Ons kleinkind wil niet meer met ons mee, omdat opa een keer boos werd Moet ik ingrijpen nu een buurtkind geregeld op straat wordt gepest? JOOST MAG 'T WETEN Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (76) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. U moet U inhouden, zegt u. Dat is familie van 'mijn vingers jeuken' en 'hou me tegen, men sen'. Als ik eerlijk ben, en een enkele keer ben ik dat - niet te vaak natuurlijk, want de waarheid is mij te vervelend - maar als ik eerlijk ben, moet ik zeggen dat mensen die zich moeten inhouden in het algemeen geen doeners zijn. Neem uzelf. U maakt dit al maanden mee en nog steeds hebt u er niets aan gedaan. Waarom niet eigenlijk? Zo'n situatie is een confrontatie met jezelf. 95 procent van de mensheid huldigt het motto 'het is mijn pakkie-an niet'. Een volle neef trouwens van 'ik moet me inhouden'. Alle maal mensen die als de wal het schip keert zeg gen: „Je zag het aankomen hè. Onbegrijpelijk dat niemand er iets aan heeft gedaan." Ga niet naar die buren toe. Dat heeft geen zin. Mensen die zoiets doen, zitten niet op u en uw zorgen te wachten. U zou wel met instanties kun nen praten. De Raad voor de Kinderbescherming, de politie. Het is prettig bij het kleine percentage in de wereld te horen dat zegt: „Tot hier en niet verder." En dat er vervolgens ook wat aan doet. Pakkie-an komt trouwens uit het Maleis en is via Nederlands-Indië tot ons gekomen. Wist u dat? Contact met de kleinkinderen laten ver wateren, dat kan natuurlijk niet. Met uw kinde ren: liever niet, maar akkoord. Met uw vrouw: vervelend, maar geen bezwaar. Scheelt gezeur thuis, maar laat ik op deze plek niet te veel voor mezelf spreken. Met de kleinkinderen, het licht in je ogen, de verre bodem onder je bestaan, je rots van ver trouwen in de toekomst - laat ik ophouden met vergelijkingen, anders denk ik straks nog dat ik schrijven kan - met je kleinkinderen dient alles koek en ei te zijn! Het maakt me weinig uit hoe u dat in orde maakt. Met kleindochter naar de speelgoed winkel, met haar naar Disneyland of op zijn minst naar de Efteling. „Mag mijn vriendinne tje dan ook mee, opa?" „Natuurlijk mag jouw vriendinnetje ook mee, lieve kind." Tijd voor actie meneer. 'Afwachten want het waait wel over' is geen optie. Dus vlei, koop om (geld speelt geen rol), lieg en bedrieg, prijs haar de hemel in, het maakt me niet uit wat u doet, maar regel dit. Nu! Of deze opa kijkt u nooit meer aan. Ons kleinkind van 8 is boos op opa. Tijdens een uitstapje met haar en haar zusje kneep ze op de achterbank in een vol pakje sap, waardoor de auto onder zat. Opa werd boos, want wij zijn zuinig op onze vrij nieuwe wa gen. Dat was zij niet gewend. Nu wil zij niet meer naast opa zitten of met hem meegaan. Ons contact verwatert. Wat zou u doen? Wij zijn vorig jaar verhuisd naar een ander huis in Nunspeet. Buren in de straat hebben zeven kinderen van wie de kleinsten, rond 8 jaar, zich vaak op straat moeten zien te vermaken. Een van de twee heeft een ver standelijke beperking. De buurtkinderen pesten hem. Ik (man) moet me inhouden niet in te grijpen nu de ouders wegkijken. Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@persgroep.nl ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 131