<D O O DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 LEVENSSTIJL CONFRONTEREN Een collega gaat vier keer per jaar op vakantie - met het vliegtuig wel te verstaan. Je ouders eten iedere dag vlees, en een vriendin koopt bijna elke week nieuwe kleding. Heeft het zin om je omgeving aan te spreken op vervuilend consumptiegedrag, of werkt dat juist averechts? Ik wil niet beweren dat mensen ouder dan 60 het eenvoudig hebben in de bijstand. Dat aller minst. Maar om hen nu radicaal an ders aan te pakken, zoals de PvdA in Rotterdam gisteren bekendmaakte, dat is echt doodzonde. Alle droe vige verhalen over de duizendste onbeantwoorde sollicitatiebrief ten spijt, zijn de kansen om vanuit de bijstand aan het werk te komen zel den zo goed als nu. De laatste CBS- cijfers laten de feiten zien: ieder kwartaal stromen 3000 Neder landse ouderen uit de bijstand naar betaald werk. Twee keer zoveel als tien jaar geleden. Op de werkvloer hebben mensen de komst van ou deren te accepteren. Oudere werk nemers hebben vaardigheden zoals dienstbaarheid en betrouwbaar heid, die jongeren vaak missen. Daarbij leven we steeds meer in een diensteneconomie waarin het juist voor ouderen fijn is om door andere ouderen bediend te worden. Maar vooral: die ouderen zelf moeten helemaal niet willen dat ze uit de 'tegenprestatie-aanpak' wor den gezet, want het is juist poeslief beleid met veel oog voor de kwali teit van leven. 'Tegenprestatie in Rotterdam', hoor ik u denken. 'Dat was toch die harde aanpak met dat verplichte papierprikken?' Nee, dat klopt dus niet, al vond de vorige rechtse Leefbaarwethouder het best dat dit beeld zelden gecorri geerd werd. In werkelijkheid heeft de bij standshoofdstad van Nederland een allervriendelijkst beleid voor zijn bijna 20.000 langdurig bij standsgerechtigden. Sinds 2013 gaat een team ambtenaren wijk voor wijk aan mensen vragen hoe het gaat en of ze bereid zijn 'iets' voor hun uitkering terug te doen. Dat 'iets' kan zijn: beloven dat je naar de sportschool gaat, vrijwilligerswerk doen, psychische hulp accepteren of iets anders zinnigs. Wie op alles 'nee' zegt kan inderdaad rekenen op een korting op zijn uitkering. Dat mag je best 'poeslief noemen, toch? Flitsen En het effect mag er wezen, ge tuige de eerste, weliswaar nog voorlopige, conclusies van de on derzoekers Dur en Gielen naar het psychisch welzijn van Rotterdam mers die in het tegenprestatiebeleid meedraaien. De onderzoekers zien iets opmerkelijks: in wijken waar de tegenprestatieambtenaren zijn langs geweest, zien zij het gebruik van antidepressiva ombuigen. Toen de mensen jaren terug 'met rust werden gelaten' steeg het gebruik van deze medicijnen tot bijna de helft(!) van alle bijstandsgerechtig den daar. Als de ambtenaren zijn langsgeweest, neemt het gebruik van antidepressiva langzaam af. Wie bedenkt dat juist de ouderen Bijstandshoofdstad van Nederland heeft poeslief beleid in de bijstand vaak kampen met eenzaamheid en neerslachtigheid, kan zich toch niet voorstellen dat het een goed plan is om ze weer links te lagen liggen? Een telefoontje naar de woord voerder maakt veel duidelijk. De tegenprestatie blijft en het ver plicht solliciteren voor de 60-plus- sers was al nooit verplicht. Dus eerst hadden we een wethouder die een hele vriendelijke tegenprestatie introduceerde alsof het keihard Leefbaarbeleid was, en nu hebben we een PvdA-wethouder die iets 'radicaal wil omgooien', naar wat het altijd al was. Ja, zo win je het vertrouwen van de kiezer wel te rug. Ongelooflijk! Unilever Shell Wessanen Kiadis Unox verkoopt nu ook vege tarische rook worst. Daar is niet iedereen even blij mee, blijkt uit on- line reacties. „Een rare hype dat vlees plots slecht is. Alsof we allemaal ge dwongen vegetariër moeten wor den. De mens is al sinds versie 0.0 een omnivoor, waarom moeten we ons anno 2018 dan ineens voor doen als herbivoor? Gaat niet ge beuren! Meteen even een flinke paardenbiefstuk gehaald", reageert een fervente vleeseter. De boodschap van het andere kamp is al evenmin subtiel: „Als vegetariër vind ik dat het eten van mededieren niet hoort. Dan ben ik uiteraard ook tegen vervangers die ook maar enige associatie met vlees hebben. Maar voor de vele hype - dus fake - vegetariërs is het wel leuk. Kunnen ze weer interes sant doen." En ook: „Er is pas echt geen sprake meer van dierenleed als Unox ook ei uit de ingrediën ten haalt." Discussies over duurzaam ge drag kunnen snel venijnig wor den. „Dat komt omdat mensen zich aangetast voelen in hun ego. Als je tegen een vleeseter zegt dat vlees slecht is voor het milieu en dierenwelzijn, dan hoort hij: dat jij vlees eet, dat deugt niet. En nie mand vindt het leuk om kritiek te krijgen. Vaak bijten mensen dan van zich af', zegt Roos Vonk, hoogleraar sociale psychologie aan de Radboud Universiteit. Toch is ze van mening dat het zinvol is om elkaar aan te spreken @sandraphlippen 60-plussers Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het economisch bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. Nick Clegg, oud-vicepremier van Groot-Brittannië, gaat aan de slag bij Facebook. Hij wordt hoofd communicatie. Clegg heeft een Neder landse moeder en spreekt vloeiend en accentloos Nederlands. Hij is lid van de Liberal Democrats. Uber zou zich ook willen gaan toeleggen op de uitzendmarkt voor tijdelijk personeel. Dat schrijft de Britse krant Financial Times. Als Uber Works wil het bedrijf achter de taxi-app zich ook als uitzender gaan ma nifesteren in de aanloop naar de geplande beursgang volgend jaar. O zaterdag 20 oktober 2018 GO Het voedings middelencon cern besloot de beursweek als grootste stijger indeAEX. De prijs van een vat Brentolie steeg één pro cent. Het voedings middelenconcern zag zijn omzet flink dalen. De farmaceut heeft onder hands aandelen geplaatst bij be leggers. o c Pak je nu alweer het vliegtuig? Irene van den Berg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14