13 2,3 miljoen Venezolanen op de vlucht voor chaos in hun land Tineke Ceelen van de Stichting Vluchteling bezocht met Art Rooijakkers vluchtelingen uit Venezuela. 'Niemand wil ze.' Je kunt je geld beter als wc- papier gebruiken dan er wc-papier mee kopen de Jong Intra vakanties Tineke Ceelen, directeur van Stichting Vluchteling, en presen tator Art Rooijakkers, ambassa deur van de organisatie, landden gisteren in Nederland en beseften het nog maar eens. Wat hebben ze het goed. Ceelen krijgt hier als dia betespatiënt de medicijnen die zorgen dat ze blijft leven. Rooijak kers kan zijn tweeling in de armen sluiten en uitgebreid knuffelen, onder het dak dat hij wél boven zijn hoofd heeft. Het is anders voor tenminste 2,3 miljoen Venezolaanse vluchtelin gen die de chaos in hun land sinds 2014 zijn ontvlucht, naar onder meer Colombia en Curacao. Lage olieprijzen en economisch wanbe leid maken dat de bewoners van Venezuela letterlijk bijna niets meer hebben, zagen Ceelen en Rooijakkers in die landen. Ceelen: „Met een inflatie van één miljoen procent kun je je geld beter als wc- papier gebruiken dan proberen er wc-papier mee te kopen." Daarom proberen heel gewone mensen - verpleegkundigen, win keliers, advocaten - te ontsnappen aan een leven dat ze plots in bit tere armoede moeten leiden. Ze pakken hun laatste spullen en zet ten het op een lopen. Letterlijk, veelal naar Colombia, over de Si- mon Bolivarbrug waar Ceelen en Rooijakkers afgelopen week wa ren. Elke dag steken hier 36.000 Venezolanen over, om goederen in te slaan of te werken, maar ook om te vluchten. Vijfduizend van hen keren niet terug naar Venezuela. Colombia telt nu één miljoen vluchtelingen, anderen lopen door naar Equador, Chili of Peru. Voor de mensen die het land doorkrui sen, hebben de Colombianen inmiddels een naam: caminantes, oftewel lopenden. Het trof Rooijakkers ze te zien. „Ze lopen op crocs, op slippers, sommigen met een rolkoffertje, haast alsof ze naar het vliegveld gaan." Maar velen wacht een barre wandeltocht door ijskoude bergen, naar vrienden of familie. „We za gen een moeder met een baby'tje van drie weken." Of de moeder zich zorgen maakte? „Die luxe hebben we niet, we moeten, zei ze." Gastvrijheid Colombia zet veel in om de vluch telingen op te vangen. Stichting Vluchteling helpt met medische en psychosociale hulp. Colombia nen zetten zelf de deuren van hun huizen open om vluchtelingen te helpen. Ooit waren zij het die naar Venezuela gingen, op zoek naar een beter leven. De gastvrijheid raakt Ceelen, en maakt haar extra onthutst over wat ze zag op Curacao, onderdeel van het Koninkrijk der Nederlan den nota bene. Daar bestaan asiel procedures en registratie niet, waardoor het onduidelijk is hoe veel vluchtelingen uit Venezuela op het eiland verblijven. Wel dui delijk: Venezolanen zonder gel dige verblijfspapieren die in het vizier van de overheid komen, worden vastgezet. Ceelen: „Ze worden onder druk gezet hun te rugreis naar Venezuela zelf te fi nancieren. In de gevangenis waar ze worden opgesloten is geen hulp, er zijn geen medicijnen. Het is er snikheet en er is sprake van intimidatie. Ouders en kinderen worden van elkaar gescheiden, net zoals Trump dat deed. Vanuit de gevangenis schreeuwden mannen ons toe, vragend om hulp, omdat er iemand met koorts zat." Bescherming Ze vindt dat Nederland actie moet ondernemen, zeker omdat politici op Curacao zich beroepen op het 'restrictief vluchtelingenbeleid', dat ook minister Stef Blok aan hangt. „Dat kan toch niet de enige boodschap zijn. Nederland is voor opvang in de regio. Dit is dit dus. Overal ter wereld is het hetzelfde: niemand wil vluchtelingen heb ben. Maar we hebben als fatsoen lijke mensen toch afgesproken be scherming te bieden? Wat nu ge beurt, is beschamend." Stichting Vluchteling bekijkt voor het eerst of het actief moet worden binnen het Koninkrijk der Nederlanden. In Den Haag bena drukt het ministerie van Binnen landse Zaken en Koninkrijksrela ties dat migratie- en mensenrech- tenbeleid een aangelegenheid is van 'het autonome land Curapao'. „Waar gevraagd én mogelijk biedt Nederland ondersteuning", zegt een woordvoerder. Zo wordt fi nanciële hulp geboden voor het creëren van adequate detentiefaci liteiten. Curacao zelf liet na kritiek van Amnesty International weten zich niet in die kritiek te herken nen. Toch zal Ceelen er met Rooijak kers alles aan doen aandacht te vragen voor het lot van de Venezo lanen. „Deze crisis dreigt al verge ten te zijn voor zij het hoogtepunt heeft bereikt." Ceelen zal zich de broodmagere jongen met diabetes nog lang herinneren. In Venezuela kon hij geen medicijnen meer krijgen en in Colombia belandde hij in het voorportaal van de dood. „Hij trof me zo, dat ik besloot te helpen, ook al weet ik dat er nog zoveel meer zijn." De jongen ligt nu in een particu lier ziekenhuis. Als hij dik is, komt ze terug, heeft Ceelen beloofd. Hij moest er erg om lachen. Ze hoopt dat hij het haalt. Kerst in sprankelend Hythe Kerst in Londen Kerst in het centrum van Berlijn Kerst in het Beierse Velburg Kerst in stijlvol Praag www.dejongintra.nl/kerstreizen Kerst in Brugge en Gent zaterdag 20 oktober 2018 GO 'Dit is zo beschamend' Carla van der Wal Amsterdam —Tineke Ceelen Stichting Vluchteling site bij /video Gezin uit Venezuela is de wanhoop nabij op Curagao. 6-daagse busreis Reiscode: kdhytOl 6-daagse busreis Reiscode: kdlon02 5-daagse busreis vanaf€ 499 p.p. 8-daagse busreis Reiscode: kdvelOl 8-daagse busreis Reiscode: kdpra04 Kprst in «tiilvnl Wenen Reiscode: kdwen04 8-daagse busreis vanaf 739 p.p. Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten en €2,50 Calamiteitenfonds Art Rooijakkers, ambassadeur van Stichting Vluchteling, op Curapao. foto stichting vluchteling Kijk op onze 5-daagse busreis Reiscode: kdnikOl vanaf€ 409

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13