Ze smeren zich dik in met zonnebrand dat ons koraal aantast afval aan boord." Bovendien heeft Bonaire nauwelijks industrie en moeten de bewo ners het hebben van toerisme, zegt hij. „We hebben vijfhonderd werklozen op het eiland. Hotels bieden werkgelegenheid, maar aan zo'n cruise valt meer te verdienen. Veel dagjesmensen willen een tour over het eiland. Wie een beetje Engels spreekt, kan zo een groep toeristen meenemen in zijn auto en Bonaire laten zien." Jetski's en speedboten Adriaens promoot Bonaire alsjïrst blue des- tination. Kijk omhoog en je ziet blauw. Kijk naar beneden en je ziet blauw. Hij denkt dat Bonaire jaarlijks 60.000 extra toeristen kwijt kan, die er ook overnachten. Dat is dus bovenop de t30.ooo die al jaarlijks ko men. Liefst nemen die toeristen dan flink wat geld mee. Adriaens signaleert echter een nieuw type toerist: „Jonger, met inte resse in jetski's, terreinwagens en speed boten. We willen daar niet al te veel aan toegeven, het is moeilijk de geest terug in de fles te krijgen als die er eenmaal uit is. Toch overweeg ik enkele vergunningen voor speedboten uit te geven, want toeris ten zijn nu eenmaal de bodem onder ons bestaan." Duik- en natuurpas Wil je een natuurgebied in, te land of te water? Dan moet je een duik- of natuurpas hebben die tussen de 10 en 30 dollar kost. De opbrengst gaat naar Stinapa. De natuur beschermers plaatsen daarvan waarschu wingsborden om vogels niet te verstoren, beperken het aantal geiten en ezels die het land kaal grazen en doen aan herbebossing tegen de erosie die mangroves en koraal schade toebrengt. Maar toeristen kopen die duik- of natuur pas lang niet altijd. „Ondernemers moeten er op staan dat toeristen de pas laten zien. Maar ze durven hen er niet op aan te spre ken", zegt Elsmarie Beukenboom. „Ze zijn bang dat toeristen dan wegblijven of geen excursies meer maken." Van Beukenboom mag het strenger. „Ook touroperators moeten harder optreden te gen toeristen die verbodsborden negeren. Soms vinden toeristen het ergens druk en willen ze naar een andere plek om te surfen. Dan moeten we blijven zeggen: 'Nee, sur fen is alleen op deze plek toegestaan'." Piepschuimen bakjes Paul Coolen, eigenaar van het Buddy Dive Resort en medeoprichter van de Coral Res- toration Foundation: „Iedereen heeft een taak. Zo zou ik restauranteigenaren willen vragen geen vis op het menu te zetten dat van groot belang is voor het koraal, zoals de tandbaars. We zijn een duikeiland. We heb ben het rif nodig." Coolen heeft piepschuimen bakjes voor afhaalmaaltijden in de ban gedaan en ver vangen door een variant van bamboe. Hij verkoopt koraalvriendelijke zonnebrand crème, zonder het giftige oxybenzone. Zijn duikschool restaureert onder water koraal, waaraan toeristen kunnen bijdragen door een stukje te adopteren. Ecotoerisme Bonaire zet in op duurzaamheid, zegt Mau- rice Adriaens van de Tourism Corporation Bonaire. „We maken gebruik van wind energie en één hotel draait volledig op zonne-energie. Wij hebben een beschermd onderwatergebied aangelegd. We werken aan een plan om cruiseschippassagiers over het eiland te verspreiden." Er zijn genoeg toeristische activiteiten waar het eiland niet onder lijdt, meent Adriaens. „Ga met een ranger hiken in Slag baai of klim naar de top van de 241 meter hoge 'berg' Brandaris. Je kunt mountain- biken over ruige paden, langs metershoge kadushi-cactussen. Ga paardrijden langs het strand of maak een tour over het eiland met een elektrische tuktuk. Ga kajakken in de mangrove of snorkelen met een gids. Het kan allemaal op Bonaire." Grenzen Elsmarie Beukenboom wijst op een drie kleurreiger, die geconcentreerd naar het water staart. De zon schijnt door de takken van de mangrove. Dan opeens duikt de rei ger met zijn snavel het water in. Hij heeft zijn maaltijd voor vandaag binnen. „Laten we er geen trieste dag van maken", ant woordt Beukenboom op de vraag hoe Bonaire er over tien jaar uit zal zien. „We moeten dringend grenzen stellen. Alleen dan zullen we onze natuur en de gemoede lijkheid nog een tijdje kunnen behouden." Achtergelaten slippers en waterschoenen gaan de boom in. WG ZATERDAG 20 OKTOBER 2018 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 127