L Voor spelers van PSV, Ajax en in mindere 18 Van spelen tegen Toni Kroos en Eden Hazard naar duels met Glenn Bijl en Dave Bulthuis. De internationals uit de eredivisie moeten schakelen dit weekeinde. Maar de bij Oranje opgedane energie kan ze juist verder helpen. «pi Column S JOERD MOSSOU ouis van Gaal zei ooit: 'kwaliteit is het uit sluiten van toeval'. Mooie zin, klinkt lekker, en er zit een kern van waarheid in boven- Durf het toeval ook te omarmen, als een bondgenoot dien. Het is de filosofie van Louis in een notendop, maar toch is er één probleempje. Toeval is overal in sport, en al helemaal in voetbal. Denk je net een steelpannetje te hebben gevonden om alle drup peltjes toeval in op te vangen, begint het toeval verderop uit het dakraam te lekken. Soms is het toeval klein en lullig: een balletje binnenkant paal, een discutabele strafschop. Soms is het toeval ietsje groter: Denzei Dumfries die eerst bij de amateurs van Barendrecht speelt, en die vier jaar later opeens het rechtsbackprobleem van het Nederlands elftal heeft opgelost. Het meest onbegrijpelijk is toeval als het een complexe samenloop van dingen omvat: een crisis die plots losbarst, en daarna weer verdwijnt. Het Nederlandse voetbal heeft de weg omhoog weer gevonden, zo kunnen we wel voorzichtig stellen. Oranje presteert weer, Ajax en PSV doen het aardig in Europa. De diepste crisis is zogezegd voorbij. Dat is best wel gek, want pakweg een jaar geleden zaten we er nog middenin. We za ten zo muurvast in onze ellende, dat we wanhopig op zoek gin gen naar verklaringen, uw eigen krant niet uitgezonderd. Ons fa len moest en zou een reden hebben. Op opvallend veel plekken tegelijk werd het Duitse voetbal opeens tot baken verheven. Een land vol met ge nieën in de hogere voetbalkunde, de uitvinders van het moderne voetbal. Complete boeken wer den erover volgeschreven, televisiedocumentaires gemaakt. In Nederland was alles hopeloos vastgeroest, zo gezegd, Duitsland was oneindig veel slimmer, re volutionairder, innovatiever, fantastischer. Maar kijk nu eens. Het Duitse elftal is zeifin een diepe, ordinaire crisis gerold. Bayern München? Een ho peloos verouderd elftal opeens. Het domste wat je kunt doen, is alles maar aan het toeval overlaten. Uiteraard kunnen we genoeg leren van Duitsers (of van pakweg Spanjaarden). Natuurlijk is nadenken niet zinloos. Maar om ook die andere grote voetbaldenker te citeren: 'toeval is logisch'. Accepteer gewoon dat in het ene jaar Joel Veltman wordt geboren, en in het andere jaar Matthijs de Ligt. Al die fantastische Belgische topspelers? Ze zijn niet verwekt door een ingenieus collectief van jeugdtrainers, of door een briljant rapport, of door een voetbalrevolutie, maar gewoon door hun ouders in een dampende nacht. Puur, krankzinnig toeval. je vergroot er de kans op succes mee, Van Gaal heeft daar gelijk in natuurlijk. Maar durf het toeval ook te omarmen, als een bondgenoot. Aan toeval is niets vies of minderwaardig. Ster ker, als er nou iets is wat voetbal zo onweerstaan baar en magisch maakt, dan is het wel geluk, of juist een gebrek daaraan. De Amerikaanse schrij ver Mark Twain was geen groot voetbaldenker, maar toch, ook hij had gelijk: 'Toeval is de grootste van alle uitvinders'. Bijlow terug bij Feyenoord Ajax zonder Tagliafico Vier jaar lang keerden internatio nals met een bloedchagrijnig ge voel terug bij hun clubs, maar