het was." Nooit was Sloetjes tijdens de wedstrijd bezig met de stand. Niet met winst of verlies. Ze dacht al leen: waar zal ik slaan? Wat zal ik doen? Tot er matchpoint op de boarding kwam te staan, de scheidsrechter het armgebaar maakte ten teken dat het laatste punt naar Servië ging. „En dan val je even in elkaar. Dan komt het bin nen: ik word geen wereldkampi oen", zegt Sloetjes. Boosheid Buijs roept dat ze er even helemaal klaar mee is. Ze bestempelt het toernooi als verschrikkelijk. Dat Nederland nooit eerder de Final Four (halve finales) haalde en zelfs nooit hoger dan de zevende plaats eindigde doet er even niet toe. Boosheid overheerst. Buijs: „Ik heb echt alles gegeven, dan is het nog niet genoeg. Je wordt met je neus op de feiten gedrukt dat je niet goed genoeg bent." Sloetjes denkt aan de maanden hard werken, aan al het wachten, de zenuwen. „Je bent je constant aan het opladen, opladen en opladen en dan in een keer klapt de ballon." Om direct daarna te verzekeren: „Maar die is morgen weer opgebla zen." En een lach verschijnt op haar gezicht. „Ik ben vrij nuchter, al zou je dat nu niet zeggen. We moeten er in de strijd om de derde plaats vol voor gaan. We hebben geen andere keuze." Of, zoals kamergenote Buijs in haar afsluitende zin zegt: „Over mijn lijk dat ik zonder medaille naar huis ga." WEER TEGEN CHINA zaterdag 20 oktober 2018 PC En dan Lisette van der Geest Yokohama HALVE FINALES Gisteren Servië Nederland 3-1 (25-19, 26-28, 25-19, 25-23. Italië - China 3-2 (25-18, 21-25, 25-16, 29-31,17-15). Vandaag Yokohama: Strijd om plek 3, 10.20 uur: Nederland - China Finale,12.40 uur: Servië - Italië. Tv: Ziggo Sport Jamie Morrison pept zijn speelsters op. „We kwamen heel dichtbij." fotoepa Lonneke Sloetjes ziet na het laatste punt van Servië haar gouden WK-droom in rook opgaan. FOTO RONALD HOOGENDOORN - Lonneke Sloetjes (27) YOKOHAMA Nederland treft China vandaag in de strijd om het brons. Dat is niet voor het eerst in het toernooi, in de derde ronde wonnen de Chi nese volleybalsters met 1-3. Maar in tegen stelling tot vandaag had dat duel weinig be lang. Beide teams wis ten dat ze al ge plaatst waren voor de laatste vier. Oranje ver klaarde na af loop vermoeid te zijn na de eufo rie door de winst op de Ver enigde Staten, een dag eerder. Nu overheerst bij de Neder landse volleybalsters en bondscoach Jamie Morri son geen jubelstemming voor de wedstrijd. Morri son: „We kwamen heel dichtbij, het had ook an ders kunnen gaan tegen Servië. We zijn nu te leurgesteld, maar we moeten door en fo cussen op brons."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23