ftl 19 mate Feyenoord kan het Nederlands elftal als brandstof dienen in eredivisie Ik maak mij totaal geen zorgen over de houding van mijn spelers Mijn zoon zei: 'Pa, ze hebben nog gelijk ook. Je hebter gewoon een rotzooi van gemaakt' IMgggggj met AC Milan, daarna FC Barcelona voor de Champions League", zegt Stefan de Vrij, verdediger van Inter- nazionale. „Tegen Hiquain, tegen Messi, prachtige potjes." Daar kun je niets tegen inbren gen. Inter - AC Milan is iets anders dan PSV - FC Emmen, een duel waar doorgaans niet iedereen al weken mee bezig is. „Maar ik maak me totaal geen zorgen over de hou ding van mijn spelers", zegt Mark van Bommel. De trainer van PSV wijst daarbij op de zelfkritische houding van Pablo Rosario, die zijn debuut tegen België wenste te be oordelen met een dikke onvol doende. Diezelfde Rosario gaat te gen Emmen weer gas geven, dat weet Van Bommel zeker. „En voor een jongen als Jorrit Hendrix is de selectie van clubgenoten een sti mulans om dat zelf ook voor elkaar te krijgen. Dat de bondscoach hem in de toekomst niet meer overslaat." Hofleverancier Dat laatste is wel aan de hand in de Kuip en behoorlijk ook. Ronald Koeman heeft op dit moment zijn navigatie niet ingesteld richting Feyenoord. Aan de derde topclub van het land lijkt de nieuwe lente van Oranje zich enigszins voorbij te trekken. In 2014, tijdens de laatste glorieperiode van het Nederlands elftal, was Feyenoord nog hofleve rancier. Als de ploeg morgen aftrapt tegen PEC Zwolle, heeft het alleen Tonny Vilhena op het veld staan die deel uitmaakt van Oranjes vaste kern. „Hoe dat komt, is lastig te zeggen. Maar om nou te zeggen dat we er helemaal niet bij zijn, gaat me ook te ver", zegt Feyenoord-trainer Gi- ovanni van Bronckhorst. „Naast Vilhena heeft de bondscoach kee per Justin Bijlow duidelijk op de ra dar. Steven Berghuis behoorde tot de kern en kan daar in de toekomst weer bij aansluiten. En jonge spe lers als Dylan Vente, Tyrell Malacia en Jeremiah St. Juste hebben in mijn ogen de potentie om interna tional te worden. En het kan snel gaan, blijkt de afgelopen dagen maar weer. Kijk eens hoe snel Rosario en Arnaut Danjuma Groe- neveld opeens door zijn gekomen." Ideale scenario Juist die jongens speelden vorig sei zoen vooral in de eerste divisie. Ze maakten stuk voor stuk meters op een behoorlijk niveau. „Ik weet niet of dat feit de grootste invloed heeft gehad op het doorbreken van de spelers die nu bij Oranje zitten", zegt Van Bronckhorst. „Maar ik denk wel dat het beter is als je bij het eerste elftal aansluit en je hebt al vijftig wedstrijden op niveau in de benen. Dat is ook voor ons het ideale scenario, maar het is bij ons op dit moment niet mogelijk. Mis schien in de toekomst, maar dan praten we over jaren." Een tegenstander van het kaliber Emmen, waar PSV vanavond tegen in actie komt, daar speelden jon gens als Steven Bergwijn, Denzei Dumfries en Rosario in het recente verleden nog tegen. Als investering in de toekomst, op jacht naar een basisplek in de hoofdmacht van een grote club. Om van daaruit in re cordtempo de stap naar Oranje te zetten. Het straalt ook af op de uitstra ling van de Nederlandse talenten. Kevin Strootman vertelde afgelo pen week in Zeist nog maar eens hoe vaak zijn medespelers van Olympique Marseille informeer den naar Frenkie de Jong, die in hun ogen uit het niets op het hoog ste podium is gearriveerd. „De jon gens kunnen zien hoe snel het gaat. Dat moet een stimulans zijn. Wie presteert in de eredivisie, komt in beeld bij de bondscoach", zegt Van Bronckhorst. (Met medewerking van Daniël Dwarswaard en Rik Elfrink) gen kun je hem onmogelijk ontzeg gen. Jarenlang liep de populariteit van Nijland parallel aan de prestaties van Groningen: in een rechte lijn om hoog. Voetballers kwamen en gin gen, de eerste divisie werd de Europa League, het Oosterpark verruild voor de Euroborg - maar één ding bleef onveranderd: Nijland als directeur, immer energiek en vol bravoure, ge staag bouwend aan zijn voetbalbol- werk in het noorden. Met als hoogte punt: de bekerwinst in 2015. In retrospectie was dat het ideale afscheidsmoment geweest, stond on langs in een column in deze krant. „Daar zit een kern van waarheid in", erkent Nijland. „Voor eigen eer en glorie had ik in 2015 moeten stoppen. Nieuw stadion, de beker gewonnen, financieel kerngezond. Maar kijk, zo zit ik niet in elkaar. Laat staan dat ik wegloop als het moeilijk wordt. Zou ik nooit doen. Juist nu ben ik onge looflijk strijdbaar." „Dat is een goeie." Nijland zwijgt een paar tellen. „Feit is dat we vorig sei zoen met nagenoeg dezelfde selectie de laatste twaalf wedstrijden prima presteerden. Natuurlijk is het niet ge heel toevallig, onze huidige zeven tiende plek. Maar hoe dat kan? Dat antwoord heb ik niet. Ik wil ik me ook niet op het technische vlak bege ven. Meer of minder middenvelders en spitsen - daar ga ik niet over. Ik wil bovendien de druk ook niet nog verder opvoeren. Hebben wij reden tot zorg? Ja. Maar paniekschoppen, daar doe ik niet aan. Het is een cliché, maar juist nu moet je de rust bewa ren. Dicht bij je eigen mensen staan. Soms vóór de troepen, als dat nodig is. Niet weglopen voor kritische sup porters, sponsoren en pers. Dat ken merkt volgens mij sterk leiderschap." „Dat gebeurt hier zeker. Ik hou van mondige mensen. Dat is toch mooi? Wrijving leidt tot glans." „Oh ja? En wie is mijn vriendje dan?" „Een zeer gewaardeerde collega, maar Ron vierde onlangs zijn zestig ste verjaardag en had daarvoor zijn beste vrienden uitgenodigd. Daar zat ik niet bij. Overigens heb ik Ron daar uiteraard op aangesproken, haha." „Ik heb wel tegen de rvc en het ma nagementteam gezegd: als jullie vin den dat ik niet meer functioneer, of dat we iets anders moeten doen - prima. Met mij krijgen jullie geen problemen. Dan koop ik twee sei zoenkaarten en ga ik met een biertje op de Z-side zitten." zaterdag 20 oktober 2018 GO Matthijs de Ligt (Ajax), Tonny Vilhena (Feyenoord) en Denzei Dumfries (PSV) nemen hun posi tieve ervaringen met Oranje mee naar hun clubs. FOTO'S PIM RAS, SOCCRATES, AP - Mark van Bommel (41) Juist nu ben ik ongelooflijk strijdbaar Hoe heeft het zover kunnen ko men? - Hans Nijland (58) Tegenspraak ook? Maar ondertussen hoor je dat Nij land vooral zijn vrienden binnen haalt. Bijvoorbeeld technisch manager Ron Jans. Hoe lang bent u nog bij de toe komst betrokken? T - Atv.---. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19