die tijden lijken voorbij. De 3-0 zege op de Duitsers en een verdienstelijk gelijkspel met België, de nummer 1 van de wereldranglijst, leidden er toe dat de spelers van Oranje einde lijk weer werden bewierookt. Ze kwamen deze week nog net niet in polonaise terug bij de Johan Cruijff Arena, de Kuip of het Philips Stadion. Erik ten Hag, trainer van Ajax, ziet het als een wisselwerking. Ajax en PSV presteren in Europa, dat ge geven maakt Oranje beter en na te rugkeer van een interland kunnen die spelers hun stappen voorwaarts die ze in de duels met Duitsland en België hebben gezet weer gebrui ken in de eredivisie. Als ze tenmin ste dezelfde energie kunnen tonen als in het shirt van Oranje. „Ik zie het zo", zegt Ten Hag. „Oranje pro fiteert ervan dat Ajax en PSV goed voor de dag komen in Europa, maar andersom is dat natuurlijk ook zo. De clubs profiteren van wat er bij Oranje met hun spelers gebeurt", zegt Ten Hag. Positieve energie Die positieve energie nemen ze in elk geval mee. Neem Memphis Depay, die in de duels met Duits land en België vakwerk liet zien. De spits keek deze week al enigszins bedrukt vooruit naar het duel met Olympique Nimes van gisteravond in Lyon. „Als ik speel", zuchtte de aanvaller, die zijn goede vorm bij Oranje zo graag zou blijven etaleren in de Ligue 1. Als een speler die de marathon net boven de messcherpe tijd van twee uur heeft gelopen, maar voelt dat er op korte termijn alweer een nog snellere tijd in zit. En zo zijn er meer. „Nu de derby Onaantastbaar leek directeur Hans Nijland (58) bij FC Groningen, de club die hij de afgelopen 22 jaar groot maakte. Nu is er kritiek. Nu raken ze in huize Nijland niet snel in de war. Maar een beetje onge rust waren vrouw en dochter toch wel, toen een paar honderd woe dende supporters van FC Groningen schreeuwden om het vertrek van de algemeen directeur, meteen na de bekeruitschakeling tegen FC Twente. Gelukkig was daar zoon Stef, niet te beroerd voor een paar opbeurende woorden. „Hij belde me na de wedstrijd", vertelt Hans Nij land. „Jeetje pa, zei hij, weer verloren. 'Nijland rot op', zon gen ze toch?" „Nou ja", vervolgt Nijland. „Dat kon ik moeilijk ontken nen. Wat denk jij dat Stef zegt? Pa, ze hebben nog gelijk ook. Je hebt er gewoon een klerezooi van gemaakt." Bulderend van het lachen slaat Hans Nijland op zijn knieën als hij de anekdote vertelt, want hoe moeizaam het seizoen ook- zelfspot en relativeringsvermo- zaterdag 20 oktober 2018 GO @sjoerd mossou oeva Het is gezond om het toeval uit te willen sluiten, VOETBAL Justin Bijlow (foto) keert morgen in het thuisduel met PEC Zwolle terug onder de lat bij Fey enoord. De keeper werd voor de inter landperiode twee duels vervangen door Kenneth Vermeer. Ook spits Nicolai Jorgensen is volledig wed- strijdfit ver klaard. Alleen linksback Rid- geciano Haps ontbreekt. VOETBAL Ajax kan van avond in het uitduel bij sc Heerenveen niet beschik ken over linksback Ni- colas Taglia fico (foto). De Argentijns in ternational keerde terug met een heupblessure. Achter het meespelen van Hakim Ziyech, Fren- kie de Jong en Noussair Mazraoui staat ook een vraagteken. O a 0) 'Clubs profiteren nu van dit Oranje' Mikos Gouka Rotterdam Avjïf.- •w&Pï'i- vS&nr. vi ddy LeistM T "1 1 T1 1 Nijland: Ik weglopen? Sander de Vries Groningen V Hans Nijland FOTO CORNÉ SPARIDAENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18